Ruská modrá kočka.
Zdroj: liubomir / Shutterstock.com

Ruská modrá kočka: Staré, vznešené plemeno bylo kvůli povaze oblíbené v palácích

Ruské modré kočky jsou skutečné krasavice. Atraktivní jsou však nejen kvůli nádherné srsti, ale také pro svou citlivou povahu. Milují přízeň svých majitelů a rády vyhledávají příležitost ke hře. Rády si však užívají pohodlí a lenošení.

Ruská modrá kočka údajně patří k nejstarším krátkosrstým plemenům. Její kožešina kdysi zdobila rukávníky i límce kožichů. Ovšem kočka coby společnice žila také v palácích, oblíbil si ji například car Mikoláš I.

Ruská modrá kočka vyniká nejen krásnou srstí, ale také citlivou povahou. Ruská modrá kočka vyniká nejen krásnou srstí, ale také citlivou povahou. Zdroj: liubomir / Shutterstock.com

Před sto padesáti lety přivezli ruské kočky do Anglie obchodníci. Zvířata pocházela z okolí přístavního města Archangelsku, a tak se jim zprvu říkalo kočky archangelské. Označovaly se ovšem také jako kočky španělské či maltézské. Za druhé světové války toto plemeno málem vymizelo. O jeho znovuoživení se postarali skandinávští chovatelé, především Švédové.

Ruské modré kočky vyžadují pozornost a rády mají pohlazení. Ruské modré kočky vyžadují pozornost a rády mají pohlazení. Zdroj: Nailia Schwarz / Shutterstock.com

Modrý kožíšek kočičích aristokratek

Pro toto plemeno je příznačná krátká, hustá a velmi jemná srst. Podsada je natolik hustá, že "odstává" od těla a vytváří dojem plyše. Texturou i vzhledem se srst ruské kočky značně odlišuje od srsti ostatních plemen. Nádherná je rovněž barva srsti: modrošedá, jednotná a čistá, se zřetelným stříbřitým třpytem.

Modré zbarvení husté srsti spolu elegancí a uhrančivým pohledem koček vysvětluje, proč se ruské modré kočky těší zájmu chovatelů i laické veřejnosti. Samotná modrá barva srsti byla vždy pro svou jedinečnost oblíbená - v modré barvě se chovají také kočky kartouzské a korati, je uznávána u většiny ušlechtilých koček − perských, britských, orientálních, u manxů a rexů, siamek či kočky barmské. Ovšem u ruských koček je fascinující především kombinace barvy s neobvyklou jemností a hustotou srsti.

Ruská modrá kočka si ráda hraje. Ruská modrá kočka si ráda hraje. Zdroj: Nailia Schwarz / Shutterstock.com

Mezinárodní standard popisuje ruskou modrou kočku takto:

  • Krásné velké a uhrančivé oči ve tvaru mandle jsou posazené daleko od sebe a jsou živé zelené barvy.
  • Hlava je krátká a klínovitá, z profilu tvoří čelo s nosem ve výšce obočí elegantní konvexní úhel.
  • Nos a čelo jsou hladce rovné
  • Velké, zašpičatělé uši jsou v nasazení široké a k hlavě jsou postaveny kolmo. Jejich kůže je tenká a průsvitná, vnitřní strana je velmi málo osrstěná.
  • Na dlouhý a rovný krk navazuje půvabné, protáhlé tělo. Kostra je středně mohutná, kočky působí graciézním dojmem.
  • Štíhlé a jemné nohy jsou zakončené jemnými, oválnými tlapkami.
  • Ocas je dlouhý, vybíhající do špičky.
  • Kočka, která umí vykouzlit teplo domova

Hebká srst i povaha

S kočkami jiných plemen i se psy vycházejí většinou dobře.

Ruské kočky jsou něžné a citlivé. Vyžadují hodně pozornosti, chtějí být chváleny a laskány. Přímo si vynucují každodenní hlazení a bez mazlení a přízně jsou smutné.

Ruská modrá kočka je velmi hravá. Ruská modrá kočka je velmi hravá. Zdroj: Nailia Schwarz / Shutterstock.com

Jsou velmi klidné, ale to neznamená, že by nebyly i inteligentní a hravé, často až do vysokého věku. Ale nesnášejí hluk a shon, necítí se dobře v hlučných rodinách s dovádivými dětmi – potřebují spíše klidnou společnost. Mají rády kompletní péči a komfort. Dovedou celé hodiny slastně proležet na pohodlném místě. Pohodovému majiteli, se kterým se cítí dobře, dovedou vykouzlit atmosféru harmonického domova.

Koťata ruské modré kočky jsou nádherná. Koťata ruské modré kočky jsou nádherná. Zdroj: Review News / shutterstock.com

Ruské kočky v Čechách

Chov ruských modrých koček v České republice má již svou historii. Počátky chovu u nás směřují k roku 1975 a jsou svázány s chovatelskou stanicí Rosa Glauca Jany Knýové z Prahy, v níž přišlo na svět na dvě stě koťat tohoto elegantního štíhlého plemene. Krásná koťata odchovávají také stanice Blue Orchid, Mogadiscio, Happy Eyes, Lakmé, Phoebe a další.

Akční letáky