Šanta je pro všechny kočkovité šelmy přímo opojná.
Zdroj: shutterstock.com

Šanta kočičí: Říká se jí také kočičí kokain. Může být pro kočky nebezpečná?

Jistě jste už někdy slyšeli o šantě kočičí, kterou malé chlupaté domácí šelmy prostě milují. Šantu můžete pěstovat v zahradě nebo koupit kočce hračky, které obsahují sušenou bylinu ve svých útrobách. Ne všechny, ale mnohé kočky šantu v zahradě vyhledávají, válejí se v ní a třou si v ní čumák i celé tělo. Proč? 

Zdroje: abecedazahrady.dama.czcs.wikipedia.org

Šanta, droga pro kočky

Fotografie koček polehávajících v šantě kočičí je spousta, ne všechny se však hodí na titulní fotografii. Víte, proč? Kočky válející se v šantě vypadají jako opilé, jejich výraz je často nepřítomný nebo prostě hloupý. Není divu. Šanta působí na kočky jako droga, ale návyková není!

Podívejte se ve videu, jak pěkně srozumitelně z pohledu vědy popsal účinky šanty kočičí autor videa z YouTube kanálu Vědecké kladivo: 

Nepetalakton, šanta a kočky

Ano, přesně ta látka obsažená v šantě kočičí čili nepetalakton může mít na kočky silný účinek, který je srovnatelný s účinky některých drog na lidi. Když kočka vdechuje nebo olizuje listy nebo kořeny šanty její reakce může být následující:

  • Kočka je apatická a zcela nehybná či pomalá
  • Kočka se může začít vrtět a kroužit
  • Zvíře však může naopak začít divočet nebo okusovat věci
  • Reakce na šantu se někdy projevuje i vokálně, hlasitým mňoukáním či kňučením
  • Kočka se může chovat neobvykle agresivně nebo být neklidná

Šanta kočky přitahuje jako magnet Šanta kočky přitahuje jako magnet Zdroj: Linda George / Shutterstock.com

Škodí šanta kočkám, anebo jim prospívá?

Obecně lze říci, že šanta je pro kočky zajímavá a její výskyt v okolí vašeho chlupatého mazlíčka ho povyrazí. Šantě se sice přezdívá kočičí kokain a podobně, nicméně pokud je vaše kočka zdravá, nehrozní jí žádné problémy. Hravost, stimulace a tření o byliny vystřídá fáze útlumu. Účinky jsou krátkodobé a jak bylo řečeno, látky nevytváří návyk. 

Proč je šanta 'kočičí'? Proč je šanta 'kočičí'? Zdroj: Profimedia

Šanta kočičí přesto představuje pro kočky také určité nebezpečí. Organismus citlivějších zvířat může reagovat negativně. Právě onen nepetalakton stojí nejen za podivným chováním, ale také případným zvracením, průjmem, zmateností a v horších případech i křečemi.

Tyto účinky sice nejsou žádoucí, na druhou stranu by měly do hodiny vyprchat bez poškození organismu kočky. Pokud takto zvíře zareaguje, patrně je na látku přecitlivělé až alergické. V tom případě bude lepší rostlinu ze zahrady odstranit. 

Akční letáky