Akvaristika pro začátečníky: akvarijní rybky, neonky a paví očka
12. 10. 2012

Akvaristika pro začátečníky: akvarijní rybky, neonky a paví očka

Akvárium, kousek přirozeného vodního světa, hostí půvabné akvarijní rostliny a pestrobarevné, okouzlující rybky. Chovat lze stovky druhů, péče o ně se značně liší. Jaké by si měl vybrat začátečník?

Rybky samozřejmě nejsou na mazlení, ale na člověka se reagovat naučí a mnohé z nich se například shlukují u hladiny, jakmile se blíží doba pravidelného krmení a přiblíží se jejich oblíbená, štědrá ruka. I s akvariními rybami si přesto mnoho lidí začne povídat... Především je však fascinující pozorovat jejich přirozené chování v prostorném a příjemném akváriu, kde se cítí dobře.

Výběr ryb se musí řídit velikostí nádrže, musí mít shodné nároky na teplotu i kvalitu, úpravu a provzdušnění vody (chlorovanou z vodovodu rozhodně nesnese žádný druh) a vzájemně se snášet.

S trochou znalostí a dovedností lze rybky časem i rozmnožovat, což je pro každého akvaristu úžasná výzva a dobrodružství.

Neonky červené

Hejnové rybky

i

Rostlinami osazené akvárium je třeba nechat až tři týdny ustát, vyzkoušet fungování techniky, a teprve poté do něj vpustit rybky. Pokud je teplota vody v transportním sáčku jiná, měl by se nejprve zavěsit do akvária, aby rybky neutrpěly šok ze změny.

Mezi nenáročné, začátečníky oblíbené druhy patří například různé druhy teter, jako jsou krásné drobné tetry neonové zvané neonky, nebo živorodé gupky, paví očka s nádhernými ocasními ploutvičkami. Podobně jako i většina dalších druhů rybek jsou tvory hejnovými, společenskými, a proto je třeba chovat nejméně 6-10 jedinců, raději více. Jedině v hejnu se cítí dobře a přirozeně, a navíc je na synchronizované plavání hejna nádherný pohled.

Živorodka duhová, „paví očko“ (Poecilia reticulata)

Tato oblíbená a relativně nenáročná rybka s překrásnými ocasními ploutvemi hrajícími všemi barvami jako paví ocasy, pochází ze střední a severní části jižní Ameriky. Dosahují délky 5-6 cm.  

  • Jsou to všežravé rybky, čemuž musí odpovídat i jejich krmení. Dobře přijímají suchá vločková a granulovaná krmiva, živé krmivo je pro ně samozřejmě vítaným zpestřením. Přínosnou složkou potravy jsou i řasy, přirozeně rostoucí v nádrži.
  • Co do pH vody příliš vyhraněné nejsou, vhodnější je neutrální nebo mírně zásaditá, velmi důležitá je její čistota.
  • Pro ihoamerické živorodky je obvykle vhodná je voda středně tvrdá, spíše zásaditá, ale konkrétně paví očka dávají přednost měkké. Teplota by se měla pohybovat mezi 23-28°C.

Živorodka duhová

Při kladení jiker, které byly oplodněny již v těle samičky, se z nich ihned, ještě v těle matky, líhne potěr. Rozmnožování těchto rybek je proto velmi snadné, v nádrži neplavou nechránění jikry a potěr má větší šanci se v bohatém rostlinstvu schovat (je vítanou kořistí ostatních rybek, i když samička své potomstvo většinou nekonzumuje v takové míře, jako ostatní ryby).

Paví očka obvykle nežijí déle než tři roky (samečci ještě méně), proto odchov každého akvaristu o to více potěší. V hejnu by měly samičky mírně převažovat nad samečky, aby nedocházelo ke zbytečným sporům.

Tetra neonová (Paracheirodon innesi) a neonka červená (Paracheirodon axelrodi)

Jihoamerická rybky si s potemnělými pralesními tůněmi poradily po svém – s ostatními neonkami komunikují pomocí zářivých pruhů na těle. Tetra neónová, zvaná také neonka obecná, má červený pruh pod modrým jen na části těla, neonka červená má červené celé bříško. I v zastíněné vodě se tak snadno vidí a drží pospolu.

Podle jejich přirozeného prostředí, často zastíněných pralesních potoků s členitým dnem a bujnou vegetací, by mělo být zařízené i akvárium. Na spíše tmavším pozadí a dnu nejenže lépe vyniknou, ale budou se i lépe cítit. Alespoň část nádrže by měla být hustě osázená, vhodné jsou rostliny s hustými jemnými lístky, kombinované i s těmi, jejichž listy splývají na hladině. Rostliny tak načerpají dostatek světla, zatímco prostor nádrže přesvětlený nebude, což těmto rybkám vyhovuje. Nádrž také musí být dostatečně velká, i kdyby v ní žilo pouze menší hejno - neonky potřebují hodně prostoru k pohybu.

Neonka červená

  • Jde o silně hejnový druh, který bude prospívat v hejnu o nejméně deseti, ale raději ještě více jedincích. V prostorném akváriu se pak postarají o úžasnou podívanou.
  • Jde o všežravý druh rybky, dobře přijímá suché krmivo, ale je vhodné jej zpestřit i živou potravou, nebo alespoň sušenými planktoními korýši.
  • Voda by měla být neutrální či mírně zásaditá, středně tvrdá pro tetry neonové a spíše měkká pro neonkey červené, teplota mezi 20°-25°C u tetry neonové a 24°-27°u neonky červené.  

Dožívají se až pěti let, rozmnožování je již poněkud složitější, nežli u pavích oček.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

prosba o radu

(VWPsQNuE4kxkQNs6JyvjFo), 27. 7. 2018, 16:56

Dobrý den, dnes nám paní prodavačka prodala tři těhotné paví očka. Máme malou porodničku, ale netušíme, jak poznáme, kdy začnou rodit. Bříška mají hodně velká.
Díky moc za odpověď a každou užitečnou radu

Připomínky

(VWPsQNuz-gMkQNs6JyvjFo), 23. 2. 2018, 14:22

Co furt všichni máte s tou chlorovanou vodou? Jste s tím úplně jak nemocný. Přitom o tom evidentně nic nevíte. Normální voda z vodovodu je při výměnách pro rybičky neškodná. Je zajímavé že se všichni ohánějí chórem nebo těžkými kovy (proboha, vždyť tu vodu pijeme a vaříme v ní!) ale bez mrknutí oka tam klidně nalijí regulátor vody nebo odstraňovač chlóru. Přitom se jedná o chemii neznámého složení a účinků. A i kdyby to fungovalo. Co se asi stane s těmi těžkými kovy? Navážou se do sloučenin a klesnou do dna. Takže tam stále jsou akorát bude chvilku trvat než se zase uvolní.

Napsal bych, že rostlinami osázené akvárko je potřeba nechat minimálně tři týdny (podle mě spíše měsíc) ustát.

Paví očka jsou ze severní části Jižní Ameriky. Živým nebo mraženým krmíme buďto pravidelně a nebo vůbec. Pokud na tu stravu nebudou ryby zvyklé, tak se jim z toho rozhodí zažívání.

U těch neonek je špatně uvedená teplota. Obecné 20 - 24 °C, červené pak 24 - 27 °C. Tyto dva velmi podobné druhy si tedy teplotně příliš nerozumí. Ale spousta "akvaristů" je nutí sdílet společnou nádrž. :-(

RE: Připomínky

(starý akvarista), 23. 2. 2018, 14:48

Nemocný jste Vy. Děláte chytrýho, a přitom ani neumíte číst a sám máte nepřesný informace, který ale umíte s pompou uvíst. To o ustání tam je, přesně jak píšete, ještě s vykříčníkem. Pví očka ani náhodou nežijou jen na severu Jižní Ameriky, jen je tam jejich hlavní výskyt. Jsou i ve středí a jinde. a tak dále.

RE: Připomínky

(Honza), 23. 2. 2018, 15:15

U těch teplot u neonek je to moje chyba, ano neumím číst. Moje ostuda. Ale za zbytkem si stojím. To jsou prostě věcné chyby. Nechtěl jsem vás nijak naštvat nebo urazit. Jestli se tak stalo, tak se omlouvám.

RE: Připomínky

(starý akvarista), 23. 2. 2018, 15:29

Děkuju toho si vážím, taky jsem to napsal asi moc ostře. Nakonec se vlastně celkem shodneme a to povětšinou i s autorem článku, pač to ustátí vody tam přeci je, u toho vykřičníku přímo v rámečku! a to je dobře. A jak jsem psal někde jinde, obsah chloru se klidně může lišit u různejch vodáren, na normy spolíhat nelze, zvlášť na menších městech, ujede jim ruka a co pak. Složení u těch přípravků bývá, ale jasně, musí se s tím opatrně a ustátí většinou stačí, pokud to není extra tvrdá voda (i taková teče někde z veřejného kohoutku, na pití je to dokonce zdravý, ale ne všem rybkám svědčí na pleť, žejo)

RE: Připomínky

(Honza), 23. 2. 2018, 17:09

Já vidím problém v tom, že v tom rámečku je napsáno. Nechat ustát až tři týdny. Spíš by tam mělo být napsáno nechat ustát minimálně tři týdny. Není kam kvaltovat. Začátečník pod dojmem, že už se blíží třetí týden záběhu vypustí rybky a pak se diví, že mu to chcípá, když to nemá ještě zajetý. Pak panikaří a lije tam kdeco a utrácí peníze, který mohl vrazit do třeba do rostlin, nebo kvalitního krmení, prostě do něčeho užitečného.

akvarium

(honza), 28. 4. 2013, 14:42

Dobry den jsem začatečník a chci se zeptat jesli světlo pro rybičky musí byt pořad zapnute a topné těleso taky? děkuju

RE: akvarium

(Petr), 28. 4. 2013, 17:35

Střídat světlo a tmu, topítko na termostat

jak to funguje v praxi

(VWPsQNuh0.Go8c4Vj7aPZYTw), 6. 4. 2013, 09:07

Nechci vám bourat hned v úvodu vaši vizi (jistě už víte, co chcete chovat), ale mám pár postřehů, jak to funguje v praxi
1) obecně u akvárek jako takových - akvarista nevybírá podle druhu zabarvení a podle designu rybičky. I rybky k sobě musí ladit, ovšem ne pouze barevně.
2) akvárko se dá rozdělit na 3 části, a podle toho se rozdělují také ryby. Tzn. že i každý druh má svá specifika a nemusí plout všude po celém akvárku, proto je vhodnější koupit takové druhy, které jsou nejen hezké, ale i přínosné. Hejnové ryby plují v podstatě po celé ploše akvária, i když nejčastěji se vyskytují ve středu (2. část), naopak takové sekernatky jsou rybky přímo na vrchní (1.část) akvária a plovou u hladiny, a dolů jsou to jednoznačně pancéřníčci, rybky, které se skrývají a naopak plovou skoro vždy pouze na dně.
3) živorodky - ano, je hezké, když se vám narodí malí a dokážou vyrůst - ale ono to není tak jednoduché. Mláďata jsou snadno požírána rodiči a ostatními rybami - proo, chcete-li chovat rybičky, musíte pořídit min. porodničku a oddělenou nádrž. Jistě, když zachováte standardy, není u živorodek problém odchovat desítky kusů. Nejlepší je mít větší, dosti zarostlé akvárium s množstvím mechu či drobnolistých rostlin a nechat tomu volný průběh - nemusíte mít jiné nádrže apod.. POZOR! Živorodky strašně znečišťují vodu, proto se nováčkům nedoporučují vůbec! Musíte mít na paměti, že čím více živorodek, tím častější odkalování dna. Rostliny nespotřebují ani polovinu toho, co jsou schopny živorodky vyprodukovat. Z rozpadu výkalů dole vzniká detrit - čpavek, který naopak zabíjí v dostatečném množství ryby.
4)jikernaté rybky - neonky apod.. ano, doporučuji, ovšem nepřehánějte to s množstvím a druhy, obecně stačí max. 4 druhy v akváriu (společenském). Ale ty nevychováte, budete-li mít štěstí, můžete na rostlinách a nebo skle objevit jikry, ale spíše zahnijí či zplesniví. Množení je značně náročné i pro zkušené akvaristy a smiřte se s tím, že takové podmínky v tom vašem akváriu těmto rybkám stejně neposkytnete.
A nakonec to nejdůležitější: NEPŘEKRMUJTE ryby. Nikdy. Čím více krmiva dáváte, tím rychlejší bude kalení vody (zejména u živorodek) a tím více budete muset vynakládat energie na čistění.

medúza

(medúza), 13. 1. 2013, 15:19

lze někde koupit medúzu? :)

RE: medúza

(CbynRYSSC.qBR-), 25. 11. 2014, 22:14

www.design-meduzy.cz

transportní sáčky

(Petr), 25. 6. 2012, 19:10

Ahoj, nevíte někdo kolik stojí transportní sáčky? Jsou transportní sáčky na http://www.transportni-sacky.cz/ drahé?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS