Zimní péče o slepice
Letos na jaře jsme pořídili pár slepic a čeká nás první společná zima. Je potřeba se nějak speciálně na zimu připravovat, třeba zateplením kurníku atd.? JANA SOJKOVÁ, Vyškov
Kurník je rozhodně vhodné na zimu dostatečně zateplit. Slepice špatně snášejí mrazivé teploty a velké výkyvy počasí. V takových podmínkách se pak zvyšuje jejich nemocnost a rovněž klesá počet snesených vajec. Zateplením kurníku vám rovněž odpadne starost se zamrzlou vodou, což jinak bývá v zimním období největší problém i u řady jiných zvířat.
Jak se nachystat na jarní nakrytí ovcí?
Máme třetím rokem malé, šestičlenné stádo ovcí, které přes léto spásá náš pozemek, a nezbavujeme se jich ani na zimu. Mají celoroční venkovní ustájení. Loni jsme si vystačili se senem a tu a tam třeba mrkví na mlsání, letos ale už máme i berana a na jaře tedy doufáme v březí samice. Máme jim už během podzimu nebo v období páření nějak přilepšovat, aby březost zvládly bez obtíží? KATEŘINA ŠAFRÁNKOVÁ, Chrudim
U chovných ovcí je krmnou dávku vhodné doplnit i jadrnými krmivy. Množství podávaného jádra se může lišit podle počáteční kondice daného zvířete a podle reprodukční fáze. Zvířata se zhoršeným výživným stavem dotujeme ještě před začátkem reprodukční sezony. Zvýšené nároky na příjem energie, tedy podávání jádra, je v období připouštění (týká se to i plemenného berana), jeden a půl měsíce před porodem a dva měsíce po porodu. Ještě vyšší nároky na příjem jádra bude u bahnic s vícečetnými vrhy. Nezapomínejte ani na to, že ovce potřebují mít celoroční přístup k minerálním lizům.
Králíky na zimu?
Už roky chováme pár zakrslých králíků a nyní v nás dozrálo přesvědčení, že těmi chovanými na maso obydlíme i starou králíkárnu, kterou jsme koupili s naším domem. Je vhodné jejich pořízení i teď na podzim? A je potřeba starou králíkárnu nějak speciálně čistit, když v ní minimálně posledních deset let nic nežilo? JOHANA NOVÁKOVÁ, Jindřichův Hradec
Nevidím v podstatě žádný důvod, proč si králíky nepořídit na podzim nebo proč nepoužít starou králíkárnu. Určitě ji doporučuji pořádně vyčistit a vydezinfikovat, aby se předešlo případnému přenosu chorob. Po těch letech hrozí nejspíš maximálně plísňové infekce, ale i těm je lepší předcházet, než je pak řešit.
Domácí kolostrum
S podzimem se opět začaly objevovat reklamy na kozí kolostrum jako zázračný prostředek pro podporu imunity. Už roky chováme kozy, každoročně máme i pár kůzlat, takže mě zajímá, zda takový odběr může nějak ublížit kozám nebo jejich mláďatům. Budou pak mít pro svá mláďata dost?
JIŘINA OVSÍKOVÁ, Nová Ves
Pití čerstvého netestovaného a nepasterovaného kolostra bych primárně nedoporučila především z hygienických důvodů. V nepasterovaném mléce mohou být přítomny různé patogenní bakterie, aniž byste to na zvířeti hned poznali. Při profesionální produkci kozího mleziva jsou stanoveny přísné hygienické postupy, aby jeho pití bylo bezpečné. Takové podmínky laik doma ve stáji nevytvoří. Tepelnou úpravou zase mlezivo ochudíte o spoustu prospěšných látek. Nicméně přiměřený odběr mleziva kozám ani kůzlatům neublíží. Mlezivo bych neoddojovala alespoň první hodiny po narození. Takové je nejbohatší na živiny, a tudíž by mělo patřit mláděti.
MVDr. Julie Lásková
Vystudovala Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně. Již během studia absolvovala četné zahraniční (USA, Maroko, Španělsko, Belgie) i tuzemské stáže a následně i praxe. Od roku 2012 má svoji ordinaci na Trutnovsku, kde se věnuje nejen domácím, ale i hospodářským zvířatům včetně koní, za nimiž vyráží i se svou mobilní ordinací.