Pestřejší strava, zajímavější výběh a hlavně spokojené slepičky jsou klíčem k tomu, abyste se dočkali nádherných a chutných vajíček. Kromě zeleniny a ovoce dopřejte opeřeným kráskám i něco jiného, podpoříte tak jejich zdraví a vitalitu.

Bylinky nejen pro vás

Bylinky jsou nedílnou součástí záhonku každé hospodyňky. Skvěle chutnají a hlavně umí léčit nejrůznější neduhy. Dopřejte přírodní lékárnu i svým slepičkám, uvidíte, že vaše opeřené svěřenkyně ji nejen ocení, ale budou skvěle prospívat. Už naše babičky věděly, co slepičkám do výběhu vysadit, aby nestrádaly, ale naopak měly po všech stránkách posvícení.

Zázrak z Ameriky

Řeč je především o amarantu, rostlině, která pochází z Ameriky. Všimnete si jí na první pohled, je nádherná a rozhodně se liší od klasických rostlin. Zároveň je plná života a živin. Amarant je v podstatě pseudoobilovina, neobsahuje lepek a jeho konzumace je velmi prospěšná.

Jak amarant vypadá a jak se dá pěstovat, se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Semínka této rostliny jsou plná výživných látek. Nejen pro slepičky, které si mohou pochutnat na celé rostlině včetně listů, ale také pro nás. Jsou skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny, navíc obsahují železo, vápník, a zinek.

Jak amarant pěstovat?

Rozhodně je to rostlina, kterou se vyplatí na zahradě a ve slepičím výběhu mít. Efektivnější pěstování je za pomoci předpěstovaných sazeniček, i když ze semínek lze rostlinku vykřesat také. Velmi pozitivní je rychlost růstu rostliny, amarant patří mezi rostoucí rychlíky, musíte mu však poskytnout vhodné podmínky. Preferuje sušší a teplejší stanoviště. Z počátku také vydatnou zálivku.

Jak slepicím prospívá?

  • Amarant obsahuje různé živiny, včetně bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Amarant ve výběhu nebo u něj (tak aby na něj dosáhly, ale úplně ho nezničily) může přispět k celkovému zdraví slepic.
  • Díky obsahu bílkovin a dalších živin může amarant podpořit produkci zdravějších vajec.
  • Amarant obsahuje vitamíny a minerály, které mohou přispět ke zdraví peří a pokožky slepic.
  • Vláknina obsažená v amarantu podpoří zdravou trávicí soustavu slepic a pomůže předcházet případným trávicím problémům.
  • Některé živiny v amarantu, jako jsou vitamíny a antioxidanty, mohou podpořit imunitní systém slepic a zvýšit jejich odolnost vůči nemocem.
  • Vzhledem k obsahu živin může konzumace amarantu přispět ke zdravému růstu a vývoji mladých slepic.

Amarant by měl být používán jen jako doplněk k hlavní stravě slepic, která by měla zahrnovat také další základní složky, jako jsou obiloviny, zelenina a zelené krmivo. Mějte na paměti, že způsob krmení slepic a volba krmiva může záviset na jejich věku, typu a potřebách.

Další bylinky pro slepičky

Amarant není jedinou pochoutkou, která značně vylepší jídelníček vašich slepiček. Chybu neuděláte ani s levandulí, jejíž vůně bude vašim holkám nejen lahodit, ale taky je krásně zklidní. Milují mátu i kopr a mezi lahůdku, kterou zcela jistě neodmítnou, patří i kopřiva. Tu však musíte předem spařit a smíchat třeba se šrotem. Vsaďte i na česnek. Zní to možná bláhově, ale tento životabudič neléčí jen lidský organismus. Posílit odolnost umí i vašim opeřeným dámám, zároveň jim vyžene z těla i všechny parazity.

Jak správně zavařovat ovoce a připravovat marmelády? To si poslechněte v nejnovější poradně našeho podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.slepicar.cz, www.bylinkovo.cz