obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vos je v létě více a jsou agresivní?

Černožluté zbarvení, velké složené oči a štíhlé obratné tělo, to je vosa. Přestože se se vám mohou zdát všechny stejné, žije u nás sedm různých druhů vos. Jednotlivé druhy se liší nápadným zbarvením, velikostí způsobem života i tvarem hnízda. Všichni jsou dravci a obratní letci, mezi lidmi mají však pověst škůdců na ovoci a agresivního bodavého hmyzu. Proč je jich v létě tolik a je třeba se jich bát?

Během léta se kolem spadaného ovoce i dobrot prostřených na stole rychle objeví velký počet nezvaných strávníků. Vedle motýlů, much i včel téměř vždy přiletí i vosy.

Vosy nepohrdnou ani masem Vosy nepohrdnou ani masem Zdroj: Shutterstock.com / Rainer Fuhrmann

Jak to chodí u vos

Vosy žijí v koloniích, podobně jako včely a mravenci. Koloběh vosího života začíná na jaře, kdy se probouzí přezimující oplodněná královna, vyhledá vhodné místo a založí hnízdo. Vosy mají hnízda a plástve vystavěné z papírové hmoty, kterou si vytvářejí z rozkousaného starého dřeva.

Vosí hnízdo Vosí hnízdo Zdroj: Shutterstock.com / FCG

Do jednotlivých buněk hnízda samice klade vajíčka a pak sama krmí larvy, z nichž se vylíhnou první dělnice. Ty pak přebírají veškerou práci se stavbou hnízda, sháněním potravy a krmením larev. Královna sama již jen snáší vajíčka a kolonie se rozrůstá. Během léta může počet dělnic dosáhnou 2000 až 5000 jedinců. Koncem léta se z vajíček vylíhnou i plodné samice a samci, kteří hnízdo opustí a spáří se. Samci hynou a oplodněné samice v úkrytu přezimují. Uhyne i původní královna s celou kolonií dělnic. Neplatí tedy, že pokud je někde hnízdo vos bude příští rok větší a silnější. V našich podmínkách jsou hnízda jednoletá.

Vosy jsou na sladké, mají rády i maso

vosa Sbírají nektar na květech Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V pozdním létě je problém vos pro lidi nejpalčivější. Díky teplému počasí jsou aktivní a vytvářejí silnější kolonie. Koncem léta vrcholí rozvoj hnízda a počty dělnic jsou na maximu. Do blízkosti lidí je však přivádí touha po potravě. Dospělé vosy se živí převážně nektarem z květů. S postupujícím létě ho však ubývá, hledají proto obživu jinde. Rádi si pochutnávají na sladkém ovoci v sadech, v touze po potravě však zalétají až do blízkosti lidí a snaží se přiživit na sladkých limonádách, ovoci i koláčích. Vosy ale shánějí i proteiny. Larvy jsou masožravé, proto pro ně dělnice loví housenky, mouchy a další hmyz, který rozmělní a krmí jím larvy v hnízdě. Vosy jsou tedy i užitečné a pomáhají při regulaci jiných druhů hmyzu. K chuti jim někdy přijde i kousek šunky z našeho talíře nebo masa připraveného na grilování. Krmené larvy zase vytvářejí sladký sekret, který je zdrojem energie pro dělnice. S končícím létem ale ubývá i larev v hnízdě a i proto se musí vosy vydat za potravou jinam.

Bojíte se bodnutí?

Vosy se tedy při shánění potravy dostávají do těsné blízkosti člověka, přesto nemají v úmyslu vyvolat paniku a pobodat, co se dá. Agresivně se vosy chovají jen cítí-li se ohroženy nebo při obraně hnízda. V přítomnosti vos zachovejte rozvahu, neposkakujte a zběsile je neodhánějte. Sedne-li vám vosa na tělo, nechte ji být, zpravidla odlétne pryč.

Hnízda mohou být i zemi Hnízda mohou být i zemi Zdroj: Shutterstock.com / Leonid Eremeychuk

Buďte opatrní na jídlo a nápoje, prohlédněte si je, než na ně sáhnete a vložíte si je do úst. Při stolování venku používejte poklop a síťky proti hmyzu, talíře se zbytky jídla hned odnášejte. Opatrní buďte hlavně v okolí hnízd, která jsou ukryta v zemi, původně v opuštěných norách myší nebo hrabošů, pod střechami domů, kůlen, mezi okenicemi, v dutinách stromů a stěn domů apod. V jejich blízkosti nedupejte, neházejte do hnízd předměty ani je jinak nedrážděte. Jak se dál chránit před žihadlem?

Vosí odpuzovače a lapače

Past na vosy zhotovíme z PET lahve Past na vosy zhotovíme z PET lahve Zdroj: Shutterstock.com / c.villamil

V boji proti vosám využijte přírodních prostředků. Doprostřed stolu dejte květináč s bazalkou, která vosám nevoní. Využijte vonné oleje, třeba citronelový nebo hřebíčkový. Ten si snadno připravíte i doma povařením hřebíčku v rostlinném oleji. Vyzkoušet můžete i citrón s napíchanými hřebíčky. Dobře také fungují dřívka potřená aromatickou látkou, například česnekem a rozvěšená na příhodných místech v zahradě.

Pokud si vosy nedají říct, vyrobte pro ně lapače, kde nastražíte jejich poslední hostinu. Snadno je vytvoříte z plastové lahve, kterou rozříznete asi ve třech čtvrtinách. Hrdlo lahve pak otočíte a zasunete opačně do zbytku lahve, připevníte svorkami nebo přilepíte. Dovnitř nalijte zbytky limonády, vodu s cukrem, pivo, prostě to, co vosy láká. Úzkým hrdlem vletí dovnitř, ale cestu ven najde málokterá.

První pomoc při bodnutí

Poštípání hmyzem dokáže potrápit Bodnutí je bolestivé Zdroj: Shutterstock.com / Irina Kozorog

Jestli jste vosímu žihadlu neunikli, je dobré ránu ochladit, případně přetřít octem, citronem nebo cibulí. Postižený člověk by měl nějakou dobu zachovávat klidový režim a vyhýbat se přímému slunci, ránu si neškrábat. Při bodnutí do citlivých oblastí jako jsou oči, ústa, jazyk nebo krk hrozí dýchací potíže a je namístě vyhledat lékaře. Lidé alergičtí na hmyzí bodnutí se samozřejmě svěří do odborných rukou co nejdříve a užijí vhodné antihistaminikum.

K příbuzným vos patří také sršeň.

Akční letáky