Volavka popelavá (Ardea cinerea) vyhledává vodní plochy, kde loví potravu. Živí se drobnými rybami, žábami, měkkýši i hmyzem. V jejím jídelníčku ovšem najdeme i drobné hraboše, které obratně chytá na poli.

Lovecké strategie volavky

Volavka je velmi trpělivý lovec. Dlouhé minuty dovede stát v mělké vodě a číhat na kořist. Když se v její blízkosti objeví malá rybka, prudce vymrští esovitě stočený krk a jako harpunou zaútočí. Ne vždy je však její útok úspěšný. Pokud rybu zasáhne, cukne hlavou zpět a ryba zmizí v širokém jícnu. Volavky spolknou rybu dlouhou až 25 cm. Především loví malé drobné ryby tzv. plevelné a ryby nemocné. Často seberou z hladiny i ryby leklé.

Pokud se volavka snaží ulovit hraboše, číhá u vchodu do nory a když hraboš vykoukne, chytne ho zobákem, který je dlouhý až 13,5 cm. V době výchovy mláďat, kdy potřebují větší množství potravy, se volavky zaměřují i na některá ptačí mláďata. Za potravou létají někdy až 20 km daleko.

Hnízda z klacíků

Volavky hnízdí v koloniích vysoko na stromech. Zjara se nejdříve na hnízdišti objeví samečci a za několik dní teprve přilétají samičky. Utvoří páry a pak ihned začnou se stavbou hnízda. Často využívají stará hnízda, která jen částečně vyspraví. Stavební materiál přináší většinou sameček a samička jej ukládá na hnízdo. Je zajímavé pozorovat volavku, jak na zemi hledá potřebný stavební materiál, který zpravidla představují drobné větvičky až do síly 2 cm. Každý vhodný klacek volavka sebere zobákem a patřičně „potěžká“. Zkoumá, zda je to ten správný. Některý okamžitě odhodí a hledá další. Přesně pozná, zda je sebraná větvička vhodná na stavbu, či ne.

Volavčí hnízda jsou stavěná z pevného materiálu, protože musí odolat nejen zátěži všech mláďat, ale i větru a nepřízni počasí. Hnízdo bývá 60–70 cm široké a navrstvené větvičky mohou dosáhnout až metrové výšky. Samička snáší 3–4 modrozelená vejce, která zahřívají střídavě oba rodiče po dobu 25–28 dnů.

Mláďata není radno vylekat

U mláďat volavek můžeme pozorovat zajímavou obrannou reakci. Pokud se něčeho leknou, okamžitě vyvrhnou ze žaludku veškerou potravu a také vystříknou řídký trus. Tím si odlehčí tělo a mohou pak snadněji uniknout.