Kočky jsou okouzlující a svébytné kamarádky
Zdroj: Nikita Dukhnik / Shutterstock.com

Jak poznáte, že je vaše kočka šťastná?

Kočičí chování je naprosto nevyzpytatelné. V jednu chvíli může mít jejich chovatel pocit, že jej milují, pár okamžiků na to mohou projevovat neúctu a opovržení. V kočičí hlavě je tak nesmírně těžké se vyznat. Jak ale určit, že je váš chlupatý mazlíček šťastný? 

Kočky se od psů značně liší. Zatímco navázání vztahů s pejskem je podstatně jednodušší a tito chlupáči dávají svému páníčkovi lásku náležitě najevo, u koček je situace odlišná. Získat si kočičí důvěru může být během na dlouhou trať, natož pak jejich lásku. Jejich chování je rovněž poněkud nevyzpytatelné, a proto je těžké rozpoznat, jak se u vás doma vlastně kočička cítí. Svou pohodu a komfort dávají najevo specifickými znaky. Jak poznat, že je váš mazlíček šťastný?

Kočkám bývá nejvíce příjemné drbání kolem uší, pod bradou a kolem tváří nebo na hřbetě u ocásku. Kočkám bývá nejvíce příjemné drbání kolem uší, pod bradou a kolem tváří Zdroj: Nitiphonphat / Shutterstock.com

Předením sděluje spokojenost

Že svou spokojenost kočky projevují mimo jiné předením, je známým faktem. Tento zvuk totiž signalizuje, že je mazlíček plný pozitivních emocí. Je mu dobře, cítí se uvolněně, užívá si vaši náklonnost a připadá si v bezpečí. Toto vrnění lze zaslechnout například při drbání koček či při jejich usínání. 

Kočky mají zkrátka rády kontakt, i když můžete být přesvědčeni o opaku. Říká se, že kočky přijdou, když mají chuť se mazlit. A pokud se tak děje často, může jít o ukazatel jejich spokojenosti. Navíc tím, že se o vás váš miláček neustále otírá, vám předává svůj pach, čímž dává najevo, že si vás oblíbil a je po vašem boku spokojený. 

Hravá kočka = spokojená kočka

O radosti koček svědčí i jejich aktivita. Pokud váš chlupatý mazlíček často a rád jen tak pobíhá po bytě či po vaší zahradě, skáče a objevuje svět, s největší pravděpodobností se takto raduje ze života. A to právě ze života, jaký jste mu dali vy. 

Od toho se odvíjí i její chuť k jídlu. Vystresovaná a nešťastná kočka zkrátka nemá hlad. Všimli jste si, že jste svému miláčkovi nasypali misku plnou jeho oblíbených granulí, ale ta zůstala netknutá? Možná děláte něco špatně. Spokojená kočka si totiž na jídlu velmi ráda pochutná. Chuť k jídlu je jednoznačným ukazatelem, že je zvíře šťastné.

Kočky potřebují zábavu Kočky potřebují zábavu Zdroj: dragi52 / Shutterstock.com

Spokojenost koček ukáže i jejich ocas

Podobně jako i pejsci ukazují svou radost a spokojenost zvednutým ocasem, i u koček lze jejich chvost považovat za „anténu” vysílající signály k jejich majiteli. Pokud její chlouba míří k nebi, je kočka spokojená až nadšená. Pokud je však ocásek stažený, může tím zvíře dávat najevo nějaký problém. 

Povaha koček je zkrátka komplikovaná. Na druhou stranu, ani kočky, které se s vámi pravidelně nemazlí či nemají většinu času zvednutý ocásek, nemusí nutně dávat vědět o nějakém svém diskomfortu. Přinejmenším jde ale o významné ukazatele toho, jak se kočičky u vás doma cítí. 

Zdroje:

www.evropa2.cz

Sam Atkinson, Kompletní péče o kočku: aby byla zdravá a šťastná

Akční letáky