Oblíbenou skupinou hadů chovaných v teráriích jsou užovky. Takzvané pravé užovky nejsou nebezpečné, protože nemají jedové zuby. Přesněji řečeno: Chybí jim rýhy na předních zubech, kterými by do rány vstřikovaly jed. Zuby pravých užovek jsou hladké, rovnoměrně tvarované, odborníci proto říkají těmto užovkám aglyfní.

Zato užovky opistoglyfní už rýhované zuby mají - do rukou běžného chovatele nepatří.

Plaz vhodný pro začátečníky

Užovka červená (Elaphe guttata) si snadno zvyká na chovatele i na nové prostředí a také proto patří mezi nejvhodnější hady pro chovatele začátečníky. Její název prozrazuje, jak je zbarvena. Dorůstá délky až 1,8 m.

Co potřebuje mít užovka v teráriu

  • křemenný písek
  • větší nádrž na vodu (velikost by měla odpovídat délce hada)
  • dostatek úkrytů
  • velkou, stabilně ukotvenou větev na lezení
  • vyhřívání žárovkou i zdrojem tepla odspodu
  • UV záření

Pochází z jihu Severní a z části Střední Ameriky, kde obývá slunné řídké borové lesy a okraje polí. Na jaře je aktivní přes den, v létě spíše za soumraku.

Přes den by se teplota v teráriu měla pohybovat mezi 22 až 28 °C, v noci by měla klesnout na 18 °C. Kromě klasického bodového vyhřívání žárovkou, které vytváří potřebný tepelný gradient, je vhodné část terária vyhřívat i odspodu.

Alespoň mladým, nejlépe však všem užovkám poskytneme také speciální žárovku s UV spektrem, které je důležité pro zdravý vývoj.

Užovky žerou myši, krysy a jednodenní kuřata – velikost potravy musí být přiměřená velikosti hada.

Pokud chceme užovky červené odchovávat, musíme je nejprve nechat přezimovat při teplotách mezi 5 až 12 °C. Časně zjara se spáří, v květnu nebo červnu pak samice naklade 12 až 14 vajec, ze kterých se malé užovky vylíhnou přibližně za dva měsíce.

Podobné nároky i původ má užovka černá (Elaphe obsoleta). Dorůstá však délky až 2,5 m – terárium proto musí být prostornější.

Velmi mírnou povahu má užovka čtyřpruhá (Elaphe quatuorlineata) pocházející z jižní Evropy. Lze ji, podobně jako předchozí druhy, chovat i ve společném teráriu, ačkoli jsou hadi obvykle samotáři. Podmínkou je nadbytek prostoru i úkrytů pro všechny obyvatele. Chov samotného hada je ovšem nejvhodnější a nejpřirozenější.

Užovka čtyřpruhá žije na suchých stráních i kolem vod. Dorůstá až 2,5m délky a jméno dostala podle čtyř černých podélných pruhů probíhajících po celém těle. Příliš nešplhá, potřebuje však velkou nádrž na vodu a mnoho úkrytů – z kamenů dřeva či korku. Přes den jí vyhovuje teplota mezi 25 až 30 °C a osvětlení s UV spektrem. Potřebuje přezimování, vejce klade v červenci či v srpnu a odchov mláďat v teráriu bývá úspěšný.

Nerudná Brazilka, vodomilná Jihoevropanka

Naopak užovka brazilská (Spilotes pullatus), která dorůstá 3 až 4 m, pro začátečníky vhodná není. Je poměrně agresivní, kouše a nedá se příliš ochočit.

Jihoevropská užovka podezřelá (Natrix maura) a asijská užovka rybářská (Natrix piscator) jsou vodomilné druhy, které umí dobře plavat. Potřebují proto akvaterárium – zvláště pak užovka podezřelá, která se často a ráda pohybuje i na otevřené vodní hladině. Ocení větve spadající do vody.

V souladu s prostředím žerou tyto užovky raději ryby než myši. Užovce podezřelé vyhovuje teplota mezi 22 až 33 °C s mírným nočním ochlazením, užovce rybářské 24 až 30 °C. Obě nutně potřebují i UV záření.