Uklidňující obraz vlnících se vodních rostlin a proplouvajících barevných rybek je velmi lákavý. Přesto by neměl začínající akvarista spěchat, aby svého vysněného cíle dosáhl. Zdá se to jednoduché, nakoupit vybavení, napustit nádrž, zasypat dno a osadit ho zelení, přidat hnojivo, vypustit ryby a pořádně je nakrmit. Při nesprávném postupu se ale místo podvodního ráje dočkáte zakalené vody a nemocných či mrtvých rybiček.

Vyhněte se zklamání

Začít s úspěšným chovem ryb není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Konec konců, péče o živé tvory obnáší mnohem více, než je jen řádně nakrmit. Často se stává, že se začínajícímu akvaristovi něco nedaří a svůj nový koníček ukončí dřív, než pořádně začal. Už samotný výběr nádrže a dalšího vybavení potřebuje trochu teoretické přípravy. Nakoupit se dají jednotlivé kusy zvlášť nebo jsou obchodech k dostání i kompletní začátečnické sety. Kromě dostatečně velké nádrže a vhodného podstavce by vám určitě neměla chybět filtrace, osvětlení, vzduchování, případně vytápění a další drobné pomůcky, jako sítko, stěrka na sklo, teploměr apod. Jestli už máte doma vše potřebné, jistě hoříte nedočkavostí pustit se do budování akvária.

Vybudujte vlastní svět

Do nádrže připravte dno, které bude sloužit jako substrát pro zakořenění vodních rostlin. Také se tu shromažďují odpadní látky jako výkaly ryb nebo nespotřebovaná potrava. Dobře vybudované a osazené dno výrazně přispívá k biologické rovnováze v akváriu. Dno by mělo mít přírodní charakter i barvu, nejvhodnější je štěrkový písek střední zrnitosti (asi 2-5 mm). Písek nasypejte tak, aby se dno postupně zvyšovalo, tedy v přední části bude vrstva písku nižší (asi 4 cm) a v zadní vyšší (kolem 10 cm), záleží samozřejmě na velikosti nádrže. Písek zakoupíte v akvarijní prodejně, případně si můžete pořídit vlastní. Ten však důkladně properte, raději i převařte, abyste ho zbavili všech nečistot. Pozor, do akvárií jsou nevhodné materiály s větším množství vápence, proto všechny kameny i písek raději otestujte octem. Jestli bude materiál pod účinkem kyseliny šumět a pěnit, obsahuje vápenec a do akvária se nehodí.

Dno lze libovolně doplnit různými dekoracemi, od kamenů, kořenů i větví přes keramické a jiné doplňky poskytující rybám úkryt. Vlastní nalezené kameny opět otestujte na vápník a zkontrolujte zda nemají příliš ostré hrany. Do akvária můžete vložit i nasbírané očištěné dřevěné dekorace, nejlépe z tvrdého dřeva, které dlouhodobě ležely ve vodě. Po napuštění vody si vše ještě dodatečně upravíte. Nádrž je vhodné obohatit i o pozadí na zadní nebo boční stěně, jednoduše ji natřete barvou nebo použijte tématickou tapetu.

Vodní prales

Nejlepší prostředí pro zdárný život ve vašem akváriu zajistí kvalitní voda. Většina domácích akvárií hospodaří se sladkou vodou, mořská akvária jsou daleko náročnější na provoz i péči. Voda z kohoutku je pro použití v akváriu dostačující, vyhovuje pro domácí chov většiny běžných druhů ryb. Napuštěnou vodu v akváriu nechte přibližně týden bez ryb i rostlin, zapněte pouze filtry, topení a vzduchování. Po několika dnech zasaďte několik druhů nenáročných a rychle rostoucích rostlin, které budete časem doplňovat o další. Následně vpusťte do akvária několik rybek, nejlépe přizpůsobivé a nenáročné druhy (tetry, neonky, paví očka). Na začátku krmte rybky jenom mírně, akvárium ještě není připraveno na zpracování většího množství dusíkatých zplodin z výkalů. Voda se postupně ustálí do přijatelných hodnot, stačí trpělivost, dobré vzduchování a filtrace. Asi po měsíci můžete doplnit do akvária další druhy rostlin a zvýšit počet ryb. Dbejte na karanténu a aklimatizaci nových ryb a vyvarujte se přerybnění nádrže.

Pravidelná údržba

Dlouhodobě stabilní a prosperující akvárium vyžaduje pravidelnou péči. Problémy s kvalitou vody způsobuje hlavně příliš velký počet ryb a jejich překrmování, zůstatek zbylého krmiva ve vodě, příliš mnoho hnojiva pro rostliny a nedostatečná výměna vody. Pravidelně kontrolujte stav ryb, pokud nějaká uhyne, neprodleně ji odstraňte. Přibližně jednou za dva týdny očistěte skla od nánosu řas a nečistot. Pravidelně provádějte částečnou výměnu vody. Vyměňujte nejlépe asi jednu třetinu objemu nádrže. Lepší je měnit častěji menší množství vody, než po delším čase většinu nádrže naráz. Doplňujte odstátou vodou z vodovodu o stejné teplotě. Pravidelně je nutné odkalovat pískové dno a čistit další části akvária, nezapomínejte ani na filtr a filtrační náplně. Vlastnosti vody (tvrdost, pH, obsah dusíkatých látek) pravidelně sledujte, přibližně je zkontrolují testy dostupné v akvarijních prodejnách.

Doporučená kvalita vody ve fungujícím akváriu:

  • Teplota 24-26 °C
  • pH 6 - 8
  • Celková tvrdost vody od 8 °dGH do 19 °dGH
  • Uhličitanová (přechodná) tvrdost vody od 3 °dKH do 10 °dKH
  • Dusičnany 100 mg/l, citlivé ryby mnohem méně
  • Dusitany 0,3 mg/l