V Británii hlemýždi a šneci zažívají doslova žně, milují totiž vlhko. Ve většině zahrad jich tam klidně žije až 200 na jednom metru krychlovém půdy. Navíc jim trvá dva roky, než dospějí a až pět let, než zemřou. Jen tak se jich tedy samovolně nezbavíte.

Hlemýždi patří mezi plže, kteří mají jednoplášťové měkké tělo a patří do skupiny měkkýšů. Svými jazyky pojídají rostliny. V britských zahradách se jich kvůli počasí, které jim přeje, objevuje spousta a způsobují tamním zahrádkářům obrovské škody.

Hlemýždi útočí na rostliny především v noci

Pamatujte, že hlemýždi vyráží na lov především v noci, kdy se mohou v klidu najíst. Přes den hledají úkryt před sluncem, které je vysušuje. Šneci mají ulitu, jež jim pomáhá se pohybovat po suchých oblastech lépe než slimákům, kteří ji nemají a hrozí jim tak častěji vyschnutí.

Šneci tedy vyjídají otvory v listech, stoncích a květinách. Hlemýždi zase jí širokou škálu zeleniny a okrasných rostlin, zejména pak sazenice a měkké zahradní porosty. Mohou totiž dobře šplhat a často je najdete vysoko na rostlinách.

Hlemýždi jí i rozkládající se listy a organické látky jako například trus, ale i mrtvé slimáky a šneky.

Přítomnost šneků můžeme určit podle slizových stop

Přítomnost šneků můžete určit podle zanechaných slizových stop. Ty jsou jako stříbřitý nános na listech, stoncích, půdě a tvrdých povrchách. Tito tvorové také vrzají ústy a tím dělají nepravidelné otvory v rostlinách.

Nejlepším způsobem, jak je organicky kontrolovat, je vyjít v noci ven a ručně je odstraňovat. Měli byste je přemístit daleko od domu a zahrady na skládku odpadů. Pokud je chcete zabít, můžete je naházet do kyblíku horké slané vody. Také může využít sílu přirozených predátorů jako jsou drozdi, ropuchy, ježci a střevlíci. Jeden průzkum dokonce přiznal, že Britové často hází hlemýždě sousedům přes plot, což vám samozřejmě v rámci dobrých vztahů nedoporučujeme.

Zdroje: www.express.co.uk, www.novinky.cz, www.idnes.cz