Trpí váš chlupáč při cestování autem nevolností a stresem? Vyzkoušejte jednoduché metody, které mu tuto situaci pomohou lépe zvládnout. Upravte také případně styl řízení, abyste psovi jízdu udělali co nejpříjemnější. A mějte na tyto situace po ruce sušenky, které zvířeti pomohou zklidnit rozbouřený žaludek a celkově ho zklidní.
Jak zastavit u psů nevolnost z jízdy autem? Podívejte na toto YouTube video na kanálu Pet Circle:
Kinetóza neboli tzv. cestovní nemoc
Proč se někteří psi bojí cestování autem? Jedná se o kinetózu neboli cestovní nevolnost, která je u psů poměrně běžná. Může ji způsobovat dráždění vestibulárního aparátu, stres z neznámého prostředí, ale i strach z jízdy samotné.
Někteří psi si na cestování časem zvyknou, jiní s ním bojují po celý život. Zvláště citlivá bývají štěňata, senioři a psi z útulku. A tipy na zmírnění stresu?
Trpělivost růže přináší
Svého psa navykejte na cestování postupně a nikdy na něho „netlačte“. Stres by se ještě prohloubil. Začněte s krátkými cestami a postupně je prodlužujte. Vždy se snažte spojit cestu s něčím příjemným, ať už je to procházka, pamlsky, nebo oblíbená hračka.
Klid před cestou
Dopřejte psovi i dostatek klidu před cestou a vyhněte se zbytečně jakýmkoliv stresovým situacím a náročným aktivitám v den cesty. V autě zajistěte zvířeti pohodlné místo, aby měl dostatek prostoru a možnost si i lehnout.
Voda vždy s sebou
Během cestování nezapomeňte mít při ruce cestovní misku na vodu a myslete na pravidelný pitný režim svého čtyřnohého parťáka.
Recept na zklidňující sušenky
Pokud váš pes trpí na nevolnosti z cestování, zkuste mu dát před cestou sušenky z kefíru. Výborně harmonizují trávení a obsažený anýz a zázvor zklidňují rozbouřené zažívání a účinně tlumí nevolnosti.
Co všechno budete na jejich přípravu potřebovat? Využijete 250 g celozrnné špaldové mouky, 60 g sójové mouky, 1 lžičku jedlé sody, 1 lžíci mletého zázvoru, 1 lžičku anýzu, 1 vejce, 3 lžíce medu, 2 lžíce olivového oleje, 200 ml kefíru, 2 cm zázvoru a špaldovou mouku na pomoučení.
Postup přípravy
Nejprve prosejte do misky mouky a promíchejte s jedlou sodou, mletým zázvorem a anýzem. Pak prošlehejte společně vejce, med, olej a kefír, tuto směs přilijte k suchým surovinám a vypracujte hladké těsto. Pak si oloupejte čerstvý zázvor, nastrouhejte ho do těsta a opět vše promíchejte.
Tvořte sušenky
Poprašte si dlaně moukou, z těsta odkrajujte pomoučenou lžící kousky velikosti vlašského ořechu a tvarujte stejně velké bochánky. Následně syrové sušenky skládejte na plech vyložený pečicím papírem.
Fáze pečení
Takto připravené sušenky vložte do předem vyhřáté trouby na 180 °C a pečte zhruba 8 až 10 minut dozlatova. Následně plech vyjměte a nechte na něm sušenky pár minut ještě dojít.
Jak skladovat
Po zchladnutí uchovávejte psí sušenky ve skleněné nebo plechové uzavíratelné dóze umístěné v lednici.
Tip
Sušenky lze využít jako pamlsek, anebo je můžete rozdrobit a přidat zvířeti do krmiva.
Zdroje: www.pesweb.cz, www.vaschovatel.cz, www.bezednamiska.cz