Užovka červená (Elaphe guttata) má klidnou, mírumilovnou povahu a především nemá žádné jedové zuby, kterými by mohla chovateli ublížit. Je krásně zbarvená a červená, černá a bílá barva vytvářejí u různých chovaných forem rozmanité vzory. Dožívá se kolem patnácti let. Pochází z jihu Severní a z části Střední Ameriky, kde obývá slunné řídké borové lesy a okraje polí. Na jaře je aktivní přes den, v létě spíše za soumraku.

Jak vybavit terárium?

Užovka červená ráda šplhá, ráda se koupe i vyhřívá, někdy však potřebuje pro změnu zalézt do tmavého chladnějšího úkrytu.

  • Terárium, jehož délka by měla odpovídat nejméně 1,5 násobku délky hada, proto vybavíme pevně ukotvenou silnou a nejlépe rozložitou větví na šplhání.
  • Nesmí chybět prostorná nádrž na koupání (aby se celá užovka mohla vykoupat i nesvinutá).
  • Úkryty pod dřevem či kameny musí být bezpečné – had by jimi mohl překvapivou silou pohnout a ublížit si. Jeskyňky snadno vybudujeme i z umělého kamene, který je od pravého k nerozeznání.

Substrát může tvořit hrubší písek (příliš jemný by zalezl pod šupiny), rašelina, sterilizovaná lesní hrabanka – materiály lze v různých částech terária střídat. Občas používané dřevěné štěpky či lignocel mohou být nebezpečné, pokud je had pozře.

Hadi se rádi vyhřívají

Přes den by se teplota v teráriu měla pohybovat mezi 22–28 °C, v noci by měla klesnout na 18–20 °C. Bodové světlo v horní části nádrže by mělo užovce umožnit vyhřívat se při teplotě 30–35 °C (nejraději se bude slunit na vodorovné části větve), ale musí být umístěno tak, aby se teplomilný had nemohl spálit. Užovka však musí mít rovněž možnost zalézt na chladnější místo a regulovat tak svou tělesnou teplotu podle potřeby. Část terária je vhodné vyhřívat i topným kabelem, který schováme do substrátu.

Užovka je lovec

Užovkám podáváme myši, krysy a jednodenní kuřata – velikost potravy musí být přiměřená velikosti hada a krmit ho je vhodné jednou týdně, mláďata však častěji. Hadi často přijímají pouze (nebo nejraději) živou potravu. Ovšem pokud hlodavce neusmrtí, neměli bychom ho nechávat přes noc v teráriu – může spícího hada kousnout.

Rozmnožování

Pokud chceme užovky červené odchovávat (ideálně jedince, kteří již překročili metrovou délku), obvykle je třeba dopřát jim dvou až tříměsíční zimní odpočinek při teplotách mezi 8–13 °C. Časně zjara se spáří, v květnu nebo červnu pak samice naklade obvykle 10–15 vajec, výjimečně i více. Vejce se inkubují ve vlhkém substrátu při teplotě 25–28 °C, malé a ihned zcela samostatné užovky se vylíhnou přibližně po dvou měsících.