Rod felzuma (Phelsuma) zahrnuje 35 známých druhů – žijí na Madagaskaru, Komorách, Seychelách, Masakrénách, Andamanech a ve východní a jižní Africe. Felzumy jsou drobné, měří od 10 do 25 cm. Zbarvení je nejčastěji zelené, avšak často až neonově zářivé. Patří do čeledi gekonovitých a na rozdíl od většiny jejích zástupců jsou aktivní ve dne. Stejně jako ostatní gekoni jsou vybaveny příchytnými lamelami, které mají díky mikroskopickým štětům a pomocnému tlaku krve takovou účinnost, že se hravě udrží na stropě i za jediný prst!

Terárium pro felzumy

  • Nádherné zbarvení felzum v zajetí často bledne, pokud nemají splněny vysoké nároky na světlo, UV záření a přísun vitamínů. Zbarvení je tak barometrem kondice a dobrého chovu.

    Párek středně velkých felzum potřebuje prostor s rozměry alespoň 50x50x80 cm. Zvláště dostatečná výška je pro tyto stromové, šplhavé plazy důležitá.
  • Většině felzum vyhovuje vlhké terárium (60–80 %, ne více) nejlépe s podkladem mechu a rašeliny. Pravidelně jej rosíme a vlhkost kontrolujeme vlhkoměrem.
  • Dobré osvětlení včetně UV spektra je pro felzumy nezbytné.
  • Nároky na teplotu se pohybují od 25 do 30 °C, je třeba zajistit teplotní gradient na ohřívání i ochlazování. vyhřívací místo může dosahovat i teploty 35°, avšak celková by neměla přesahovat 29°. Některé druhy vyžadují noční pokles teploty.
  • V teráriu nesmí chybět množství svislých i šikmo postavených větví, nelépe bambusových tyčí, po nichž mohou obratné a stále aktivní felzumy šplhat.
  • Některé tyče by měly vést i blízko (ne však těsně) pod lampami, aby se na nich felzumy mohly vyhřívat až při 40 °C. Jinak se budou ke zdroji tepla tulit zavěšené na stropě a časem si tak mohou poškodit kořen ocasu.
  • Z bambusu můžeme vytvořit i zadní stěnu terária. felzumám tak rozšíříme plochu příjemnou pro šplh.
  • Terárium můžeme osadit, bude hezčí a pro obyvatele přirozenější. Ze zelených rostlin je vhodná například tenura.

Společnost

Felzumy chováme nejlépe v páru. Není vhodné je mísit s jinými druhy gekonů, a už vůbec ne dávat více felzumích samců do jednoto terária – jsou velmi teritoriální a navzájem agresivní. U některých druhů lze v prostorném teráriu chovat i skupinku o více samicíh a jednom samci. Ani samičky se zde neobejdou bez potyček, ale jako rozumnější polovina felzum se při tvorbě hierarchie obvykle neuchylují k fyzickému násilí. Níže postavené samičky pak občas uklidňují své nadřízené uctivým chováním – pokyvováním hlavy a vyplazováním jazyka.

Krmení

čtyřikrát týdně zvířata krmíme hmyzem (cvrčci, octomilky, housenky zavíječe voskového, hmyz nasmýkaný v přírodě). Dvakrát týdně jim dopřáváme sladké ovoce – například banán, nebo i trošku medu. Cvrčky krmíme výjimečně, jsou pro felzumy příliš tuční. Dobře krmené felzumy vydrží bez potíží týden hladovět, aniž by jim to ublížilo.

Rozmnožování

Vejce felzum se inkubují v rašeliníku, nebo v molitanové drti při teplotě 27-28° (v noci může klesnout) a při relativní vzduišné vlhkosti 80%. Vylíhlá mláďata se chovají samostatně, nebo ve skupinkách stejného stáří. Pokud dochází k potyčkám, oddělíme je. Do párů se sestavují až zcela vyspělé felzumy, jinak je ohrožěno zdraví samiček.