Shih-tzu, psík s tajemným jménem i původem.
Zdroj: Eli S / hutterstock.com

Shih-tzu je ideální rodinný pes: nadevše miluje svou smečku

Shih-tzu je starobylé plemeno společenských psů. Tento pes s tajemným jménem i původem, exkluzivním vzezřením a skvělou povahou, patří mezi nejoblíbenější společenská plemena. Potřebuje mít svou smečku nablízku.

Vlastnosti plemene shih-tzu [šitzu] těší především lidi z větších měst. Psík totiž potřebuje žít v těsné blízkosti svého majitele, ať už jde o byt v panelovém domě či v rodinném domku. Jedná se prostě o pejska velmi inteligentního, citlivého a všestranného, což ho předurčuje k tomu, aby byl skutečným dárcem štěstí. Navíc, příznivci shih-tzu jsou přesvědčeni, že v málokterém plemeni se takto dokonale snoubí nevšední krása s přirozenou elegancí.

Posvátný pes starověké Číny a Tibetu

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Čínský název shih-tzu v překladu znamená lví pes. Do Evropy se první jedinci dostali počátkem dvacátého století, ale historie této rasy se počítá na dlouhá staletí. Její vznik je sice stále zahalen rouškou tajemství, jisté však je, že psi byli chováni výhradně v tibetských klášterech a že ti nejlepší byli později vybíráni pro čínský císařský palác. Jedna císařovna jich prý na svém dvoře chovala více než sto.

Shih-tzu Shih-tzu Zdroj: archiv

Vzhledem k tomu, že shih-tzu byli považováni za posvátné, nesměli se prodávat ani vyvážet za hranice Číny. Často bývali vzácným darem tibetského dalajlamy císaři, případně se stávali vítanou součástí tzv. poplatku za mír. Dokonce sám Buddha podle legendy vlastnil malého, lvu podobného psa, který mu byl společníkem i ochráncem, neboť se v případě nebezpečí dokázal proměnit ve lva a svého pána bránit.

Rodinný společník s velkým srdcem

Shih-tzu je ideální rodinný pes - nebývá totiž fixován pouze na jednoho člověka, ale celou směčku. Pokud si na určitou rodinu zvykne, neměl by být nucen ji již měnit!

Posláním těchto psíků se tedy již minulosti stalo přinášet lidem radost a dělat jim společnost. Jsou to skutečně velmi milí, hraví, přitom však nevtíraví, a příjemní společníci. Krom procházek, které samozřejmě potřebují jako všichni psi, si dovedou velmi užít i lenošení se svým páníčkem třeba u televize. Jsou šťastní, když se jim jejich majitelé věnují, ale pozornost si nijak nevynucují.

Shih-tzu je ideální rodinný pes - nebývá totiž fixován pouze na jednoho člověka, ale celou smečku. Shih-tzu je ideální rodinný pes - nebývá totiž fixován pouze na jednoho člověka, ale celou smečku. Zdroj: Victoria Kovelina / Shutterstock.com

Největší výhodou tohoto plemene je až neuvěřitelná přizpůsobivost. Pro shih-tzu více než pro kterékoliv jiné plemeno platí úsloví jaký pán, takový pes. Rád se nechává hýčkat a rozmazlovat nejen staršími lidmi, nadšeně skotačí s dětmi i dospělými, ale ani slastné lenošení nikdy neodmítne. Chová se vlídně k návštěvám a jako pravý aristokrat vystupuje i v restauraci a v obchodech. Aktivní lidé zase ocení jeho sportovního ducha. Se shih-tzu se dokonce můžete věnovat oblíbenému psímu sportu - agility! 

Malý, krásný, sebevědomý

U shih-tzu vždy na první pohled zaujme vzhled. Svou velikost (průměrně 6 kg při výšce 25 cm v kohoutku) si vynahrazuje zdravě sebevědomým chováním. Štěká málokdy, jeho postoje a mimika obličeje jsou mnohem výmluvnější, a to nejen pro člověka.

  • Má kulatou hlavu s velkýma tmavýma očima, poměrně velký, přitom však krátký nos a tlamičku, která jakoby se stále usmívala.
  •  Srst na hlavě lze svázat, aby psovi nepaala do očí. Bohatý vous a knír pak připomíná čínské mandaríny z dávných obrázků.
  • Obdivuhodná bývá zejména délka jeho srsti, která může dorůstat až na zem, nebo být dokonce delší. Srst je třeba pravidelně rozčesávat a psa koupat v jemném šamponu určeném pro dlouhou psí srst.
  • Barva srsti může být jakákoliv, u dvoubarevných jedinců by neměla chybět bílá lysinka, bílý vous a bílý knír, bílá špička ocásku a případně bílý límec (srst na krku tvořící hřívu). Nejoblíbenější barvy jsou červenobílá, zlatobílá, černobílá, jednobarevná zlatá s maskou, tricolor apod.
  • Ocásek by měl být vesele nošen nad hřbetem.

Dlouhou srst lze zkrátit do mnoha různých fazon. V období dešťů a bláta je bývají zkrácené chlupy praktičtější, nežli závoj padající až na zem. Umazání také můžete zabránit pomocí oblečku, se kterým se shih-tzu bez problémů smíří, pokud mu dobře sedí.

Shih-tzu Shih-tzu Zdroj: archiv

Kde pořídit štěňátko?

Shih-tzu je poměrně vyhledávané plemeno, poptávka po štěňatech bývá velká. Proto se při hledání chovatele vyplatí obezřetnost.

  • Pokud chcete mít jistotu, kupujte pouze štěněte s průkazem původu.
  • Navštivte jednu či dvě výstavy a optejte se, od koho si pořídili štěňátko vystavovatelé, jak jsou s ním spokojeni.
  • Zjistěte si o chovateli, kde a jak o svá štěňata pečuje, a jak jsou na tom psi z jeho chovu po stránce zdravotní, exteriérové, povahové
  • Chovatel by měl být ochoten novým majitelům svých štěňat pomoci a poradit.

Akční letáky