obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sůl na psích tlapkách pálí víc než mráz

Posypová sůl ničí i kožené boty. Co potom nechráněné psí tlapky? Pokud se posolenému chodníku nemůžete vyhnout, tlapky svému kamarádovi ošetřete před procházkou i po ní.

Sůl na chodnících netrápí jenom rostliny podél silnic, ale také pejsky, kteří po ní bosky chodí. Psí tlapky toho vydrží hodně, nevadí jim běhání po mnohdy drsné zemi, ale jakmile se projdou po zasoleném chodníku, je zle. Sůl pokožku na polštářcích vysušuje a leptá. 

Neoprénové bačkůrky chrání tlapky před solí Neoprénové bačkůrky chrání tlapky před solí Zdroj: Shutetrstock.com / Jne Valokuvaus

Obout nebo namazat

K dostání jsou dokonce speciální ochranné „botičky“ pro tlapky z neoprenu, které mohou posloužit alespoň na chvíli, při chůzi po zasolené zóně na vytouženou čistou louku. Ale ne každý pes botičky snese. Zato důkladné promazání tlapek před procházkou vydrží každý – promažte je speciálním krémem na tlapky nebo mastným neparfemovaným krémem (nejlépe dermokosmetikou z lékárny).

Sůl psím tlapkám škodí Sůl psím tlapkám škodí Zdroj: Shutterstock.com / Reddogs

Ihned po návratu pejskovi tlapky důkladně omyjte, aby je sůl dále nedráždila, a také aby si je nezačal olizovat. (Nikdy ho nenechte olizovat si tlapky na procházce, nebo dokonce olizovat samotný posolený led a sníh). Po umytí a lehkém osušení tlapky znovu namažte. Kromě zmíněných krémů je prospěšný i rostlinný olej či sádlo, ale takové dobroty na tlapkách většinou dlouho nevydrží.

Někdy může pes kulhat skutečně kvůli mrazu samotnému. Mezi teplými polštářky tlapky se při chůzi na sněhu utvoří ledová hrudka, která při každém kroku bolí. Snadno ji však nahmatáte a odstraníte.

Akční letáky