Když se pes urazí...
Zdroj: Igor Normann / Shutterstock.com

Nejurážlivější a nejješitnější psí plemena

Psí povahy jsou rozličné jako povahy lidské. Někteří psi mají doslova „srdce na dlani“, některým do duše tak snadno neproniknete a i od milovaného pána si zachovávají odstup. Která plemena disponují i tak lidskými vlastnostmi, jako je urážlivost a ješitnost? Představujeme vám čtveřici inteligentních a aktivních psů, kteří ovšem mají své manýry a jejich páníčci s tím musí počítat.

Kernteriér

Toto plemeno, někdy psané také Cairn teriér, pochází ze skotského ostrova Skye, kde se využívalo jako lovečtí psi. Jedná se o menšího, ale velmi temperamentního a odolného teriéra s veselou a odvážnou povahou.

Kernteriér patří k poněkud tvrdohlavým plemenům. Kernteriér patří k poněkud tvrdohlavým plemenům. Zdroj: OlgaOvcharenko / Shutterstock.com

Svému pánovi je tento inteligentní pes oddaný, ale zároveň je opravdu hodně tvrdohlavý a nepatří k plemenům, která splní na povel jakékoliv přání svého majitele. Naopak se dovede i pěkně urazit, pokud není po jeho.

Skotský teriér

Tento původně lovecký drsnosrstý pes pocházející ze skotské pahorkatiny patří k malým, ale odolným plemenům. Využíval se k lovu v norách, ale dnes se používá jako společník, už kvůli tomu, že šlechtěním se jeho hrudník rozšířil natolik, že už se na norování nehodí. Jako většina teriérů je velmi inteligentní, aktivní a energický, ale také svéhlavý a urážlivý.

Skotský teriér patří k malým, ale odolným plemenům. Skotský teriér patří k malým, ale odolným plemenům. Zdroj: Olga_i / Shutterstock.com

Svého pána a jeho rodinu miluje a neváhá ji bránit ze všech sil, ale zároveň si uchovává svoji nezávislost. Může mít horší vztahy s jinými zvířaty, proto je nutná socializace již od věku štěněte. Ani důsledná socializace ho ale neodnaučí pronásledovat kočky, které považuje za škodnou. Je klidný a celkem tichý, ale zároveň vyžaduje od svého pána pozornost, v opačném případě může začít dělat neplechu.

Jezevčík

Příslušníci tohoto velmi oblíbeného, ale zároveň značně svébytného plemene se díky svému specifickému vzhledu s protáhlým tělem a krátkýma nožkama využívali pro norování, tedy lov lišek a jezevců pomocí jejich vyhnání z nory. Dnes jezevčík plní hlavně úlohu společenského psa.

Jezevčíci se pro svou malou výšku používali k norování. Jezevčíci se pro svou malou výšku používali k norování. Zdroj: Owen Brown / Shutterstock.com

Má přátelskou, učenlivou a hravou povahu, ale zároveň je i přes svůj drobný vzrůst velmi dominantní a má svoji hlavu. To se projevuje i v chování k pánovi, jezevčík je prostě osobnost, která dokáže dát najevo svou nelibost. Na pána, který se v jeho očích provinil, se dokáže urazit a tento stav může trvat dokonce několik měsíců.

Kanadský retrívr

Tento rezavý pes pocházející z Nového Skotska v Kanadě je inteligentní, hravý a přátelský a tyto vlastnosti ho předurčují k roli oblíbeného rodinného psa, jehož vazba na pány je velmi silná. Zároveň má velký temperament a miluje pohyb, ocení jakékoliv sportovní aktivity včetně plavání, které je jeho přirozeností – používal se k lovu kachen a mezi jeho předky patří již vyhynulý svatojanský vodní pes.

Kanadský retrívr patří k plemenům, která jsou někdy poněkud svéhlavá. Kanadský retrívr patří k plemenům, která jsou někdy poněkud svéhlavá. Zdroj: dezy / Shutterstock.com

Není agresivní, ale jeho výcvik také není úplně jednoduchý – někdy se může chovat dost svéhlavě a mívá tendenci se urazit, majitel však musí být trpělivý a psa netrestat, to by situaci jen zhoršilo.

Akční letáky