Anální žlázky jsou pachové žlázy, kterými si pes značí své teritorium. Jedná se o párový orgán umístěný po stranách řitního otvoru. Každý pes je má uložené různě hluboko, odvíjí se to kromě jiného i od velikosti zvířete.

Pachové váčky se neustále plní sekretem a zpravidla se vyprazdňují společně se stolicí. Její tlak způsobí vytlačení a uvolnění jejich obsahu. Za běžných okolností se tedy anální žlázy čistí samovolně.

Chcete se dozvědět více o análních žlázách psů a jejich čištění? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Mobile Paw Spa:

Zdroj: Youtube

Projevy ucpaných análních žláz

Problém se u každého psa projevuje trochu rozdílně. Nejčastěji pes tzv. sáňkuje, tedy tře zadkem po podlaze či zemi a snaží se nepříjemně nahromaděného sekretu zbavit. Velice často se psi také mnohem více okusují, olizují a škrábají u kořene ocasu. Výjimkou není ani bolestivá stolice, kdy pes při vykonávání potřeby, zvedá nepřirozeně ocas. V některých případech se u psa může objevit i kožní vyrážka.

Příčiny obtíží

K nedostatečnému vyprazdňování pachových váčků přispívá mnoho věcí a příčiny vzniku mohou být značně u každého psa rozdílné. Někdy se může jednat o zácpu, kdy je stolice příliš tuhá, nebo naopak o průjem.

Na vině bývá i nedostatek pohybu a nevhodná strava. Ucpáváním análních žlázek trpí především menší plemena psů a psi žijící ve městech. Nejčastěji se jedná o buldočky, maltézáčky, kavalíry, yorkšíry a jezevčíky.

Co dělat

Jestliže máte dojem, že váš čtyřnohý parťák trpí ucpanými análními žlázami, zcela jistě neodkládejte návštěvu veterináře. Nejenže váčky uvolní, ale doporučí vám i následnou léčbu. Zpravidla se jedná o propláchnutí análních žlázek, nasazení odpovídajících léků, anebo masti pro zklidnění celé anální oblasti.

V případě, že byste problém přehlíželi, mohlo by velice snadno dojít k vytvoření hnisavého abscesu. Pak nezbývá než chirurgický zákrok, který je poměrně nebezpečný, protože může dojít k poškození svěrače a tím i fekální inkontinenci.

Po domluvě s veterinářem můžete psa ošetřovat doma sami. Nechte si však vždy správný postup čištění žláz ukázat, abyste jej prováděli správně.

Prevence

Pokud chcete výše zmíněnému problému předejít, dopřejte psovi vždy dostatečný prostor a aktivní pravidelné procházky s notnou dávkou pohybu. Myslete i na kvalitní krmivo v prvotřídní kvalitě. Veterináři doporučují přidávat psům do krmiva lososový olej a zařadit do krmného režimu přirozenou syrovou stravu, tzv. BARF.

Související články

Zdroje: www.vseprozvire.cz, www.krmiva-pucalka.cz, www.hobby.instory.cz