Úspěšnou chovatelkou shetlandů je Gabriela Křížová z Chrástu, která je chová už přes dvacet let. Požádali jsme ji, aby nám toto plemeno přiblížila.

Jakou mají shetlandští ponny u nás historii?

Poníci pocházejí ze Shetlandských ostrovů a první plemenná kniha o jejich chovu byla založena v roce 1891. V Čechách byli dlouho opomíjeni a všechna plemena pony byla vedena v jedné plemenné knize. Docházelo tudíž mezi nimi ke křížení a původní rase hrozil zánik. Teprve od roku 2000 mají shetlandští pony samostatnou plemennou knihu. V roce 2001 byla založena rada pro jejich chov a v roce 2003 vznikl Svaz chovatelů shetland pony, který začínal s 86 členy. Musím zdůraznit, že členství není podmíněno vlastnictvím poníka a každý, kdo má zájem podpořit toto jedinečné a úžasné plemeno, je mezi námi vřele vítán. Informace lze získat na webu www.shetland.cz.

Co shetlandský pony typu mini?

Po návštěvě hřebčína Permoník, který se na chov minipony specializuje, mě tento typ zcela nadchl a hodlám se mu věnovat výhradně. Očarovali mě svou milou a dobráckou povahou. Z tohoto hřebčína jsme si přivezli klisnu Nancy v. stal de Hestert a jejího syna Patriota Permoníka. Protože kvalitních minishetlandů je v republice málo, nezbylo, než si některé pony také dovézt. Zoschku v. Twellaarshoeve a Basila Juniora máme z Německa. Všichni naši poníci se narodili v cizině nebo jsou z dovezených rodičů.

Pro koho jsou minishetlandi určeni?

Vzhledem k tom, že je malý, je mini-shetland vhodný na jízdu jen pro malé děti. Je možné ho zapřahat, účastnit se výstav a využívat k chovu. Je vhodný pro ty, kteří nemají mnoho místa. Ale hlavně pro děti, které se s ním mohou bezpečně naučit veškeré základy péče o koně.

Jaký je rozdíl mezi typy standard a mini?

Pony jsou dlouhověcí, běžně se dožívají více než třiceti let.

Kohoutková výška pro standardní typ se pohybuje 87 do 107 cm. U minitypu je povolena maximální výška 87 cm.

Minishetlandi jsou houževnatí a odolní poníci.

  • Mají kompaktní podsadité tělo s hlubokým hrudníkem, krátký svalnatý krk, přední i zadní končetiny silné s korektním postojem.
  • Musejí být obdařeni hustou hřívou a ocasem, v zimě kvalitní hustou srstí, která nepropustí vodu a slouží jako ochrana před drsným počasím.
  • Důležitá je povaha, ta musí být klidná, mírná a přiměřeně temperamentní.

Jaká jsou základní pravidla péče?

V zásadě se neliší od péče o velké koně. Potřebují samozřejmě menší dávky krmiva než velcí koně, důležité je zvířata nepřekrmovat, protože mají sklony k tloustnutí. Poníky je třeba pravidelně očkovat, čistit a upravovat jim kopyta a hlavně – dopřát jim volnost pohybu.

Je potřebné minishetlandy cvičit?

S výchovou je potřeba začít hned po narození. Od prvních chvil si hříbě musí zvykat na doteky a přítomnost člověka, tím se rozvíjí jeho charakter. Co nejdříve by se mělo seznámit s ohlávkou, učit se vodit, zdvihat nožky, nechat se čistit. To vše by mělo bezvadně ovládat, než začneme s výcvikem – sedláním a zapřaháním.

  • Zaučovat se v lehkém tahu může od dvou let.
  • Obsedat lze poníka nejdříve ve třech letech.
  • Plně zatěžovat by se zvíře mělo až po čtvrtém roce života.

Jak je to s ustájením a krmením?

Shetlandi mohou být ustájeni venku na pastvinách celoročně. Stačí jim pouze vhodný přístřešek se závětřím pro případ špatného počasí. Základem krmení je kvalitní seno a čistá voda, nutný je solný liz s minerály.

Kdo by si mohl poníka pořídit?

Pokud pořizujeme poníka pro děti, měli bychom se řídit především jeho bezchybným charakterem a koupit již zaučené zvíře. Musíme si připustit, že děti jednou odrostou, nebo ztratí o zvíře zájem, a proto si předem rozmyslet, co budeme s takovým poníkem podnikat dál. Možností je několik. Shetland může dělat společnost velkým koním, může pomáhat při drobných hospodářských pracích, nebo být prostě jen kamarád.

Pokud si pořizujeme poníka za účelem chovu, určitě bychom měli již při nákupu investovat do původového zvířete a hlavně připouštět kobylky plemennými hřebci, aby hříbata byla přínosem v rozvoji chovu shetlandských pony.

Určitě by si ponyho neměl pořizovat ten, kdo se mu nehodlá plně věnovat a nemůže mu poskytnout alespoň základní podmínky pro zdravý život. Ceny pony typu mini jsou různé. Lze ho pořídit již od asi 10 000 Kč, avšak také za tři čtyři, ale i více tisíc eur.

Více o hřebčíně Gabriela se dočtete na webových stránkách chovatelky: www.stajgabriela.estranky.cz