obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sebritky, zdrobnělé slepičky s peřím jako malovaným

Sebritkám jsem propadl před několika lety. Jsou drobné až trpasličí a zbarvení jejich peří je zcela výjimečné. Díky kresbě vidíte každé jednotlivé pírko.

Jednou jsem se na výstavě zahleděl do výstavní voliéry a hned jsem řešil problém: kde ty nádherné slepičky, které byly uvnitř, sehnat. Chovám sebritky stříbrné (tedy černo–bílé), ale existují sebritky v celé řadě různých barev, například zlaté, citronové či žluté. Pocházejí z Anglie a zde nesou jméno sebright. Nejedná se ale o užitkové plemeno, je chováno spíše pro okrasu.

párek sebritek, slepiček plemene sebright párek sebritek, slepiček plemene sebright Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Holub, nebo slepička?

Můj táta je dlouholetým chovatelem a s nadsázkou říká, že sebritka je spíše holub než slepice. Jeho slova potvrzuje i snáška, kterou je potřeba brát s ohledem na konkrétní slepičky a poskytnuté podmínky k chovu. Naše sebritky jsou celoročně venku, tedy i v zimě, pohybují se mezi velkou drůbeží, třeba mezi leghornkami a maranskami, a vzhledem k tomu, že jsou velmi čilé a nebojácné, dokáží se o sebe postarat. Běžně slepičky snášejí přibližně 30–40 vajec ročně, při optimálních podmínkách (výběh, potrava, genetické vlastnosti) však snesou až 80 vajec za rok. Vejce mají bílou až nažloutlou barvu a hmotnost asi 30 gramů.

Zdrobnělé slepice sebritky mají výjimečnu kresbu peří Zdrobnělé slepice sebritky mají výjimečnu kresbu peří Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odchov kuřátek

Vzhledem k tomu, že slepičky málokdy nasednou, líhneme je buď v líhni, nebo pod jinou, stejně malou drůbeží, protože ta velká by mohla drobná vejce rozmačkat. Osvědčilo se nám líhnout sebritky pod bažantí kvočnou spolu s bažantími kuřaty, protože kvočna je nerozlišuje, reaguje na potřeby všech. Sebritky chováme kolem patnácti let a k sezení na vejcích se za tuto dobu odhodlala pouze jediná, která ale bohužel nevydržela sedět až do konce (21 dnů).

slepice sebritka vedle plemene běžné velikosti slepice sebritka vedle plemene běžné velikosti Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Drobné a lehké

Kohout i slepice mají podobné zbarvení, liší se jen tvarem, kohoutek je o něco větší a má větší hřebínek s lalůčky. Drůbež má růžicové hřebeny (přirovnal bych je k obrácené kšiltovce) a dospělosti dosahuje kolem šestého měsíce života. Snažím se, aby naše sebritky vážily okolo půl kilogramu, ale už jsem viděl i větší. Dostávají se k nám z Německa, ale podle mého názoru to naprosto kazí jedinečnost tohoto plemena. Proto se snažím při obnově krve shánět jedince drobného tvaru, i když z výstavního hlediska mají občas i nedostatky, třeba hrubší hřeben či horší kresbu.

Akční letáky