Také se vám už stalo, že jste vítali návštěvu slovy: „Včera jsme měli uklizeno, škoda že jste to neviděli!“? Majitelé psí smečky jistě vědí, kolik pravdy a hlavně dřiny se za těmito slovy skrývá. Úklid po našich chlupatých čtyřnohých mazlíčcích je doslova nikdy nekončící boj, a tak se stává, že návštěva nemá možnost ocenit dostatečně uklizený interiér našeho bytu.

Představíme vám několik vychytávek, které vám usnadní zvládat "psí nepořádek". Majitelé psů naháčů nemusí dále ve čtení pokračovat. Naopak všichni, kdo mají jednoho či více psů velkého nebo obřího plemene s pořádně vyvinutou srstí, by měli zpozornět.

Začínáme u dveří

Nechodí-li v podzimních plískanicích vaši psi na procházku ve slušivých psích bačkůrkách, měli byste si pořídit hned ke vchodu do domu či bytu speciální podložku v patřičné velikosti. Speciálně vyvinuté podložky Nobby jsou vyráběny ze supersavého materiálu. Ten dokáže absorbovat až sedminásobek své hmotnosti ve formě bláta, bahna a vody. Podložka schne 5 x rychleji než rohožky běžného typu a navíc je z dolní strany opatřena chytrou protiskluzovou úpravou. Takže ji vaši psi i s bahnem nedotáhnou od prahu až do obývacího pokoje.

Pokud je váš pes typický gaučák, můžete mu další rohožku pořídit na jeho oblíbené křeslo nebo část pohovky. Výrobci vsadili na technologii mikrovláken, která z rohožky vytvoří jednu velkou savou houbu.

Psí sprcha v garáži či prádelně

V zahraničí poměrně běžná věc, zatímco u nás jsme tuto vychytávku ještě dostatečně nedocenili. Není nadto mít v suterénu domu, v garáži nebo prádelně sprchový kout vytvořený speciálně pro psy. Ideálně bez nějakých velkých překážek v cestě, aby si tam psi jednoduše vyskočili a nechali si opláchnout zablácené tlapky anebo se příležitostně osprchovali celí.

Nad sprchovým koutem uložte na poličky vše potřebné od kartáčů přes šampon až po psí osušky. Pak už "jen" stačí se psem natrénovat pobyt ve sprše. Majitelé psů malých plemen ocení spíše vyvýšené koryto pro příležitostnou koupel nebo sprchu. Až proženete sprchou své psy, můžete na stejném místě zbavit nánosů bláta i své holínky.

Hřebeny, kartáče, gumové rukavice

Pes je čistý, vysušený, ale bude potřeba jej pročesat. Takže nyní přicházejí na řadu nejrůznější vyčesávací kartáče a hřebeny. Jakmile se zdá pes dostatečně vykartáčovaný vezměte na něj ještě na závěr gumový návlek na ruku opatřený hroty, mezi něž se zachytí ještě poslední zbytky vyčesané srsti.

Velmi podobně funguje i lehce navlhčená gumová rukavice. Stačí si ji navléct na ruku, malinko navlhčit a přejíždět psovi po srsti. Na rukavici ulpí zbytek vyčesané psí srsti. K dostání jsou i elektrostatické rukavice SwiPets na levou nebo pravou ruku, dle potřeby, které jsou určeny pro odstraňování dlouhých a středních chlupů. Rukavice jsou povrchově opatřeny nitrilem. Po ušpinění se dají prát. Mají univerzální velikost. Využijete je i na znečištěné potahy na nábytku nebo v autě.

Pet program ve vaší pračce?

Používání pracího prášku na praní "psích" textilií může vašemu čtyřnohému kamarádovii způsobit nepříjemnosti, nejčastěji alergie, kašel a kýchání. Pelíšek, deky, potahy a psí hračky tedy raději vyperte ve směsi jedlé sody a vinného octa. Nic nebude zapáchat, naopak budete příjemně překvapeni. Z ničeho nebude cítit ocet a váš pes nebude ohrožen alergickou reakcí na chemikálie obsažené v pracím prášku.

Jakmile budete uvažovat nad koupí nové pračky, rozhodně vyberte takovou, která má integrovaný Pet program. Znamená to, že program má přidanou předpírku, extra máchání a upraven je i průběh programu, během něhož budou veškeré chlupy z praného prádla pryč. Pokud tento program ve své pračce nemáte, zkuste před praním vložit do pračky novou houbičku, kterou používáte na mytí nádobí. Na její drsnější stranu se nachytá množství chlupů, kterých se jednoduše po vyprání zbavíte. Novou houbičku můžete opětovně použít při dalším praní.

Zkuste rotační kartáč, utěrku z mikrovlákna anebo lepicí váleček

Co nejde vysát vysavačem, na to vezměte rotační kartáč. Navlhčená utěrka z mikrovlákna je rovněž skvělá. Spolehlivě dočistí vaši sedačku a zbaví ji všech chlupů, které na ní ulpěly. Na menší plochy nebo na oblečení znečištěné srstí domácích mazlíčků se osvědčil praktický čistící lepící váleček. Rukojeť je plastová a na ni se navléká papírový váleček s lepivým povrchem. Na dočištění oblečení nebo potahů můžete vyzkoušet vychytávku v podobě izolepy. Širokou izolepu obtočte několikrát kolem dlaně lepící stranou vně a pak na ni přichytávejte zbytky srsti, kterou se vám jiným způsobem nepodařilo zajistit.

Dobrá zpráva pro majitele štěňat

Než se malé štěně, které jste si přivedli domů, naučí vykonávat potřebu pouze venku, budete muset občas za ním utřít nějakou tu loužičku. Právě pro tento případ slouží nácvikové hygienické podložky. Jejich spodní strana je plastová, aby nepropouštěla vlhkost na podlahu a horní strana je opatřená savým papírem. Podložka navíc obsahuje feromony, díky nimž je pro psa velice atraktivní. Podložky využijete i jako chránič pelíšku, nebo potahů v autě. Případně je můžete dát i pod misku s vodou, pokud váš pes při pití příliš cáká kolem sebe anebo má tendence se v misce s vodou koupat.

Budoucnost patří chytré technice

Závěrem tu máme lahůdku pro milovníky chytrých technologií a elektroniky. Nové modely nedávno představených robotických vysavačů německé společnosti Miele jsou dalším důkazem, jak se domácí technika snoubí se spotřební elektronikou. Na mysli máme světovou novinku - robotický vysavač Scout RX2, který je opatřený inteligentní 3D navigací.

Nejen, že má tento model 3 x vyšší kapacitu zadržení prachu, ale navíc má v přední části integrované kamery, které umožňují celý vysávaný prostor sledovat v reálném čase. Společně s dalšími prvky inteligentní navigace se celkově zvyšuje orientace robota v prostoru. Díky systému je vytvářena digitální mapa jednotlivých vysávaných místností a celého domu. Do paměti se pak ukládají již vyčištěná místa a vysavač je směrován do míst, která je třeba ještě vyčistit. Domácí systém navíc umožňuje v souvislosti s přenosy živých obrazů na chytrý mobilní telefon, případně na tablet, dálkový dohled domácnosti. Je tedy možné takto kontrolovat na dálku i vašeho psa, který je momentálně doma sám, jestli je v pořádku.

Věříme, že zapojením praktických pomocníků do úklidu domácnosti, vám zůstane více času na přátele i vaše čtyřnohé kamarády.