Jana Choroušová z malé vsi na Poděbradsku provozuje v rekonstruovaném venkovském domě se dvorem a stodolami takzvané domácí depozitum pro opuštěné kočky. Zaměřuje se na péči o opuštěné březí kočky nebo o kočičí mámy s malými koťaty. Spolupracuje přitom s útulkem občanského sdružení Podbrdsko, které sídlí v Řevnicích.

Podmínkou, aby domácí depozitum mohlo využít pomoci kočičího útulku počínaje veterinární péčí přes internetovou nabídku zvířat až po občasnou materiální podporu, je dodržení základních pravidel péče o kočky. Těmi nejdůležitějšími je běžná veterinární péče (očkování, odčervení) a kastrace dospělých zvířat.

Trpělivost přinesla Matyldu

„Matylda byla jednou ze starších a velmi plachých koček. Trvalo měsíce, než se uvolila, že se uvelebí na pohovce před televizí vedle nás. Předtím byla stále někde zalezlá. Ani nevíte, jaká odměna to pro nás byla,“ vypráví s úsměvem o kočičí obezřetnosti. „Trvalo roky, než se Matylda nechala odčervit, aniž by na mě cenila zuby,“ doplňuje. Dnes je Matylda domácím miláčkem.

Je-li třeba, Jana dnes už umí kočkám poskytnout drobné veterinární ošetření. „Uspoří to čas i peníze,“ řekne maminka malého Kryštofa a spokojeně dodá: „Aspoň trochu si tím plním sen z dětství. Chtěla jsem být veterinářkou.“

Spletitá cesta domů

Janiným depozitem prošlo více než sto zvířat, pětina z nich našla nové majitele na umísťovací výstavě, další třeba po internetu, některá u své opatrovnice zůstala na dožití.


Problémy, které mohou nastat:

  • „Může se stát, že si nový majitel a kočka navzájem nesednou. Pak je lepší zvíře vrátit. Každému zájemci to zdůrazňuji,“ říká Jana Choroušová.

    Kočka je nečistotná. Za nevítaným značkováním bytu může být mj. velká změna prostředí, zcela jiný chod domácnosti, agresivita malých dětí, ale také přirozená kočičí říje, při které se kočka snaží upoutat pozornost případných nápadníků.
  • Zvíře je příliš živé. Ač se dočasní opatrovatelé koček snaží odhadnout, zda se zvíře povahou hodí k zájemci, nemusí to vždy vyjít. Kotě má také jiné potřeby než starší kočka.
  • Agresivní chování. Obvykle jde o obranu před něčím, co je některým kočkám nepříjemné. Například umíněná a neopatrná zvědavost malých dětí.

Nezapomeňte na hračku!

„V nové domácnosti je od samého počátku důležité, aby si majitelé se svou kočkou pravidelně pohráli, věnovali se jí, a nabídli jí hračku. Stačí i šustivý kus mikrotenové tašky nebo oblíbené klubíčko. Ocení ale jistě nejrůznější lákavé a neodolatelné hračky pro kočky. A především zájem lidí, který odmění milým chováním − hravostí i přítulností,“ doporučuje Ivana Klímová, další žena, která se stará o kočky, než najdou nový domov.

Kolik může stát péče o kočičí zdraví

Je to jako se všemi domácími zvířaty: Někdy je s nimi víc starostí, než by si člověk přál. Rozhodnete-li se pořídit si kočku, měli byste počítat nejen s pravidelnými výdaji za očkování a odčervení, ale i s těmi nečekanými za léčbu.

Návštěva u zvěrolékaře, tedy vyšetření a odborná pomoc, může majitele přijít hrubým odhadem na 300, ale třeba i na 1500 Kč. (Například poruchu jater odhalí testy asi za 700 Kč, léky přijdou zhruba na 100 Kč měsíčně, 2 kg speciálního dietního krmení mohou stát 450 Kč i více.)