obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Užovka červená, průvodkyně začínajícího chovatele do fascinujícího světa hadů

Tato atraktivní užovka s mírnou povahou je ideální pro začátečníky. Snadno si zvyká na chovatele i nové prostředí. Splnit její nároky, aby prospívala a cítila se dobře, není těžké.

Užovka červená (Elaphe guttata) má klidnou, mírumilovnou povahu a především nemá žádné jedové zuby, kterými by mohla chovateli ublížit. Je krásně zbarvená a červená, černá a bílá barva vytvářejí u různých chovaných forem rozmanité vzory. Dožívá se kolem patnácti let. Pochází z jihu Severní a z části Střední Ameriky, kde obývá slunné řídké borové lesy a okraje polí. Na jaře je aktivní přes den, v létě spíše za soumraku.

Jak vybavit terárium?

Užovka červená ráda šplhá, ráda se koupe i vyhřívá, někdy však potřebuje pro změnu zalézt do tmavého chladnějšího úkrytu.

Větve na šplhání jsou nezbytnou výbavou terária pro užovku červenouVětve na šplhání jsou nezbytnou výbavou terária pro užovku červenouAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Terárium, jehož délka by měla odpovídat nejméně 1,5 násobku délky hada, proto vybavíme pevně ukotvenou silnou a nejlépe rozložitou větví na šplhání.
  • Nesmí chybět prostorná nádrž na koupání (aby se celá užovka mohla vykoupat i nesvinutá).
  • Úkryty pod dřevem či kameny musí být bezpečné – had by jimi mohl překvapivou silou pohnout a ublížit si. Jeskyňky snadno vybudujeme i z umělého kamene, který je od pravého k nerozeznání.

Substrát může tvořit hrubší písek (příliš jemný by zalezl pod šupiny), rašelina, sterilizovaná lesní hrabanka – materiály lze v různých částech terária střídat. Občas používané dřevěné štěpky či lignocel mohou být nebezpečné, pokud je had pozře.

detail užovky červenédetail užovky červenéAutor: Archiv ireceptar.cz

Hadi se rádi vyhřívají

Přes den by se teplota v teráriu měla pohybovat mezi 22–28 °C, v noci by měla klesnout na 18–20 °C. Bodové světlo v horní části nádrže by mělo užovce umožnit vyhřívat se při teplotě 30–35 °C (nejraději se bude slunit na vodorovné části větve), ale musí být umístěno tak, aby se teplomilný had nemohl spálit. Užovka však musí mít rovněž možnost zalézt na chladnější místo a regulovat tak svou tělesnou teplotu podle potřeby. Část terária je vhodné vyhřívat i topným kabelem, který schováme do substrátu.

Užovka je lovec

Užovkám podáváme myši, krysy a jednodenní kuřata – velikost potravy musí být přiměřená velikosti hada a krmit ho je vhodné jednou týdně, mláďata však častěji. Hadi často přijímají pouze (nebo nejraději) živou potravu. Ovšem pokud hlodavce neusmrtí, neměli bychom ho nechávat přes noc v teráriu – může spícího hada kousnout.

Užovkám podáváme myši, krysy a jednodenní kuřataUžovkám podáváme myši, krysy a jednodenní kuřataAutor: Archiv ireceptar.cz

Rozmnožování

Pokud chceme užovky červené odchovávat (ideálně jedince, kteří již překročili metrovou délku), obvykle je třeba dopřát jim dvou až tříměsíční zimní odpočinek při teplotách mezi 8–13 °C. Časně zjara se spáří, v květnu nebo červnu pak samice naklade obvykle 10–15 vajec, výjimečně i více. Vejce se inkubují ve vlhkém substrátu při teplotě 25–28 °C, malé a ihned zcela samostatné užovky se vylíhnou přibližně po dvou měsících.

Akční letáky