obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stromoví sklípkani v pralesním teráriu

Sklípkani jsou pro někoho oškliví pavouci, pro jiného chlupatí, roztomilí a především velmi zajímaví tvorové (samozřejmě žádní mazlíčci). Ne všichni bydlí v podzemích, umně zbudovaných sklípcích. Někteří dávají přednost životu v korunách stromů, čemuž musí odpovídat i jejich chov.

Na stromech žije například asijský rod sklípkanů Poecilotheria či jihoamerický rod Psalmopoeus a Avicularia. Aby jim terárium vyhovovalo, musí být zcela jiné a odlišně zařízené, nežli u pozemních a podzemních sklípkanů. Tito pavouci výborně šplhají i skáčou a plachtí. Výhodou oproti podzemním druhům je to, že pavouky, nebo alespoň jejich hnízdo, běžně vidíme a neschovávají se nám pod zem.

sklípkan - rod Psalmopoeus sklípkan - rod Psalmopoeus Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pralesní terárium

  • Terárium musí být dostatečně vysoké – alespoň 40cm, se základnou 20x30cm.
  • Vybavíme jej dostatkem větví, na boční stěny připevníme kůru – tak aby si pavouk mohl utkat hnízdo v libovolné výšce terária.

Stromoví sklípkani potřebují vzdušnou vlhkost

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vzdušnou vlhkost udržujeme pravidelným rosením (nerosíme však přímo pavouky!) a kontrolujeme nástěnným vlhkoměrem pro terária.

 I když se na dně terária se pavouci příliš nezdržují, je nutné ho pokrýt vrstvou rašeliny. Napomáhá totiž udržování optimální vlhkosti, která se pohybuje mezi 60 až 90%. Právě umístěním hnízda si sklípkan volí optimální vlhkost – pokud jej postaví zcela u země nebo u stropu, zřejmě mu poskytnutá škála nevyhovuje.

Pavouci, kteří pijí rosu

Někteří stromoví sklípkani nepijí z napáječky, ale z kapek rosy zachycených na listech a větvích. Pro ostatní je ale napáječka nezbytným vybavením – nejlépe mělká miska vyložená kamínky, aby se v ní neutopili cvrčci či jiná živá potrava. Voda by měla být měkká, bez chloru a samozřejmě stále čistá. I tato nádoba navíc přispívá ke zvýšení vzdušné vlhkosti.

Terárium osázejte rostlinami

Na rozdíl od pozemních a podzemních sklípkanů, kteří rostliny v teráriu nijak neocení a brzy by je zlikvidovali, stromovým sklípkanům je vhodné do terária pokojové rostliny vysázet v hojném poštu. Na rozdíl od pozemních a podzemních sklípkanů, kteří rostliny v teráriu nijak neocení a brzy by je zlikvidovali, stromovým sklípkanům je vhodné do terária pokojové rostliny vysázet v hojném poštu.

Na rozdíl od pozemních a podzemních sklípkanů, kteří rostliny v teráriu nijak neocení a brzy by je zlikvidovali, stromovým sklípkanům je vhodné do terária pokojové rostliny vysázet v hojném poštu.
  • Vhodné jsou téměř všechny tropické druhy, kterým klima v teráriu svědčí. Například scinsapsus, zelenec, dracény, tropické kapradiny, vyzkoušet můžete i bromélie a orchideje.  
  • Do terária je vkládáme v květináčcích, pnoucí se mohou pnout po stěnách z kůry, jiné lze i zavěsit. 

Rostliny poskytují spolu se dřevem základnu pro hnízda pavouků a pomáhají udržovat vzdušnou vlhkost.

Akční letáky