V útulcích po celém světě čeká na nový domov nespočet psů. Zpravidla je v nich mnohem vyšší procento s tmavou srstí. Ať už jsou čistě černí, hnědočerní, nebo s tmavými znaky, bohužel tito psi mnohem častěji narážejí na předsudky, které jim často brání najít milující domov. Tento jev je známý pod termínem „syndrom černého psa“.

Co je syndrom černého psa? Pokud chcete znát detailní informace, podívejte se na toto YouTube video na kanálu Topic:

Zdroj: Youtube

Pověry ohrožující tmavé psy

Černá barva je většinou spojovaná s negativními referencemi. Symbolizuje nejen smrt, ale i neštěstí, temno a zlo. Bohužel se tyto pověry promítají i do vnímání psů s tmavou srstí. Budoucí páníčkové mohou mít obavy, že jim zvíře s tmavou srstí nepřinese náležité štěstí. Někteří je dokonce vnímají jako méně inteligentní a agresivnější.

Syndrom černého psa v praxi

Statistiky z útulků jasně potvrzují, že psi s tmavou srstí zde tráví v průměru delší dobu než jejich světlejší kamarádi. Mají menší šanci, že si je někdo vybere, a s delším pobytem v útulku klesá i jejich psychická pohoda.

Takzvaný "syndrom černého psa" osvětluje psycholožka a dobrovolná pracovnice útulku Lesan Dana Bočková: „Jedná se v podstatě o to, že se v útulku začnou shromažďovat psi černé barvy, které lidi vyhledávají pro adopci nejméně. Největší šanci má zajímavě probarvený pes a samozřejmě malí psi společenských plemen.“

Nepodléhejte předsudkům

Nenechte se zmýlit nesmysly, protože barva srsti psa nikdy nevystihne jeho vnitřní charakter a genové vybavení. Protože každý pes, ať už bílý, hnědý, černý, či strakatý, si zaslouží milující domov a plnohodnotný život.

Jak si vybrat psa z útulku

Při výběru psa z útulku se zaměřte na jeho povahu, individuální vlastnosti a potřeby. Neřiďte se tedy nikdy barvou srsti. Raději věnujte čas tomu, abyste psa poznali a zjistili, zda se k vám hodí a máte společné sympatie.

Pes s černou srstí může být výhra

Pokud si pořídíte psa s tmavou srstí, může to být skvělý počin, jak dát najevo nejbližšímu okolí, že nepropadáte nevěrohodným pověrám, a že tmavosrstý pes může s přehledem přinést do života i mnoho radosti.

Související články

Zdroje: www.pesweb.cz, www.refresher.cz, www.blesk.cz