Receptář 1/2004, str. 30

Exotická terarijní zvířata

V patřičně vybaveném teráriu můžeme chovat nejen hady a chameleony, ale i obojživelníky či různé druhy hmyzu (i když v tomto případě bychom měli již hovořit spíše o insektáriu).


Kromě co nejlepšího zajištění všech podmínek, který daný druh ke spokojenému životu potřebuje, je třeba respektovat třeba i to, že mnohým zvířatům nesvědčí ani braní do ruky - riskujeme stres a vznik infekcí (například žáby, chameleoni), a že potřebují klid, nikoli stanoviště v rušném obývacím pokoji.

Zvířata pro začátečníky

S méně náročnými a pro začátečníky vhodnými druhy, jako jsou například některé želvy, gekoni či hadi, je to o něco snažší – želvy můžeme přes léto venčit ve výběhu, spřáteleným gekonům vyhřívání v lidské ruce obvykle nevadí. U všech je však třeba pečlivě dodržovat nejen jejich nároky na potravu, ale i na teplotu - neboť tito exotermní, takzvaně studenokrevní živočichové, si svou tělesnou teplotu neumějí regulovat sami a jsou odkázáni na prostřední – v teráriu tedy na vyhřívací kameny a lampu a na ochlazující úkryty pod kameny.

Vhodné prostředí

Slovo terárium je odvozeno od „terra“ čili země. Tento kousek země, malý svět sám pro sebe, může vytvářet kousek kamenité pouště, stepi nebo naopak vlhkého deštného pralesa. Záleží na tom, z kterého prostředí pocházejí jeho budoucí obyvatelé. U všech musíme v první řadě počítat s tím, jaký prostor budou zvířata potřebovat, až vyrostou. Dále musíme dobře promyslet, kam je umístíme, abychom obyvatele zbytečně nerušili, aby stálo na vzdušném místě (ale ne v průvanu) a nebylo vystavené přímému slunci.

Pro Receptář Jana Martinková, foto autorka & morguefile.com

Přečtěte si také: Felzuma pruhovaná, Jak na gekony, Vitaminové bomby