Technické vybavení akvária je potřeba dobře a s rozmyslem vybírat – jeho výběr je však dnes více než dostatečný. Jeho parametry musí odpovídat velikosti nádrže. Dále u každého druhu, především u filtračního zařízení, existuje více variant, které se obsluhují různým způsobem, každému může vyhovovat něco jiného.

U vybavování nádrže přírodninami pak můžete uplatnit svou tvořivost. I výběr přírodnin má však své zásady – nesmí ovlivňovat vodu v nádrži.

Osvětlení

Akvárium nejlépe osvítí podlouhlé zářivky se spektrem, které vyhovuje akvarijním rostlinám. Tedy takové, které umožňují rostlinám fotosyntézu a snadno a bezpečně je lze umístit nad nádrž. Dostatek světla potřebují jak mnohé rybky, tak právě především akvarijní rostliny pro zdravý růst.

  • Osvětlení by mělo mít takovou intenzitu, aby na každý litr vody připadnul přibližně 1W výkonu.
  • Zářivky jsou nejvhodnější zabudované do krytu akvária. Pod krytem ještě musí být umístěna krycí skla, kvůli ochraně rybek, které mohou někdy z nádrže vyskakovat.

Vytápění

Chod veškeré techniky je nezbytné vyzkoušet ještě před vypuštěním rybek do nádrže.

Nádrž se vytápí pomocí topného tělesa s termostatem, na kterém se jednoduše nastaví požadovaná teplota.

  • Může být upevněno ke stěně akvária, nejlépe poblíž výtoku filtru, proud vody teplo rychle rovnoměrně roznese po nádrži.
  • Topné těleso může mít také podobu topného kabelu zabudovaného na dně.
  • U topítka musí být uvedeno, jak velkou nádrž je schopno vytopit.

Teplotu je třeba kontrolovat teploměrem určeným pro akvária.

Filtrovaní, čištění vody

Naprosto nezbytný je výkonný filtr, který pomáhá udržovat vodu kvalitní.

Oblíbené jsou filtry venkovní, které neruší uvnitř nádrže a také se mnohem snáze obsluhují, což oceníte, neboť fitry je třeba čistit často.

Objem venkovního filtru by měl dosahovat přibližně 5% objemu vody v nádrži. Veškerá voda by jím měla protéci přibližně za hodinu, pokud se jedná o nepřerybněnou nádrž s běžně chovanými, nepříliš náročnými druhy rybek. Některé složky náplně vnějších filtrů se zároveň starají o doplňování potřebných prvků ve vodě. Poslouží však i vnitřní filtry. Specialitou jsou půdní filtry, rošty zabudované pod celým dnem nádrže.

Filtr je napojen na čerpadlo, nebo vzduchový kompresor nebo který pohání neustálý koloběh vody.Kompresor může zároveň vpouštět vzduch do vzduchovacího kamínku. Provzdušnění vody je přínosné a některé rybky se proudem bublinek rády nechají masírovat, jako v perličkové lázni. Vzduchovací kámen nebo rošt by měl vzduch rozptylovat na co nejmenší bublinky.

Mezi doplňkové vybavení patří:

  • Odkalovací zvon s hadičkou, kterým se vysávají nečistoty z písku na dně, aniž by to ryby příliš rušilo
  • Stěrka na řasy (na nástavci či magnetická)
  • Síťka

Přírodní dekorace

Pokud již máte připravenou nádrž i veškeré technické vybavení, přichází tvořivá fáze, vybavení interiéru.

Na dno se pokládá několik cm silná vrstva říčního písku (u kterého si můžete vybírat z různých barev).

Dno se dále osazuje vhodnými kameny i dekoracemi ze dřeva. Vybudujte různé jeskyňky a průplavy, které se líbí rybkám a lahodí oku. Pouze pozor, že musí být dostatečně stabilní!

Všechny přírodní dekorace lze zakoupit v prodejných s akvaristickými potřebami.

  • Pokud si přinesete přírodniny vlastní, je třeba dávat pozor na obsah vápence v kamenech, který by měnil pH vody, a vše důkladně vyvařit. Různé druhy hornin v akváriu nepůsobí dobře, vhodnější je jeden, nejvýše dva.
  • Použití dřeva z lesa či zahrady není bezpečné, mohlo by zahnívat. Lze použít jen některé odolné druhy (jako je dub) a sterilizované. Prodávané kousky by měly pocházet z rašelinišť a být tak přirozeně konzervované.

Pohledná zadní stěna

U akvárií umístěných u stěny je zadní plochu možno zvenku pokrýt nejrůznějším materiálem. K dispozici jsou i akvatapety s vodními snímky, ale lepší výsledek bývá s jednoduchým, přírodním pozadím například ze surového korku, rákosu či břidlice, který neodvádí pozornost od skutečné nádhery v nádrži. Až se rostliny rozrostou, nebude téměř vidět. Stěny lze i jednoduše natřít tmavou barvou.

U velkých nádrží lze zadní stěnu i obložit zevnitř, vybudovat zde zajímavé a členité pozadí z polyesteru či polyuretanu, na nějž se netoxickými pryskyřičnými lepidly připevní pláty břidlice, kameny, písek apod. Výsledek musí být stabilní a přiléhat těsně ke stěně, aby ve vzniklé mezeře nemohly rybky uvíznout.