Zdroje: abecedazahrady.dama.cz, cs.wikipedia.org

Šanta, droga pro kočky

Fotografie koček polehávajících v šantě kočičí je spousta, ne všechny se však hodí na titulní fotografii. Víte, proč? Kočky válející se v šantě vypadají jako opilé, jejich výraz je často nepřítomný nebo prostě hloupý. Není divu. Šanta působí na kočky jako droga, ale návyková není!

Podívejte se ve videu, jak pěkně srozumitelně z pohledu vědy popsal účinky šanty kočičí autor videa z YouTube kanálu Vědecké kladivo:

Zdroj: Youtube

Nepetalakton, šanta a kočky

Ano, přesně ta látka obsažená v šantě kočičí čili nepetalakton může mít na kočky silný účinek, který je srovnatelný s účinky některých drog na lidi. Když kočka vdechuje nebo olizuje listy nebo kořeny šanty její reakce může být následující:

  • Kočka je apatická a zcela nehybná či pomalá
  • Kočka se může začít vrtět a kroužit
  • Zvíře však může naopak začít divočet nebo okusovat věci
  • Reakce na šantu se někdy projevuje i vokálně, hlasitým mňoukáním či kňučením
  • Kočka se může chovat neobvykle agresivně nebo být neklidná

Škodí šanta kočkám, anebo jim prospívá?

Obecně lze říci, že šanta je pro kočky zajímavá a její výskyt v okolí vašeho chlupatého mazlíčka ho povyrazí. Šantě se sice přezdívá kočičí kokain a podobně, nicméně pokud je vaše kočka zdravá, nehrozní jí žádné problémy. Hravost, stimulace a tření o byliny vystřídá fáze útlumu. Účinky jsou krátkodobé a jak bylo řečeno, látky nevytváří návyk.

Šanta kočičí přesto představuje pro kočky také určité nebezpečí. Organismus citlivějších zvířat může reagovat negativně. Právě onen nepetalakton stojí nejen za podivným chováním, ale také případným zvracením, průjmem, zmateností a v horších případech i křečemi.

Tyto účinky sice nejsou žádoucí, na druhou stranu by měly do hodiny vyprchat bez poškození organismu kočky. Pokud takto zvíře zareaguje, patrně je na látku přecitlivělé až alergické. V tom případě bude lepší rostlinu ze zahrady odstranit.

Související články