Všichni majitelé koček by měli být na jaře opatrní a vědět, že pootevřená okna a ventilačky představují pro jejich mazlíčky značné riziko. Zvídavá zvířata mají tendenci dostat se ven a mnohdy zůstanou ve škvírách zaklíněná. Pro kočky představují i smrtelné nebezpečí. Proto je vždy důležitá náležitá prevence.

Kterých 5 věcí byste kočkám neměli nikdy dělat? Podívejte se na YouTube video na kanálu TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Syndrom sklápěcího okna

Jedná se vlastně o označení souboru zranění, k nimž dochází při uvíznutí kočky v prostoru ventilace. Většinou jde o různé pohmožděniny, zlomeniny, ale někdy může dojít i k poškození vnitřních orgánů.

Stejně tak může nastat v těle zvířete snížení průtoku krve do zadní části těla, což může být příčinou nepříjemných zdravotních následků a v nejhorším případě i smrti. Jakmile kočka uvízne, je v šoku a začne sebou zpravidla škubat, čímž si může ještě více uškodit.

Vždy navštivte veterináře!

Pokud u vás doma s kočkou podobná situace vyvstane, nejedná se o maličkost! Vždy ihned jednejte a dopravte kočku k veterináři, aby jí udělal celkovou prohlídku. Návštěvu neodkládejte, ani když se vám zdá kočka poměrně v pořádku.

„Zvíře si může z nepěkného zážitku odnést trvalé následky v podobě mechanického poškození pohybového aparátu, obvyklé jsou však i potíže neurologického charakteru. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho byla kočka zaklíněná,“ podotýká Bedřich Synek, ředitel společnosti PetExpert.

Nikdy nepodceňujte prevenci

V případě, že chováte kočku, v žádném případě nenechávejte ventilačku otevřenou ve vaší nepřítomnosti! Jen opatrnost se mnohdy nevyplácí, a proto vsaďte na zábrany. Předejdete tak výše popisovaným nepříjemným situacím.

Bezpečnostní mřížky a síta zakryjí nebezpečný prostor a zajistí kočce náležité bezpečí. Stejně tak můžete využít pojistky, kterými můžete nastavit prostor ventilace tak, aby se do něj kočka nikdy nedostala.

Související články

Zdroje: www.mezizenami.cz, magazinplus.cz