Vlaštovky jsou zpátky. Oproti loňsku o pouhý den později
25. 3. 2017

Vlaštovky jsou zpátky. Oproti loňsku o pouhý den později

I přes současné ochlazení se objevují první vlaštovky. První hejnko 15 vlaštovek bylo pozorováno ve středu 22. března v Mutěnicích na Hodonínsku. Tedy o pouhý den později než v loňském roce. Od té doby se objevily na dalších pěti lokalitách.

Vlaštovka je prastarým symbolem jara. Její první štěbetání napovídá, že zima je pryč a přišlo jaro. „Její přílet je opravdu velmi úzce svázán s prvním jarním dnem, proto není divu, že se symbolem jara stala právě ona,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. 

Vlaštovka v letu

Jak dlouho trvá vlaštovkám jejich pouť?

Vlaštovky patří mezi dálkové migranty. Zimují v jižní a střední Africe a při příletu mají za sebou cestu dlouhou až 10 000 km. Tuto cestu zvládnou přibližně za 4 týdny, tedy téměř o 2 týdny rychleji, než cestu podzimní. „Ptáci pospíchají na hnízdiště, kde po dlouhé cestě potřebují rychle obnovit tukové zásoby. Bohužel současné počasí jim mnoho nepřeje,“ komentuje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické přílet vlaštovek.  „V chladném a deštivém počasí nelétá hmyz a hmyzožraví ptáci pak nemají šanci doplnit ztracenou energii. Můžeme jenom doufat, že se brzy oteplí.“ 

Vlaštovky před svou zpáteční poutí rády sedají na drátech elektrického vedení.

Zahlédli jste vlaštovky? Dejte o tom vědět ornitologům

Přílet vlaštovek sledují také děti i dospělí v celé Evropě v rámci kampaně Jaro ožívá.Své první pozorování vlaštovky, čápa, kukačky, rorýse a vlhy pak zadávají na www.springalive.net. Jaro ožívá organizuje v evropských a afrických zemích BirdLife International, u nás zastoupený Českou společností ornitologickou. Sledujte také, kdy se objeví první vlaštovka ve vašem okolí, může to být každým dnem! A nezapomeňte zadat své pozorování. 

Hnízda si vlaštovky s oblibou budují u chlévů.

Co jste možná o vlaštovkách nevěděli

 • Lidé odedávna věří, že vlaštovky nosí štěstí.
 • staří Slované vlaštovku považovali za posmrtné zosobnění lidské duše.
 • Staří Římané je však považovali za posly špatných zpráv a německý reformátor Martin Luther dokonce za ptáky přinášející zlo.
 • Dříve si lidé mysleli, že se na zimu zahrabávají do bahna.
 • Vlaštovky táhnout rychlostí až 300 km za den.
 • Nejvzdálenější nález naší vlaštovky pochází z Jihoafrické republiky (8 503 km).
 • Největší pražské hnízdiště vlaštovek se nachází v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích.
 • Nejstarší kroužkovaná vlaštovka v Evropě se dožila 11 let.
 • Jubilejním desetimiliontým záznamem v databázi Evropské unie pro kroužkování ptáků byl kontrolní odchyt vlaštovky u hnízda na Pardubicku.

Vlaštovka obecná v letu.

Vlaštovka obecná

 • Kde žijí: vlaštovky obecné (Hirundo rustica) jsou drobní pěvci, hnízdící ve většině případů v blízkosti člověka. Jsou rozšířené po celé Evropě, nalezneme je v Africe, Asii, i obou Amerikách.
 • Hnízdo: miskovité hnízdo dovedně slepené z kuliček bláta si staví nejraději uvnitř hospodářských budov, jako jsou chlévy, stodoly, maštale nebo v průjezdech a chodbách domů. Právě změny hospodaření a pokles chovu zvířat (i v domácnostech – víceméně vymizely malé chlívky) se negativně podepsaly na početnosti našich vlaštovek.
 • Hnízdění: samice snáší 3-6 vajec, hnízdí 2x do roka od května do srpna. Živí se hmyzem, který obratně chytá za letu.
 • Migrace: Vlaštovka je dálkový migrant – zimovištěm našich ptáků je jižní část afrického kontinentu. K nám přilétá již v druhé půli března, jarní přílet pak vrcholí v dubnu. Hlavním obdobím odletu je první polovina září, opozdilci se objevují až do konce října.

Připraveno na základě podkladů České společnosti ornitologické (ČSO). Vlaštovka obecná byla vyhlášena úplně prvním ptákem roku. A to v roce 1992. Pokud se o ní chcete dozvědět více, stáhněte si příručku, kterou tenkrát ornitologové připravili.

Autor Radka Páleníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

vlaštovky

(AhzjeN4sI7PaQkR6JT2B_2a6jWmLf), 29. 5. 2017, 14:38

tak jsem pročetl i jiný článek o vlaštovkách a jiřičkách a teď je mi jasné jaké jsou rozdíly v hnízdech. Máme hnízdo v průjezdu, ale asi před 4 roky jsem tam našel mrtvou vlaštovku. Od té doby tam žádná nezahnízdila a hnízdo je stále opuštěné. Asi to byl poslední potomek co znal cestu. Myslíte, že někdy to nějaká vlaštovka objeví?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS