Prostřete ptačím hostům. Krmítko vnese radost do zimních dnů
16. 11. 2016

Prostřete ptačím hostům. Krmítko vnese radost do zimních dnů

Pár slunečnicových semen může malé sýkorce zachránit život. Krmítkem však obdarujete i sami sebe - a nejen proto, že ptáci budou na jaře pilně sbírat mšice a housenky. Zima je s nimi veselejší.

mlynařík dlouhoocasýHmyz chladem ztuhnul a schoval se do škvír nebo pod zem. Na jaro trpělivě čekají spící vajíčka nebo kukly. Pro ptáčky jsou nyní všechny tyto pochoutky nedostupné, dobře ukryté před jejich všetečnými zobáčky. Proto i sýkorky, brhlíci, mlynaříci, červenky a další hmyzožraví ptáci v zimě přecházejí na makrobiotiku, tedy plody a semínka. (Naopak na jaře budou i vrabci, dlasci, drozdi, kosi či stehlíci krmit mladé hmyzem, i když se jinak živí spíše semeny a ovocem).

Vzdorovat zimě stojí přezimující ptáky mnoho energie, proto potřebují dostatek potravy. A v naší krajině hojnost křovinatých mezí, přirozených lesů či úhorů, kde by všichni obživu našli, bohužel není. Navíc na ně čeká mnoho dalších nebezpečí, jako jsou prosklené plochy (včetně neošetřených zastávek!), kočky, insekticidy. Proto je nesmírně užitečné zabránit i přirozenému úhynu, ke kterému za krutých zim pravidelně docházelo.

Důležité je krmit ptáky správně, jinak jim můžeme spíše uškodit, nežli pomoci. A krmítko postavit či zavěsit na bezpečné a klidné místo, na které si zároveň můžeme dopřát dobrý výhled – hodující hosté rozveselí každý náš den.

Krmítko přírodního vzhledu zavěšené na stromě. Krmítko umístěné na kůlu. Krmítko připevněné k plotu.

Hodovní sál na větvi

Na rozdíl od hnízdních budek mohou mít krmítka nejrůznější rozměry i podoby. (Mimochodem, i hnízdní budky přijdou v zimě k užitku – ptáčci v noci spávají schouleni k sobě a vzájemně se zahřívají.) Někdo dá přednost jednoduchému krmítku, jiný je pojme jako výtvarné dílo nebo krásný přírodní doplněk. Ideální materiál je dřevo v různých podobách, hodí se i proutí. Krmítka však mohou být i keramická, přímo na sklo lze přísavkami přichytit lehké plastové.

Každopádně by mělo krmivo chránit před deštěm a sněhem  - pokud je nebudete mít zavěšené pod vlastním přístřeškem, je stříška nutná. Výhodné je krmítko dostatečně prostorné, aby se mohlo krmit více ptáků najednou a vešly se do něj i větší hosté. Dno je potřeba opatřit ohrádkou, aby potrava nevypadávala ven. Kromě zbytečných ztrát semen jsou ptáci, sbírající zbylá semena na zemi, snadnou kořistí kočky. A kočky mají na svědomí opravdu velké množství ptactva, jsou považovány přímo za ekologickou katastrofu. Proto musíme zabránit tomu, aby se dostaly přímo ke krmítku.

Dlask tlustozobý, zvonek zelený a čížek obecný na závěsném krmítku

  • Pokud je krmítko umístěné na kůlu, měl by být nejméně 1,5 metru vysoký a nejlépe hladký, po němž kočka nevyšplhá, nebo opatřený „protikočičí“ zábranou.
  • Ideální je zavěšení na zeď.
  • Pokud krmítko věšíme na strom, zavěsíme ho pomocí pevného drátu dále od kmenu.
  • Snazší je rozvěšování oblíbených lojových koulí, které lze připevnit i na tenké koncové větvičky, které kočku neudrží. Místo koulí v jednorázových síťkách si můžeme pořídit i elegantní klícky a do nich potravu doplňovat.
  • Nejen na chalupu jsou ideální krmítka samonásypná. Zásoba krmení je v nich chráněná proti vlhku a ptáci nebudou strádat ani v době naší delší nepřítomnosti, pokud je zásobník objemný. Krmit ptáky pravidelně po celou zimu je velmi důležité!

Nejen krmítko, ale i napajedlo je pro ptáky dobrodiním, a to nejen v létě. Převážně suchou stravu potřebují zapít a ve dnech, kdy nemrzne, se také rádi vykoupou. O čistotu peří se musí starat i v zimě. I napajedlo je nutné umístit bezpečně – na sloupek nebo pomocí závěsu.

hodovní síň nejen pro strakapouda

Zdravá strava

Zásady zdravého ptačího stravování jsou jednoduché – vhodná jsou veškerá syrová a sušená semena, ořechy a plody. Nic praženého, slazeného, soleného. Tvrdé pečivo je vítanou pochoutkou pro koně, ovce nebo kozy, nebo přilepšením pro slepice, ale pro ptáky dobrou stravou není. Pro zpestření jim však můžeme přidat i ovesné vločky, kousíčky syrového masa, strouhanou mrkev a přírodní lůj nebo sádlo.

červenka na lojové klícceVětšina ptáků miluje výživné slunečnice. Kdo má hodně hostí, vyplatí se mu kupovat ji na váhu nežli po malých sáčkách. Můžeme vyzkoušet i další semena (proso, konopí, mák, lněné semínko, obilí) a záleží na druzích a chutích ptáků, jak budou ubývat. Velký úspěch mají rovněž tučné ořechy. Vlašské můžeme vyloupat a nadrtit, ale stačí je i jen rozpůlit a vložit do krmítka -  ptáčci je pečlivě vyzobou. Nebo si je rovnou celé odnesou na svou oblíbenou větev, což dovede nejen statný kos, ale i drobounká modřinka.

Nejen plodožraví kosi a drozdi, či vzácní hosté brkoslavi, ale i všichni ostatní ocení sladké ovoce. Pokud ho předkládáme čerstvé, je třeba kontrolovat, zda se nekazí. Podobně i suchá strava nesmí navlhnout a plesnivět.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

havrani

(Lenka), 3. 2. 2017, 23:16

Jak dat potravu kosům, aby jim to havrani nesnedli? Jsou to proste kombajni, nic nezbyde.

Potrava pro ptactvo.

(VWPsQNuRZ.Ao1YTuVVSsQNu), 31. 1. 2017, 11:27

Dobry den,ktera potrava,je nejvhodnějsi pro kosa.Předem děkuji.

RE: Potrava pro ptactvo.

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 31. 1. 2017, 12:28

Dobrý den, i pro kosy je vhodná univerzální slunečnice, a k tomu milují ovoce - jablka, hrušky. Plody můžete dát na krmítko nakrájené i celé, nebo napíchnout na větvičku, kosi je budou ozobávat. A rády si zobnou i sýkorky, protože se tak i trochu napijí.

levné a bezpečné krmítko

(VWPsQNuB4mxkQMQEWevx5f4uK7N_QNs6JyvjFo), 4. 12. 2016, 17:00

pětilitrovou plastovou lahev od kojenecké vody - pět cm ode dna nožem probodnu a nůžkami vytvořím otvor cca 13 x 13 cm, oblepím žlutou výraznou páskou, kterou musím kvůli oblému tvaru nastřihnout a je hotovo. Na držáček víčka dám provázek, za který pověsím krmítko se slunečnicovým semínkem na strom. Zob je krytý před větrem i deštěm a sněhem.

RE: levné a bezpečné krmítko

(sbokQMQ6jYmLfYsVVt%B994uK7N_), 4. 12. 2016, 19:06

tak velkou láhev nemám,ale seženu a pokusím se krmítko vyrobit, za radu děkuji

Krmítka

(sbokQMQ6jYmLfYsVVt%B994uK7N_), 28. 11. 2016, 13:59

Ráda bych zakoupila krmítko, ale nevím kde? V našem městě žádný takový obchod není , poradíte mně?

RE: Krmítka

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 28. 11. 2016, 15:17

Dobrý den, mívají je i ve větších obchodech s chovatelskými nebo zahradnickými potřebami. Případně bych se obrátila na truhláře, jestli by vám nějaký poblíž krmítko nevyrobil. Mnoho typů lze objednat i přes internet - oveřený mám například obchod www.zelenadomacnost.com., kde prodávají i kvalitní ptačí budky a mnoho dalších zajímavých věcí.

RE: Krmítka

(sbokQMQ6jYmLfYsVVt%B994uK7N_), 28. 11. 2016, 17:20

Srdečné díky za www.stránky, mimo krmítek jsem tam našla mnoho zajímavého.Ještě jednou díky.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS