Shirský kůň, řečený shirák, patří mezi chladnokrevná pracovní plemena. Pochází ze střední Anglie a v minulosti i dnes udivuje svou krásou a mohutností. Pro svou velikost a obrovskou sílu byl využíváni jako kůň válečný, který snadno uvezl rytíře v těžké zbroji, či k tahání lodí proti proudu řek a do zápřahu těžkých povozů. Shirští koně drží rekord v tahu z roku 1924, kdy dva koně utáhli padesátitunový náklad!. Dnes tento nádherný silák rozváží pivo a vozí okouzlené turisty. Nejčastěji shiráky potkáte v Holandsku a Německu při různých lidových slavnostech či propagačních jízdách při rozvozu piva.

Kůň pro velké poměry

Velká hmotnost, výška i pořizovací cena těchto koní poněkud odrazuje individuální zájemce o chov, ačkoli se jedná o plemeno fascinující. Koně potřebují velký prostor na ustájení, ale třeba ani obyčejné hřebelcování není úplně snadné. Výška koně v kohoutku dosahuje 195 cm, takže člověk menší postavy jim ani nedosáhne na hřbet. Na stravu ale nejsou o nic náročnější, než jiná plemena. Pouze jí potřebují více.

Nežní obři

Shiráci jsou dobráci od kosti. Mají klid a rozvahu chladnokrevných koní a opravdu skvělou povahu. Kdyby to nebyli dobráci od kosti, chovatel by s nimi pro jejich velikost a sílu mnoho nesvedl!

Po schůdkách na hřbet koně

V České republice jsou shirští koně k vidění v zooparku Chomutov, na Karlštejně, kde vozí od jara do podzimu turisty na hrad, a u několika dalších soukromých chovatelů.

Na shirských koních lze samozřejmě i jezdit, ale mají pochopitelně těžší chod než koně jezdečtí. Ovšem milovníci takzvaných rytířských jízd si přijdou na své. I pro toho, kdo se chce povozit, ne si zajezdit, je to ideální kůň. Sedí se na něm totiž jako na gauči! Sedlo ani není potřeba, navíc by muselo být opravdu veliké…

„Ptáte se, jak se na tak velké zvíře leze? Špatně!“ směje se Eva Pastorková, chovatelka shirských koní z Karlštenja. „Můžete použít třeba židli, to přece není žádná ostuda. A například v Anglii využívají v jízdárnách dokonce dřevěné schůdky. Jezdec pohodlně vystoupá do výšky zvířete a pak si na ně sedne. Kůň je klidnější a šetří se mu záda. “

Černí i bílí

Nejčastější barva shirských koní je černá, ale jsou i tmavě hnědí a dokonce bílí. Tmaví koně by však na měli mít na těle co nejméně bílých skvrn, upřednostňují se pouze bílé nohy od kloubů dolů, na nichž rostou mohutné rousy, které doplňují majestátní vzhled koní.

Vysoký kůň, vysoká cena

Centrální evidence pro chov shirských koní v rámci Evropy je v Holandsku.

Velikosti a síle shire koně odpovídá i cena, která je závislá na jeho stáří a výcviku. S tímto koněm se začíná pracovat ve třech letech. Odstavené hříbě stojí 150 tisíc, kůň mezi třetím a sedmým rokem 500 až 600 tisíc korun.