Často je rozpoznání prvních příznaků rakoviny u psů velmi složité. Nejtěžší je rozpoznat rakovinu kůže, kostí, žaludku a mízních uzlin. Včasná detekce tohoto často fatálního onemocnění může zachránit vašemu psovi život. Proto neváhejte vyhledat veterinárního lékaře, který může odebrat vzorky tkáně a poslat je do laboratoře k bližšímu prozkoumání. Ačkoli váš pes může na první pohled vypadat zdravě a bez problémů, existují jisté náznaky, či druhy chování, které mohou svědčit o opaku. Navíc je třeba brát v úvahu to, že psi dokážou často dlouhodobě své bolesti skrývat.

1. Zranění, která se nehojí

Všimnete-li si na svém psovi neobvyklých výrůstků nebo hnisající rány, která se ne a ne zahojit, vezměte svého psa co nejdříve k veterináři. Čím déle byste návštěvu lékaře oddalovali, tím větší nebezpečí to může znamenat pro vašeho psa.

2. Ztráta chuti k jídlu

Nechuť k jídlu může být jak psychické, tak fyzické povahy. Obě příčiny mohou mít vážné důsledky. Pokud váš pes odmítá jíst déle než 24 hodin, je rozumné navštívit s ním veterináře.

3. Kašel

Stejně tak, jako nemocní lidé, i nemocní psi často kašlou. Jednoduchá péče či základní medikamenty nemusejí přinést úlevu. V takovém případě se může jednat o rakovinu plic. Čím dříve zareagujete na takovou situaci, tím více můžete svému psovi pomoci.

4. Ztráta na váze

Není-li vašemu psovi naordinována dieta, při které má záměrně hubnout, a přesto stále ztrácí váhu, mělo by vás to znepokojit. Problém by totiž mohl být daleko závažnější, než si myslíte. Náhlá a výrazná ztráta na váze by měla být varující.

5. Krvácení z jakéhokoli tělesného otvoru

Spatříte-li na svém psovi krev, nemusí to ještě nutně znamenat příznak rakoviny. Psi se často zraní i při hře. Proto zkontrolujte, jak se váš pes mohl zranit. Když ale krvácí dál, přesto, že nemůžete najít žádné poranění nebo ránu, může to být způsobeno rakovinou horních cest dýchacích a nosu. Přetrvává-li nevysvětlitelné krvácení, navštivte co nejdříve se svým psem veterináře.

6. Krvácení z nosu

Krvácení z nosu u vašeho psa vás může vyděsit. Pakliže k němu dojde, bývá silné. Navíc pro psa je to velmi bolestivá a nepříjemná záležitost. Není vhodné v takové situaci dávat psovi jakékoli protizánětlivé léky, antibiotika ani vitamíny. Nepropadejte panice a urychleně vyhledejte veterinárního lékaře. Jen on správně diagnostikuje příčinu krvácení z nosu a určí, zda je třeba dát psovi transfuzi krve.

7. Ztráta zájmu anebo odmítání fyzických aktivit

Přestane-li být váš pes z ničeho nic aktivní anebo se líný pes stane ještě línějším, může za tím být mnohem více, než jen obyčejné onemocnění. Všimnete-li si toho u svého psa, poraďte se s veterinářem. Nádory, které tlačí na srdce a plíce, mohu výrazně ovlivnit výdrž vašeho psa. Projeví se to u něj potížemi s dýcháním. Takový pes se pak velmi rychle, či prakticky okamžitě, stane letargickým. Odmítá prakticky jakoukoli fyzickou činnost.

8. Abnormální výrůstky nebo boule, které rostou

Existence nebo růst neobvyklé bulky je často jedním z varovných signálů, že s vaším mazlíčkem není něco v pořádku. Pokuste se ohleduplně osahat toto místo a určit, zda se jedná o bouli, ránu nebo jinou tkáň. Naleznete-li něco takového, okamžitě to konzultujte s veterinářem. Ve většině případů totiž dochází k dalšímu šíření nebo růstu objeveného nádoru. Nejlépe zabírá odstranění takové tkáně a provedení biopsie.

9. Potíže s dýcháním

Kromě kašle dochází i k dalším respiračním problémům. Nejčastěji se jedná o sekret vytékající z nosu, astma, bronchitidu a chřipku. Všechny výše uvedené nemoci bývají doprovázeny zvracením, horečkou, tachykardií a způsobují velmi hlučné dýchání.

Preventivní opatření proti vzniku rakoviny

Velmi důležitou roli v boji proti rakovině hrají nejrůznější preventivní opatření. Řadíme k nim omezení stravy s vysokým obsahem vnitřností, masové moučky, konzervačních činidel a umělých barviv. Mnoho toxinů mohou obsahovat i kaluže, ze kterých proto nenecháváme psy pít. Na polích se psi mohou setkat s vysoce koncentrovanými pesticidy, v některých druzích masa jsou zase obsaženy vysoké podíly růstových hormonů. To vše může psům velmi škodit, stejně tak jako časté rentgenování, odpočinek blízko televizoru anebo dlouhodobé vystavení tabákovému kouři.