Nakolik jsou psi schopni rozumět běžné lidské řeči?
Zdroj: Martin Mecnarowski / Shutterstock.com

Nakolik jsou psi schopni rozumět běžné lidské řeči?

I když si myslíme, že nám nerozumí, mnohdy je tomu naopak. Němé tváře nám rozumí více, než si dokážeme představit. Jakým gestům se při komunikaci se psem vyhnout a jaká používat?

Že jsou psi schopni rozeznat opravdu mnoho slov s pozitivní a negativní konotací ukázal maďarský experiment. Vědci v něm připojili 13 psů na magnetickou rezonanci a snažili se pochopit, jak psí mozek reaguje na nejrůznější sdělení.

Psi naslouchali pozitivním a neutrálním pokynům s pozitivní i neutrální intonací. Studie ukázala, že mozek reagoval mnohem intenzivněji na obsah i intonaci pozitivní.

Podle vědců zpracovává psí mozek řeč stejně jako lidský. Levá hemisféra rozpoznává obsah sdělení a pravá intonaci. Obě se pak při vyhodnocení spojí. Podle studie Univerzity of Lincoln psi chápou dobře psí i lidské emoce.

Novofundlandský pes Novofundlandský pes Zdroj: DejaVuDesigns / Shutterstock.com

Psi rozpoznají vaše emoce

Dobře rozpoznají i lidskou gestiku, kterou nezapomeňte využívat během tréninku. Podstatná je také řeč našeho těla, jenž psi velmi dobře rozumí. Zejména při trénování pejsků není dobré dělat zbrklé pohyby. Buďte důslední. Pes nerozumí tomu, když mu zadáte pokyn a následně si to rozmyslíte. Bude akorát zbytečně zmatený.

Pamatujte, že pes pozná, když máte špatnou náladu. Pokud jste smutní nebo unavení, váš zvířecí kamarád to v mžiku vycítí. Sami jistě víte, že když jste skleslí, pes si vám pravidelně lehne do klína nebo vás začne olizovat. Snaží se vás totiž rozveselit.

Za předpokladu, že po pejskovi něco chcete, mějte spíše konejšivý hlas. Pod výhrůžkou něco udělá sotva. Bázlivější plemena se na procházce s přísným majitelem klidně mohou dát na útěk a není nic horšího než nahánět psa v rozlehlém parku.

Pro většinu páníčků je dnes naprosto klíčové, aby s nimi byl jejich pes šťastný Pro většinu páníčků je dnes naprosto klíčové, aby s nimi byl jejich pes šťastný Zdroj: Ammit Jack / Shutterstock.com

Na trénink jen s dobrou náladou

I proto se světem poslední dobou šíří trend takzvaného pozitivního tréninku, kdy pes není trestán, ale spíše motivován. Laskavost a příslib dobrého pamlsku totiž dokáží divy. Mějte na paměti, že psa musí trénovat majitel a nebo vyškolený trenér.

Na cvičiště sice kamaráda vzít můžete, ale vás pes ho nikdy nebude tak poslouchat. Vycítí totiž, že je pro něj cizí. Mnohdy se mu nemusí ani zamlouvat. Domácí mazlíček je totiž žárlivé stvoření. Jeho instinkt je navíc neomylný.

Špatného člověka nebo člověka s nekalými úmysly dokáže rozeznat hned. Jakmile se váš pes k někomu nemá, mějte se na pozoru. Psi mají na padouchy šestý smysl, který my zkrátka mít nikdy nebudeme.

Zdroje: stoplusjednicka.czzoommagazin.iprima.cz

Akční letáky