Těžko bychom mezi psími plemeny hledali druhého stejně úspěšného „ovlivňovatele lidské mysli“. Francouzský buldoček jako by absolvoval kurzy jednání s lidmi, asertivního chování a emoční inteligence. Jeho povaha je popisována slovy jako milá, přátelská, radostná a podobně, nejlépe ji však vystihuje termín pozitivní. Někteří z nich se dokonce dokáží těšit do veterinární ordinace.

Proč buldočci dýchají tak ztěžka?

Jak už to v lidmi vytvořeném psím světě bývá, to, co dělá buldočka buldočkem, je také jedním z jeho nejznámějších problémů, který se nazývá brachycefalický syndrom. Jde o zkrácení obličejové části lebky, zúžení nozder, zmenšení a zúžení dutiny nosní, relativně dlouhé měkké patro, úzký a kolabovaný hrtan s výchlipkami a úzkou průdušnici. Výsledkem změn je ztížený průchod vzduchu dýchacími cestami.

  • V odůvodněných případech lze psovi se zúženými nozdrami ulevit plastickou operací a stejně je možné provést chirurgický zákrok na měkkém patře. Brachycefalický syndrom je nejen viditelný, ale také slyšitelný – majitelé buldočků se musejí naučit rozpoznat, že se pes nedusí, protože jen chrápe.
  • Součástí brachycefalického syndromu je také vrozený rozštěp patra (takto postižená štěňata jsou eliminována ihned po porodu).

Pozor na úžeh!

Důsledkem zhoršené ventilace při brachycefalickém syndromu je velká citlivost plemene vůči přehřátí a tendence ke kolapsu. Buldočka tedy nikdy nenecháváme bez dozoru v autě nebo na přímém slunci. Z veterinárního hlediska znamená syndrom také vyšší nároky na vedení narkózy.

Oční problémy

Se syndromem částečně souvisejí také oční potíže (rohovkový vřed, zánět rohovky, zelený zákal aj.), protože oční bulvy jsou méně zanořené do očnic než při klasickém tvaru lebky a oční rohovka je tedy značně vystavená vnějšímu prostředí. Nezřídka je přitom neustále drážděna chlupy z obličejových kožních záhybů, což je vážným důvodem pro chirurgickou nápravu.

Relativně velká hlava je také spolu s úzkou pánví důvodem, že štěňata tohoto plemene velmi často přicházejí na svět císařským řezem.

Potíže s klouby a páteří

Pro francouzského buldočka je rovněž příznačný dwarfismus (trpasličí vzrůst) či chondrodysplazie. Tato genetická porucha metabolismu a růstu chrupavek a následná charakteristická deformace kostí se projevuje mj. vznikem patologických prohnutí a deformací páteře a s tím souvisejícím sklonem k pohybovým potížím. Krátký stočený ocásek buldočků je projevem, který je vidět pouhým okem. Je však jen špičkou ledovce, protože na jiném místě páteře pouhým okem nezjistitelná deformace pacientovi vadí mnohem více – abychom ji odhalili, je nutný rentgen.

Kůže v záhybech je citlivá

Francoužští buldočci často trpí i kožními obtížemi. Jejich původ může být různý, většinou jde o chronické bakteriální infekce, cysty v meziprstí, demodikózu (zánět chlupových váčků a mazových žláz), záněty kožních záhybů či nejrůznější alergie.