Ruská modrá kočka údajně patří k nejstarším krátkosrstým plemenům. Její kožešina kdysi zdobila rukávníky i límce kožichů. Ovšem kočka coby společnice žila také v palácích, oblíbil si ji například car Mikoláš I.

Před sto padesáti lety přivezli ruské kočky do Anglie obchodníci. Zvířata pocházela z okolí přístavního města Archangelsku, a tak se jim zprvu říkalo kočky archangelské. Označovaly se ovšem také jako kočky španělské či maltézské. Za druhé světové války toto plemeno málem vymizelo. O jeho znovuoživení se postarali skandinávští chovatelé, především Švédové.

Modrý kožíšek kočičích aristokratek

Pro toto plemeno je příznačná krátká, hustá a velmi jemná srst. Podsada je natolik hustá, že "odstává" od těla a vytváří dojem plyše. Texturou i vzhledem se srst ruské kočky značně odlišuje od srsti ostatních plemen. Nádherná je rovněž barva srsti: modrošedá, jednotná a čistá, se zřetelným stříbřitým třpytem.

Modré zbarvení husté srsti spolu elegancí a uhrančivým pohledem koček vysvětluje, proč se ruské modré kočky těší zájmu chovatelů i laické veřejnosti. Samotná modrá barva srsti byla vždy pro svou jedinečnost oblíbená - v modré barvě se chovají také kočky kartouzské a korati, je uznávána u většiny ušlechtilých koček − perských, britských, orientálních, u manxů a rexů, siamek či kočky barmské. Ovšem u ruských koček je fascinující především kombinace barvy s neobvyklou jemností a hustotou srsti.

Mezinárodní standard popisuje ruskou modrou kočku takto:

  • Krásné velké a uhrančivé oči ve tvaru mandle jsou posazené daleko od sebe a jsou živé zelené barvy.
  • Hlava je krátká a klínovitá, z profilu tvoří čelo s nosem ve výšce obočí elegantní konvexní úhel.
  • Nos a čelo jsou hladce rovné
  • Velké, zašpičatělé uši jsou v nasazení široké a k hlavě jsou postaveny kolmo. Jejich kůže je tenká a průsvitná, vnitřní strana je velmi málo osrstěná.
  • Na dlouhý a rovný krk navazuje půvabné, protáhlé tělo. Kostra je středně mohutná, kočky působí graciézním dojmem.
  • Štíhlé a jemné nohy jsou zakončené jemnými, oválnými tlapkami.
  • Ocas je dlouhý, vybíhající do špičky.
  • Kočka, která umí vykouzlit teplo domova

Hebká srst i povaha

S kočkami jiných plemen i se psy vycházejí většinou dobře.

Ruské kočky jsou něžné a citlivé. Vyžadují hodně pozornosti, chtějí být chváleny a laskány. Přímo si vynucují každodenní hlazení a bez mazlení a přízně jsou smutné. Jsou velmi klidné, ale to neznamená, že by nebyly i inteligentní a hravé, často až do vysokého věku. Ale nesnášejí hluk a shon, necítí se dobře v hlučných rodinách s dovádivými dětmi – potřebují spíše klidnou společnost. Mají rády kompletní péči a komfort. Dovedou celé hodiny slastně proležet na pohodlném místě. Pohodovému majiteli, se kterým se cítí dobře, dovedou vykouzlit atmosféru harmonického domova.

Ruské kočky v Čechách

Chov ruských modrých koček v České republice má již svou historii. Počátky chovu u nás směřují k roku 1975 a jsou svázány s chovatelskou stanicí Rosa Glauca Jany Knýové z Prahy, v níž přišlo na svět na dvě stě koťat tohoto elegantního štíhlého plemene. Krásná koťata odchovávají také stanice Blue Orchid, Mogadiscio, Happy Eyes, Lakmé, Phoebe a další.