Volavka popelavá je velmi trpělivý rybář.
Zdroj: Ondrej Prosicky / Shutterstock.com

Volavka je trpělivá rybářka

Dlouhý zobák a esovitě stočený krk elegantní volavky popelavé slouží jako dokonalá harpuna na ryby i hraboše. Volavka číhající na kořist je navíc obdařena ohromnou trpělivostí. Při budování hnízda zase pečlivě zkoumá každý klacík, nežli ho na stavbu přinese.

Volavka popelavá (Ardea cinerea) vyhledává vodní plochy, kde loví potravu. Živí se drobnými rybami, žábami, měkkýši i hmyzem. V jejím jídelníčku ovšem najdeme i drobné hraboše, které obratně chytá na poli.

Lovecké strategie volavky

Volavka je velmi trpělivý lovec. Dlouhé minuty dovede stát v mělké vodě a číhat na kořist. Když se v její blízkosti objeví malá rybka, prudce vymrští esovitě stočený krk a jako harpunou zaútočí. Ne vždy je však její útok úspěšný. Pokud rybu zasáhne, cukne hlavou zpět a ryba zmizí v širokém jícnu. Volavky spolknou rybu dlouhou až 25 cm. Především loví malé drobné ryby tzv. plevelné a ryby nemocné. Často seberou z hladiny i ryby leklé.

volavka popelavá (Ardea cinerea) v letu volavka popelavá (Ardea cinerea) v letu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokud se volavka snaží ulovit hraboše, číhá u vchodu do nory a když hraboš vykoukne, chytne ho zobákem, který je dlouhý až 13,5 cm. V době výchovy mláďat, kdy potřebují větší množství potravy, se volavky zaměřují i na některá ptačí mláďata. Za potravou létají někdy až 20 km daleko.

Hnízda z klacíků

Volavky hnízdí v koloniích vysoko na stromech. Zjara se nejdříve na hnízdišti objeví samečci a za několik dní teprve přilétají samičky. Utvoří páry a pak ihned začnou se stavbou hnízda. Často využívají stará hnízda, která jen částečně vyspraví. Stavební materiál přináší většinou sameček a samička jej ukládá na hnízdo. Je zajímavé pozorovat volavku, jak na zemi hledá potřebný stavební materiál, který zpravidla představují drobné větvičky až do síly 2 cm. Každý vhodný klacek volavka sebere zobákem a patřičně „potěžká“. Zkoumá, zda je to ten správný. Některý okamžitě odhodí a hledá další. Přesně pozná, zda je sebraná větvička vhodná na stavbu, či ne.

Volavka popelavá - krmení mláďat na hnízdě. Volavka popelavá - krmení mláďat na hnízdě. Zdroj: Ondrej Prosicky / Shutterstock.com

Volavčí hnízda jsou stavěná z pevného materiálu, protože musí odolat nejen zátěži všech mláďat, ale i větru a nepřízni počasí. Hnízdo bývá 60–70 cm široké a navrstvené větvičky mohou dosáhnout až metrové výšky. Samička snáší 3–4 modrozelená vejce, která zahřívají střídavě oba rodiče po dobu 25–28 dnů.

Mláďata není radno vylekat

volavka popelavá (Ardea cinerea) - mláďata volavka popelavá (Ardea cinerea) - mláďata Zdroj: Archiv ireceptar.cz

U mláďat volavek můžeme pozorovat zajímavou obrannou reakci. Pokud se něčeho leknou, okamžitě vyvrhnou ze žaludku veškerou potravu a také vystříknou řídký trus. Tím si odlehčí tělo a mohou pak snadněji uniknout.

Akční letáky