Kočka – na rozdíl od psa – neumí poslouchat na slovo. Nepanáčkuje, neštěká (nebo nevyje) na povel a dokonce ani neumí aportovat. Přesto spousta lidí touží tuto „speciální šelmu“ zkrotit a naučit ji „psím móresům“.

Jednou z takových věcí je i venčení. Kočka sama o sobě miluje svobodu a dokáže si mapovat svoje teritorium. A je jedno, jestli je uvnitř bytu nebo venku… Klasické venčení na vodítku je proto pro spoustu „pokojových“ koček jednou velkou výzvou. Co tím mohou získat a jak je správně venčit?

Na videu najdete tipy, jak se procházet s kočkou na vodítku. Více najdete na kanále YouTube.com

Zdroj: Youtube

Vyberte správný postroj

Podle odborníků je takové kočičí venčení zpestřením kočičího života. Některé kočky si na plánované procházky navyknou rychle, jiným to trochu trvá.

Výrobci proto doporučují pořídit zvířeti postroj (většinou se vyrábí v jedné velikosti) se suchým zipem, kde si navolíte velikost svého mazlíka. Společně s postrojem by mělo být v balení i vodítko. Pokud není, nezapomeňte si ho přikoupit. Při výběru zohledněte takové, které je lehčí a má rozpětí nejméně tři metry.

Dejte zvířeti čas

Ještě než vyrazíte s kočičím mazlíkem ven, navykněte ho na postroj. Nechte ho denně pár minut nosit, aby si na něj zvykl a nějak mu nepřekážel. Za odměnu mu pak věnujte nějaký pamlsek. Dobrota zvířátko příjemně odreaguje a zároveň propojí nošení postroje s něčím příjemným. A to pak může být motivací k vycházkám.

Kdy použít vodítko

Jakmile si kočka zvykne na postroj, můžete připojit vodítko. Zvíře si zvykne na to, že za sebou něco „táhne“ a nebude se tak vzpouzet. Jakmile si na vodítko zvykne, vezměte ho do ruky a zkuste zvíře trochu povodit po místnosti. Snažte se ho přitom nějak zvlášť netahat a nechte ho, ať si trasu vybere samo.

Velké venčení

Podle odborníků byste měli s venčením začít pozvolna. Nejdřív kočce dopřejte krátkou, několikaminutovou procházku. Vyberte si suchý den bez deště. Kočka totiž používá svůj čich jako orientační bod a déšť (nebo zmoklá příroda) by vašeho svěřence zbytečně zmátla.

Při vycházce zbytečně netahejte za vodítko a odměňujte kočičího turistu za zdatnost pamlskem a pochvalou. Snažte se venčit svého kočičího miláčka co nejčastěji, aby si na procházky zvyknul. Vodítko držte pevně v rukou, aby vám zvíře neuteklo. Kočka sice není tak zbrklá, ale má tendence se leknout a utíkat. A jelikož venku je spousta vjemů, mohli byste tak zbytečně o své zvíře přijít.

Pár tipů na závěr

1) Pokud chcete svého kočičího miláčka venčit, pořiďte mu látkové kšíry, které jsou měkké a zbytečně kočku nebudou tlačit.
2) Rasy jako je Sphinx ocení kšíry na suchý zip. Díky tomu se dá postroj dobře polohovat.
3) Máte kočku, která je temperamentní ďáblík? Určitě ocení vysunovací vodítko.

Zdroje: www.vimcimkrmim.cz, www.petari.cz

Související články

Zdroje: www.vimcimkrmim.cz, www.petari.cz