<p>Jindy čtyřnohý kamarád, teď šelma: podle kynologů útočí, když se cítí ohrožen</p>
Zdroj:

Útok psa: Jak mu zabránit?

Obětí se může stát každý. Stačí být ve špatný čas na špatném místě. Řeč je o agresivním útoku psa na člověka. A atakovány jsou bohužel často děti!

Jako třeba nedávno na severu Čech, kde dívenku předškolního věku pokousal rotvajler. Opakovaně, ale zatím bez výsledku se volá po omezení chovu nebezpečných plemen.

Útok ve Mšeném-lázních na Litoměřicku, po kterém tříletá holčička skončila s vážným poraněním v nemocnici, probíhal velice dramaticky. Dívka byla se svou babičkou na návštěvě u sousedů, kde pobíhali dva rotvajleři.

Mírná represe by zřejmě byla vhodná. Proč ale pes vůbec zaútočí na člověka? Co mu dá impulz k agresi, když před tím byl bezproblémový? „Jednoznačně nestandardní situace,“ říká Václav Sklenář.

„Tedy okamžik, na který není zvyklý a něco ho podráždí. Lidi si myslí, že psi nemají rádi opilce. Ale to není pravda. Jim vadí nekoordinované pohyby, které jsou charakteristické také u dětí. Pes, který není dostatečně socializovaný, situaci špatně vyhodnotí a cítí se ohrožen.“

Pokud se tedy už někdo dostane do svízelné situace a je konfrontován agresivním psem, měl by zachovat klid a nekřičet. Ohánění se a křik pes vyhodnotí jako útok a může být zle.

Pokud se týká dětí, kynologové se snaží obcházet školy a nabízet kurzy pro žáky jak v takové situaci reagovat. Ze strany škol se ale zatím setkávají spíše s nezájmem.

Akční letáky