Žluna zelená (Picus viridis) je vlastně menší datel, ovšem velmi krásně a pestře zbarvený. I týl má žluna podobně jasně červený, jinak je ale na rozdíl od černého bratrance vskutku zelená, s bříškem světlejším a kropenatým, žlutým kostřecem a černými (u samičky) či červenočernými (u samečka) tvářemi. Patří mezi šplhavce a po kmenech díky silným drápům a tuhým ocasním perům, o něž se opírá, šplhá vskutku bravurně.

Bubenice a lovkyně mravenců

Žluna zelená obývá nejraději staré sady, parky a aleje vzrostlých stromů, přirozené lesy vyhledává pouze otevřené, smíšené. Mezi stromy poletuje v ladných vlnách. Potravu ale nehledá pouze na větvích, kmenech a pod jejich kůrou, ale často i na zemi. Miluje mravence, jejich kukly a larvy a vůbec jí nevadí štiplavá kyselina mravenčí, kterou se někteří z nich brání, když je loví svým dlouhým lepkavým jazykem. Často si do mraveniště prohrabe až půlmetrovou chodbu, aby se k oblíbené potravě dostala. I při prohledávání stromů používá častěji než ostrý zobák obratný jazyk, kterým prozkoumává nejrůznější škvíry.

Hranice svého území žluna ostatním sděluje bubnováním na znělou větev, i když to nedělá tak často, jako třeba strakapoudi. Pokud na zahradě najde žluna znělou kovovou tyč nebo plech, bubnuje s radostí na tyto ozvučné nástroje.

Kde se žluna zabydlí, tam již zůstane

Odrostlá mláďata se po rozletu z hnízda, které si rodiče tesají v kmenech odumírajících stromů, ještě chvíli drží s rodiči pohromadě. S příchodem podzimu si pak mladé žluny postupně hledají svůj vlastní domov, kterému budou po celý život věrné. Žluny zelené na zimu do teplých krajů neodlétají. Někdy se však stahují do vesnic a měst, kde mají větší šanci najít něco k snědku, než jim skýtá nabídka volné přírody, jež je na staré stromy stále chudší.

Žlunu zelenou, velkou jako kavka, můžeme v naší přírodě při troše štěstí spařit na vlastní oči na stromech či na zemi, protože je celkem hojná (naši republiku obývá asi 10–18 000 párů a celoevropský pokles početnosti, jež žluny postihnul před rokem 2000, je naštěstí víceméně minul). Tento pták dává přednost spíše nižším polohám, vysoko do hor se nevydává.