Akvaristika pro začátečníky: Svět akvarijních rostlin
10. 1. 2015

Akvaristika pro začátečníky: Svět akvarijních rostlin

Zdravé a vitální vodní rostliny jsou základem akvária.  Vytvářejí příjemné prostředí pro ryby, lahodí oku, pomáhají udržet v nádrži přírodní rovnováhu. I ony však mají své nároky.

Rostliny je třeba vybírat podle společných nároků na teplotu i vlastnosti vody, například tvrdost a pH (což jsou parametry důležité i pro akvarijní rybky – i s jejich nároky je tedy třeba výběr rostlin sladit). I když druhů s podobnými nároky najdete obvykle hodně, nejlépe působí, pokud v nádrži nebude od každého jeden, ale spíše méně druhů o větším počtu rostlin, ze kterých se tvoří skupinky. Dojem je pak přirozenější, harmonický.

Všestranné rostliny

 • Akvarijní rostliny z vody odebírají dusíkaté látky z rybích výkalů, jejichž přemíra je pro ryby nebezpečná.
 • Na listech rostou řasy, které zde, na rozdíl od skel, nijak nevadí. Řasy přispívají ke koloběhu živin a slouží i jako přídatná potrava pro ryby. Některé jsou na seškrabávání řas přímo specializované.
 • Přes den, kdy fotosyntetizují, nejen do vody, ale i do substrátu uvolňují kyslík, čímž jej provzdušňují a působí proti hnilobným procesům.
 • Podmínky pro rozmnožování a vytírání ryb poskytují husté porosty rostlin, jako jsou například šípatkovce, kalatky, růžkatce).

Osazování nádrže

Většina vodních rostlin má kořeny, ty ovšem slouží spíše k uchycení v substrátu než k příjmu živin v takové míře, jako je tomu u rostlin suchozemských – minerály přijímají i listy z vody.  Pomocí kořenů se rostliny uchycují i v substrátu na dně akvária.

 • i

  Vrstva substrátu by kvůli prokysličení neměla být vyšší, nežli 10 cm, v malé nádrži pak 5 cm.

  Před výsadbou bývá vhodné kořeny o čtvrtinu zkrátit ostrým nožem, což podpoří jejich větvení. Odstranit je třeba všechny poškozené či odumřelé části rostlin.
 • V substrátu se vyhloubí dostatečně velký důlek – konce kořenů se nesmí ohýbat zpět, stejně jako u sázení rostlin suchozemských. Případnému ohnutí zabrání i mírné povytažení rostliny po zasazení.
 • Tvar jamky by měl odpovídat tvaru kořenového systému. Například šípatky potřebují jamky hluboké a úzké, šípatkovce naopak široké.
 • Zelené části oddenků, ze kterých porostou nové rostliny, nemají být zakryty substrátem.
 • Při sázení je třeba počítat i s budoucím vzrůstem rostlin a podle toho vybírat místo i rozestupy. Pozdější přesazování rostlinám nesvědčí a brzdí jejich růst.
 • Některé rostliny se prodávají bez kořenů, jako stonkové řízky. Na spodní části se v délce několika cm odstraní lístky a stonek se  jamce zahrne substrátem.

Pěstování pod vodou

Většina běžně pěstovaných akvarijních rostlin pochází z tropů. Potřebují proto pravidelnou periodu světla, která trvá 12-14 hodin, a tmy. Pro růst, zdraví a pěkný vzhled rostlin je zcela zásadní dostatečné osvětlení zářivkami, které napodobují denní světlo, nesmí v nich chybět červená a fialová část spektra. Existují i přídatné zářivky určené specielně pro podporu akvarijních rostlin.

Tropickým vodním rostlinám vyhovuje obvykle rozmezí teplot mezi 24°-27°C.

Většina akvarijních rostlin roste dobře i bez hnojiva v substrátu, vše potřebné si obstarají z vody a světla.  Ovšem pokud při osazování do substrátu přimícháte speciální akvarijní hnojiva s pomalým uvolňováním živin, rostlinám patrně usnadníte start. Běžným akvarijním rybám hnojivo, které je určeno přímo pro akvária, nijak neuškodí. Navíc pokud hnojivo použijete pouze při zakládání nádrže, rostliny již část spotřebují, než vpustíte rybky – několikatýdenní odstup, testování techniky a kvality vody je velmi vhodný. Použít hnojiva pro suchozemské rostliny v akváriu samozřejmě nelze.

některé rostliny v až příliš dobře filtrovaných a provzdušňovaných nádržích mohou trpět nedostatkem oxidu uhličitého. Proto jim někdy akvaristé tento životně důležitý plyn přidávají pomocí speciálního zařízení, které do vody postupně uvolňuje oxid uhličitý ze sifónové bombičky. Obsah plynu ve vodě je však třeba kontrolovat a nevypouštět jej raději v noci, protože příliš vysoká koncentrace by mohla ublížit rybám. Některé druhy se speciálními nároky, například některé cichlidy, obohacování vody oxidem uhličitým nesnášejí vůbec. Je proto lepší pro začátek zvolit méně citlivé, odolné rostliny.

Oblíbené druhy

i

 

Tyto rostliny lze pěstovat při teplotě mezi 23-28°C a pH 6,5-7,5. 3-12

 

Šípatkovec blecherové (Echinodorus bleherae) je až 60 cm vysoká rostlina s bujnými trsy velkých, kopinatých listů.

Kryptokoryna zprohýbaná (Cryptocoryne crispatula) se shodnými nároky dorůstá od 30 do 50 cm a je proto vhodná pro prostorné nádrže. Její úzké, dlouhé a nařasené listy jsou velmi atraktivní.

Rohatec žluťuchový  (Ceratopteris thalicroides) je rostlina s jemně dělenými listy, která roste velmi rychle a vytváří půvabné houštiny.

Kamomba karolínská (Camomba caroliniana) vyniká jemně dělenými, hustými, čárkovitými lístky. Vynikne nejlépe v řídce vysázeném porostu.

Zákruticha šroubovitá (Vallisneria spiralis)

Zákruticha šroubovitá (Vallisneria spiralis) je velmi nenáročná, rychlerostoucí a vděčná rostlina, která snese i chladnější vodu. Úzké a dlouhé listy oživují stonkové spirály.

Stolístek vodní (Myriophyllum aquaticum)má opravdu stovky jemňoučkých lístků, které vyniknou nejlépe v řídké skupince.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Cabomba

(VWPsQNuz-gMkQNs6JyvjFo), 23. 2. 2018, 11:55

Cabomba caroliniana je na seznamu invazních druhů. Je tedy zakázáno ji prodávat, rozdávat nebo jakkoli šířit.

RE: Cabomba

(Lída Kocourková), 23. 2. 2018, 13:02

Ano, směrnice platí od 3.8. 2016. Článek je data staršího.

Zavádějící

(VWPsQNuz-gMkQNs6JyvjFo), 23. 2. 2018, 11:49

Zdravím,

To s tou teplotou je nesmyl. Každý druh je jiný. Speciální zářivky jsou jedna velká habaďúra. Rostlinám je to úplně jedno. Umělé sycení CO2 naprostá většina akvarijních kytek nepotřebuje. Sycení CO2 je pro zkušenější akvaristy, nechápu co to dělá v radách pro začátečníky.

Více peeters. Ten člověk má absolutní pravdu. Nenechte se oblbovat v akvaristikách a reklamama. Používejte hlavu a buďte trpělivý. O tom totiž je skutečná akvaristika.

RE: Zavádějící

(Lída Kocourková), 23. 2. 2018, 13:07

To umělé světlo musí mít denní spektrum. Na zářivce z kuchyně rostliny nepřežijou. To bych pak nemusela na předpěstování sazenic kupovat spešl světlo, stačilo by dát je pod lampu jakoukoli. No, ale ta jim slunce nenahradí, bohužel.

RE: Zavádějící

(VWPsQNuz-gMkQNs6JyvjFo), 23. 2. 2018, 14:34

Díky za reakci. :-)

Ale může být jakákoli zářivka. Rostliny porostou i pod lampičkou na čtení i pod tou zářivkou z kuchyně. Odzkoušeno :-) Kupovat zářivku podle spektra je důležité hlavně pro naše oko, jde o to, co chceme aby v akváriu vyniklo. Rostlinám je úplně jedno jestli použijeme, pro ně je rozhodující intenzita osvětlení :-)

RE: Zavádějící

(Lída), 23. 2. 2018, 14:52

Fakt pod normální žárovkou? Zkoušel jste to, myslim jako ne že denní světlo a k tomu obyčejná žárovka, ale tma a svícení jen tímto. To by bylo na nobelovku, kdyby to fakt fungovalo a kytky žily a rostly :-) Těm akvarijním stačí pravda míň světla, jsou zvyklé, tak si vystačí i s málem a může se zdát, že rostou po žárovce...

RE: Zavádějící

(Honza), 23. 2. 2018, 15:18

Ano, akvárium bylo v kanclu bez okna a denního světla.

rostliny

(VWPsQNuRZ.AjeO41idm~eYSx47bO), 4. 11. 2016, 16:49

Dobrý den Můžete mi napsat proč se mi po čase udělají na rostlinávh tmavé fleky a rostliny nemají to kouzlo jako při vysazení? děkuji

na co si dát pozor

(VWPsQNuh0.Go8c4Vj7aPZYTw), 6. 4. 2013, 08:50

Chci dát jen několik rad začínajícím akvaristům:
1) všechny, ale naprosto všechny kapaliny na podporu rostlin se skládají ze základních stejných komponent, proč tedy tolik stojí a je mezi nimi takový rozdíl? Reklama, přátelé, nic jiného. Chcete-li ušetřit doporučuji PMDD (z angl. Poor´s Man Dupla Drops) - kapkové krmivo chudého muže - obsahuje jen ty základní látky, které potřebují vaše rostliny, nic víc, nic míň. Stojí asi cca 55Kč a vystačí vám podle velikosti akvária i půl roku (musí být v chladu - nejlépe v ledničce).
2) kořeny - někdo říká stříhat, jiný nestříhat, obecně platí, že pokud zastřihnete kořeny, nesmíte se divit, že rostlinka nebude chvíli růst (vodní kořenové rostliny napřed vytváří vhodné kořenové systémy, a až následně rostou vzhůru, stejně jako jabloň na zahradě - pokud se neuchytí pořádně v zemi, těžko budete chtít na konci sezony krásná jablka)
3) pořádně čtěte a využijte před nákupem vhodné internetové akvaristické encyklopedie. Není kvítko jako kvítko! Ať si nekoupíte ty, které jsou vhodné třeba do mokřad a terárií a jsou nevhodné do vody. Mám bohaté zkušenosti z obchodů, kde prodavač bude tvrdit, že je to akvarijní rostlina a vám do půl roku umře. Naletěli jste, protože jste byli neznalí, proto se vybavte informacemi než půjdete něco kupovat!
4) CO2: nyní velký hit, obecně předražené. Potřebuji CO2? NE. Je to výhodnější? Pro rostliny určitě, zejména na počátku, kdy v akváriu necháváte zaběhnout systém a máte pouze rostliny bez rybiček. Pomocí CO2 totiž pouze urychlíte růst rostlin, a to je tak celé. Mluvím obecně, protože předpokládám, že jako začátečníci si nebudete kupovat rostliny, které přímo vyžadují CO2. Nejlepší je systém kvasnic - bohatě odzkoušený, strašně levný, a pokud nemáte ještě rybičky a zajíždíte bezpečný. Ovšem v případě plné nádrže to může být dvousečná zbraň, takže opatrně!

nechtění šneci....

(qbmMHYZ14gnjEKAmXeBFQmT6hU), 13. 2. 2012, 19:30

Dobrý den,
prosím o radu jak se co nejlépe a nejrychleji zbavit nechtěných šneků v akváriu. Bohužel jsem si je zřejmě přinesla s nově zakoupenou roslinou a nyní jich mám bohužel plné akvárium. Jediný zbůsoub jaký jsem prozatím vyzkoušela bylo radikální očista akvária. Roslitny jsem očistila pod tekoucí vodou, písek jsem proprala v horké vodě a dekoraci jsme pečlivě očistila kartáčkem a taktéž vyvařila v horké vodě. Skla akvária jsem očistila hrubou stranou na žince. Bohužel tyto kroky ale úplně nezabraly a šneci se asi po 14 dnech vrátili. Prosím tedy o radu jak se jich zbavit nadobro..... (šneci mají průhlednou ulitu a světle hnědé tělíčko). Mnohokrát děkuji....

RE: nechtění šneci....

(VWPsQNuN78qs3YsVVtQBQNs6JyvjFo), 3. 5. 2013, 22:18

pořídil jsem si rájovce dlouhoploutvé a měl jsem nádherné kino. Tyto nádherné klasické akvarijní rybky šnky odtrhli ze skla či rostliny, podpluli je a následně vyssáli z ulit. Mám od šneků klid a pokud se mi do nádrže dostanou s krmivem dlouho se neudrží. Chemie či fizická likvidace mnou samým se mi neosvědčila. Rájovci jsou bezvadní.

RE: nechtění šneci....

(Hynek), 4. 3. 2012, 18:18

Já měl stejný problém, koupil jsem plastovou šnekopast, protože mám v akváriu sladkovodní krevety, takže každé dva dny ji tam dávám a počet šneků se ustálil na minimum, ovšem se touto cestou nedá úplně redukovat.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS