A pokud krtky přes užitek, který přinášejí, na zahradě nechcete, nehubte je, jen odežeňte.

Krtky láká rozlehlá, čerstvě obdělaná půda, protože se jim zde norování jde pěkně od ruky. Mohou při něm poškodit i kořínky vzcházejících, ještě zranitelných rostlin. (Dospělé rostliny již činnost krtků ohrozit obvykle nemůže – naopak jim přivádí vzduch). Ale na zahradách je tato újma většinou zcela zanedbatelná. Pečlivé zahrádkáře trápí spíše krtince, které vznikají z přebytečné hlíny, jež pilní krtci vytlačí ze svých chodeb. Přítomnost krtků na zahradě ale indikuje zdravou půdu plnou života, přičemž krtci kromě žížal zkonzumují i mnoho na zahradě škodlivého hmyzu (a stavy rychle se množících žížal rozhodně neohrozí). Chodby půdu navíc dokonale provzdušňují. Nezaslouží si proto i přes krtince trochu shovívavější pohled?

Krtčí substrát, kvalita zdarma

Pokud jsou krtince na místě, kde oku tolik nevadí, je nejlepší je ponechat tam, kde jsou. Pokud je zlikvidujeme, zamezíme tak přístup vzduchu do krtčích chodeb a krtek přispěchá zavalený otvor opravit, nebo vyrazí nový. Tak budou vznikat hromádky další a další.

Naopak na místech, kde krtiny opravdu žádoucí nejsou, jako například uprostřed udržovaného trávníku, je můžeme shrabat a využít. Jedná se totiž o dokonale zpracovanou, kyprou zeminu, téměř bez zárodků plevelů, kterou je radost použít, ať už na záhony, nebo do květináčů. Zahrádkáři, kteří si uvykli s ní pracovat, dokonce občas nedočkavě vyhlížejí nové krtiny…

Co krtky odradí?

Spodní bodec odpuzovačů by měl být zasunut přímo do krtčí chodby, asi se zvuk podzemím dobře šířil.

Pokud nás neobměkčil ani krtek v kalhotkách, ani užitečnost a zajímavost krtků skutečných, můžeme je vypudit o kus dál pomocí elektroakustických odpuzovačů krtků a hlodavců. Je to jediný přijatelný a humánní způsob, jak činnost krtků na zahradě eliminovat.

  • Různé přístroje mají různé kvality a odlišný dosah, někdy je třeba vyzkoušet více výrobků, až některý zabere.
  • Existují i odpuzovače se solárním napájením, kde se nemusíme starat o baterie.

Babské rady jak se zbavit krtka

Improvizovaný plašič můžeme vyrobit i z obyčejné skleněné lahve bez dna, kterou vsuneme do nory a otvor ponecháme vyčnívat. Vítr na něj bude „hrát“, což je krtkům nepříjemné a odstěhují se. Údajně pomáhá i výsadba pryšce křižmolistého (skočcového) (Euphorbia lathyris), jehož aroma krtkům není příjemné.