Kdo jen chvíli pozoroval, jak si slepice užívají život na zahradě, sotva uvěří tomu, že by mohly být v klecích, byť „obohacených“, spokojené.
Stále více lidí se dnes zajímá o to, odkud vejce pocházejí. A vejce od nosnic zavřených po celý život v klecích nechtějí. Alternativy naštěstí existují i v obchodech. Ovšem pokud máme zahradu, můžeme se těšit z vlastních vajíček. Chov slepic není složitý a nové společnice nám život obohatí mnohem více než jen chutnými, čerstvými domácími vejci. Jsou zvídavé, čiperné, pohledné, společenské. Stačí chvíli pozorovat spokojené hejno na zahradě a všední starosti odplují pryč…
Život na čerstvém vzduchu
Slepicím poskytneme co největší výběh. Výhody budou na obou stranách – drůbež ho nevyhrabe na nevzhlednou holou zem (její úsilí se rozptýlí a je téměř beze stop) a bude mít stále k dispozici zelené krmení, které bychom jí jinak museli nosit. Minimální výběh pro čtyři slepice je 10 m2 velký. Právě takový však bude brzy bez zeleně a plný děr. Pokud rozlohu znásobíme, zeleň lépe odolá a slepice budou spokojenější. Ve větším výběhu také svou stravu obohatí o hmyz a další bezobratlé. Drůbež se vyplatí vypustit na celou zahradu alespoň občas – v době, kdy nemáme čerstvě oseté záhony nebo malé sazeničky (i ty lze chránit netkanou textilií), větší škody nezpůsobí. Ba naopak – pochutnají si na slimácích, dokud jsou malí, na housenkách a pečlivě vysbírají i klíšťata. Pokud slepicím připravíme komfortní místo pro popelení - dolík nebo nádobu s popelem na místě chráněném před deštěm - nebudou vyhrabávat hluboké díry. Na větší zahradě se tedy může menší počet slepic pohybovat trvale, aniž by způsobily znatelné škody, stačí jen chránit mladé výsevy a výsadby.

Jak výběh oplotit?
Pohodlnější plemena plot vysoký jeden a půl metru nepřeletí, čipernějším se to povést může. Pak nezbývá, než plot zvýšit – zvláště pokud slepice zalétávají k sousedům - nebo jim opatrně zastřihnout konce letek na jednom křídle. Pokud ostrými nůžkami odebereme jen poslední čtvrtinu či třetinu per, slepice nic necítí, ovšem manévrování v letu se o poznání ztíží. Zvědavé slepice se také protáhnou kdejakou skulinou. Na větších plochách můžeme využít elektrický plot pro drůbež. Tendenci objevovat okolí za každou cenu také snížíme, pokud bude výběh pro slepice tím nejlepším místem k životu. Bude poskytovat stín pod stromy i slunná místa, kousky s travou vyšší i posečenou, která nabízí mladé šťavnaté listy. O zábavu se postará i pařez či položená kláda, na které lze vyskakovat, křoví, které lze stále dokola prozkoumávat. Dostatek křovin a stromů slepice také chrání před útoky dravců ze vzduchu, které jsou obecně velmi vzácné, na určitých místech k nim však docházet může. Slepice jsou bystré, stále po očku sledují okolí – mají k tomu účelu oči vhodně umístěné. Jakmile spatří většího ptáka na nebi, byť to je volavka, sojka nebo vrtulník, běží se schovat, a to skutečným sprintem.

Dárek pro popelky
Jako původně stepní ptáci si slepice čistí peří koupelí v jemném prachu, který je navíc zbaví zevních parazitů. Poslouží buď velmi jemný písek, nebo dřevěný popel. Ideální místo je ve venkovní části výběhu chráněné před deštěm, v zimě jim lavor s popelištěm umístíme do kurníku. Pohled na slastně se popelící slepice, které při očistě provádějí nevšední cvičení, zvedne náladu všem přihlížejícím.