Zdroje: www.idnes.cz, styl.instory.cz

Léto je v plném proudu a kromě grilování a koupání v bazénech a přírodních nádržích jej má mnoho lidí spojené i s opalováním. Právě přitom je ale potřeba zvýšené ostražitosti. Na červencovém a srpnovém slunci stačí strávit jen několik málo chvil bez opalovacích krémů a zarudlá a bolestivá pokožka je na světě. Spálení sluncem přitom nemusí být patrné hned. Může trvat i několik hodin, než se kůže zbarví a začne být citlivá. V každém případě se vyplatí mít v domácí lékárničce například produkty s obsahem panthenolu či aloe vera, které mají zklidňující účinky. Od bolesti ale pomůže i několik základních potravin.

Důležité je chlazení

Ihned poté, co si všimnete nepříjemného pnutí pokožky či rovnou červeného zbarvení, je vhodné se pořádně zchladit. Postižené části těla oplachujte vlažnou anebo rovnou studenou vodou, která přinese okamžitou úlevu. Pod vodou stačí strávit jen několik málo vteřin. Proces pak můžete několikrát zopakovat.

Vodu ale není nutné aplikovat jen na zevnějšek. Dodržování pitného režimu je po spálení sluncem nesmírně důležité. Při hojení spálenin od slunce se zvyšují nároky těla na vodu. Popíjení chladné vody vás navíc příjemně osvěží.

Bílým jogurtem proti spáleninám od slunce

Tou dost možná nejznámější radou, jak si v domácích podmínkách pomoci při podrážděné kůži od slunce, je natření postižené oblasti bílým jogurtem. Vzhledem k tomu, že se uchovává v lednici, okamžitě spálenou pokožku ochladí a přinese úlevu. Navíc díky obsahu kyseliny mléčné vyživuje, regeneruje a hydratuje kožní buňky.

Bílý jogurt lze smíchat i s tvarohem. Stačí jej pak aplikovat na sluncem zasaženou pokožku a vyčkat do jeho zaschnutí. Pak jej smyjeme vlažnou či chladnou vodou. Postup můžeme opakovat podle libosti a potřeby.

Pomůže i vaječný bílek

Podobně jako bílý jogurt funguje i vaječný bílek. Tím je třeba natřít postiženou část těla a vyčkat, dokud bílek nezaschne. Poté jej opláchněte vlažnou či studenou vodou. Bílek se ale nemusí používat jen při spáleninách od slunce. Velmi dobře poslouží i například při běžném popálení v kuchyni od horkých hrnců či pekáčů.

Prevence vzniku spálenin od slunce

Popáleniny od slunce rozhodně nejsou nijak příjemné, a proto je lepší se jim rovnou vyvarovat. Před každým vystavováním pokožky slunci je nutné ji natřít vhodných opalovacím krémem s dostatečně vysokým ochranným faktorem. I přesto by se ale kůže neměla slunci vystavovat po delší dobu a při opalování je nutné dodržovat přestávky, které strávíte ve stínu. Důležitá je také pokrývka hlavy, aby se předešlo úpalům či úžehům.

Pokud ke spáleninám sluncem přece jen dojde, není třeba panikařit. Pokožka se velmi rychle regeneruje a v drtivě většině případů dojde k vymizení všech příznaků během několika málo dní. V případě, že by se spálená kůže však nehojila či se na ní dokonce objevily puchýřky, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.