Slepice samozřejmě nejsou z cukru a nepřízeň počasí snesou. Dokonce jsou poměrně otužilé. Jakmile ale promoknou skrz naskrz, může nastat velký problém. Nejlepší je tedy opeřené dámy před deštěm chránit a být na něj připraveni. Počasí je vrtkavé a je tedy dobré učinit pár vhodných opatření. Která to jsou?

Slepice a déšť

Slípky jsou velmi chytré, pokud jim vytvoříte podmínky, s nejrůznějšími neduhy si dokáží poradit. Tedy i s deštěm. Slabý déšť jim nevadí a zvládnou je i ve výběhu, ty mladší budou dokonce kapky padající z nebe se zájmem zkoumat. O tom, jestli slepice mají rády déšť, se dozvíte více na videu:

Zdroj: Youtube


I když se to nemusí na první pohled zdát, jsou opeřené holky poměrně inteligentní zvířata a umí si dát jedna a jedna dohromady.Jakmile ucítí vláhu a kapky začnou padat z mraků, vědí, že se v mokré hlíně probudí život, nebo na ně také čeká tučná hostina v podobě larev, červů a žížal. Přesto může být déšť pro vaše chráněnky nebezpečný.

Dlouhotrvající liják ve výběhu

Zbystřit byste měli při opravdu vydatném lijáku, nebo dlouhotrvajícími dešti. V takovém případě je nutnost mít pro slepice kurník, do nějž se voda nedostane. Pokud nic takového slepičky nemají, budete je muset přesunout do bezpečí a hlavně sucha. Peří slepic sice vodu odpuzuje, ale rozhodně není vodotěsné. Slípky se tak mohou snadno nachladit a vážně onemocnět. Stejně tak přemokřené peří je častým zdrojem pro rozvoj nejrůznějších plísní a chorob.

Pozor na louže

Dbejte i na kvalitu výběhu. Rozhodně by se v něm neměla držet voda v podobě kaluží. Kaluže a stojatá voda v nich jsou živnou půdou pro růst bakterií a rozvoj parazitů, které mohou slepičkám velmi uškodit. Nejlepší je udělat slepičkám výběh mobilní a posouvat jej po pozemku. V případě, že to nejde, dejte si práci už při budování výběhu a zvolte vhodný materiál, který bude tvořit základy výběhu. Hodí se štěpka, skvělou práci odvede jehličí, ale i štěrk. Práci si můžete dát i s nainstalováním okapů, nebo vykopáním odvodňovací jámy.

Sláma pohltí vodu

Pokud bojujete s bahnem a loužemi po každém dešti, zachránit vás může sláma. Slepičkám jí výběh vystelte. Sláma pohltí vodu, zároveň si o ni vaše opeřené chráněnky vyčistí pařátky a nebudou celé od bahna, výběh bude vypadat mnohem upraveněji a choroby nebudou mít šanci.

Související články

Zdroje: www.slepicar.cz, www.kurnikar.cz