obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Teddy: králíci do kapsy

Mladé plemeno dlouhosrstých zakrslých králíků teddy zatím není oficiálně uznané. Přesto je někteří chovatelé nabízejí také s informací o jejich rodokmenu. Milí a nenároční společníci rychle porozumí, co se od nich žádá. Mají rádi děti a dokážou s nimi nevídaně lumpačit.

„Teddíci se od jiných plemen zakrslých králíků liší především povahou. Jsou mnohem přátelštější a přítulnější, nejsou agresivní, nekousnou ani nepodrápou. Pro milovníky domácích mazlíčků jsou ideálními zvířátky. Králíci za nimi běhají jako pejsci,“ říká chovatelka Lenka Šimková z Nezabudic na Rakovnicku.

Králíci se mohou chovat venku a samozřejmě i v bytě. Záleží na podmínkách a možnostech. V každém případě je však zapotřebí si zvířete všímat, brát je do ruky, mluvit na ně, aby si snadněji zvyklo na společnost lidí.

Důležité je pravidelné česání

Kontakt je důležitý i kvůli česání a úpravě srsti. Teddy králíci mají dlouhou a hebkou srst, která se musí denně vyčesávat, aby nezplstnatěla. Zvláštní pozornost se jim musí věnovat v době línání. Dospělí králíci línají na jaře a na podzim, mláďata poprvé v osmém týdnu a pak ve čtvrtém a sedmém měsíci.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz „Teddíci doposud nemají stanovený standard, a tak je u nich délka srsti různá. Některý králík vyžaduje úpravu srsti až dvakrát za den. S česáním je práce, ale vyplatí se, protože upravení králíci jsou krásní," vysvětluje nezabudická chovatelka. 

Teddy se liší i délkou uší. Zatímco ostatní zakrslá plemena mají podle standardu boltce dlouhé 5 až 5,5 cm, uši některých teddy králíků dosahují délky až 7,5 cm. To všechno snad v budoucnu vyřeší uznání plemene a cílený chov.

Chovatelským tématem je také hmotnost dospělých zvířat. Nyní se pohybuje ve velkém rozmezí, a to od 800 do 1700 g. Někdo chce mít teddy miniaturní, jiný větší. „Samička, která jde do chovu, by měla vážit 1200 až 1300 g, aby mohla bez zdravotních problémů přivést na svět mladé a odchovat je,“ říká Lenka Šimková.

Samice teddíků zpravidla bývají dobrými matkami. Oproti normálním zakrslým králíkům mívají pět až šest mláďat a skvěle se o ně starají.

Mláďatům se nejdřív osrstí hřbet

Teddy králíci mají vedle výborné povahy ještě jednu zvláštnost. Když mláďata začínají obrůstat srstí, nejdříve se jim vytvoří na zádech klín a teprve potom jim začne růst srst na ostatních částech těla. To je hlavní znak tohoto plemena. U ostatních zakrslíků a králíků jiných plemen srst narůstá najednou po celém těle.

„Samicím po vrhu nepřilepšuji, protože se držím pravidla, že deset dní po porodu se matkám nemá zvyšovat krmná dávka. Její zvýšení by mohlo přivodit poporodní šok a samice by uhynula,“ doporučuje chovatelka.

Vzhledem k omezenému počtu chovatelů jsou ceny králíků s informativním rodokmenem vyšší, pohybují se mezi 800 a 1500 Kč. Dražší teddy pocházejí z dovozů ze zahraničí, zejména z Německa.

 

Akční letáky