Většina pejskařů ví, že psí ocas je pořád v pohybu. Kmitá, když má chlupáč radost nebo něco chce… Ovšem pak se stává, že tento „komunikační kanál“ najednou přestane fungovat. Na vině není pohodlnost vašeho miláčka, ale onemocnění.

Podle veterinářů jde o zánět tkáně a nervů v oblasti kořene ocasu, který způsobuje vašemu mazlíkovi bolest. Nejčastěji vzniká prochladnutím (například při dlouhé koupeli v rybníce nebo procházce v dešti).

Autorka videa Se psy podle Veroniky vám vysvětlí deset divných druhů chování psů. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Chlupatí to mají horší…

Přestože jde o zánět, většinou do pár dní odezní. Nejvíce jím ale trpí pejsci s hustou srstí, která logicky hůř schne a tím pádem se v ní voda drží déle… Odborníci ale varují, že dlouhý pobyt ve vodě není jedinou příčinou těchto obtíží.

„Může to být i důsledek fyzického přetažení, například když pes je celý den v pohybu a ocasem „hodně pracuje“. Přestože to nevypadá, kořen ocasu je totiž jednou z nejcitlivějších částí těla,“ varuje veterinář.

Mrtvý ocas…

Jak tedy poznáte, že tato nepříjemnost se týká právě vašeho mazlíka? Podle odborníků si máte všímat toho, jestli ocas není svěšený či je nehybný. Varovným signálem bývá i problematické (bolestivé) sezení pejska, otoky, apatie, skleslost nebo bolestivé vyprazdňování. Nemocní pejsci jsou většinou neklidní, skleslí, podráždění nebo apatičtí. Pokud tedy vidíte, že váš „chlupáč“ není ve své kůži, raději ho odveďte k veterináři.

Jak mu můžete ulevit?

Podle všeho syndrom mrtvého ocasu trvá jen pár dní. Ale v určitých případech se může protáhnout. Obzvlášť, je-li spojený s úrazem nebo problémy s páteří. Jak můžete v těkových těžkých chvílích vašemu pejskovi trochu ulevit?

Určitě dbejte na to, aby byl v teple a nebyl na místech, kde hrozí prochladnutí nebo průvan. Proto venčete pejska jen, když venku neprší nebo není zbytečný chlad. Procházka by měla být krátká, vyloženě na „vyčůrání“. Po domluvě s veterinářem můžete zkusit i teplý obklad u kořene ocasu.

Pozor na rasy

Podle odborníků trpí na syndrom mrtvého ocasu především atletická pracovní plemena. Náchylnější k němu mohou být rasy jako je třeba dobrman, bígl, hladkosrstý retrívr, coonhound, foxhound, labrador, dalmatin nebo anglický setr.

Pokud máte některé z těchto plemen, dejte si pozor a zbytečně je nevystavujte nachlazení a v letních měsících mu dopřejte větší množství vody. Syndrom mrtvého ocasu je totiž velmi bolestivá záležitost, která má tendenci se vracet!

Související články

Zdroje: www.chytralekarna.cz, www.prvnipomocpropsy.cz