obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vosička hrnčířka, tajná pomocnice na zahradě

Parazitické a dravé vosičky jsou jedinečnou biologickou ochranou. Vosička hrnčířka je navíc podivuhodnou stavitelkou hliněných sklípků. A lovkyně larev nosatců, které nám ujídají lískové oříšky.

Parazitické vosičky můžeme jako účinnou biologickou ochranu nasadit do skleníků. Ovšem i v naší přírodě žijí zajímavé vosičky, které mohou na zahradě pomáhat překvapivým způsobem. Některé kladou svá vajíčka přímo do těla hmyzu, jiné potomstvu vybudují příbytek a poté mu nosí kořist.

hrnčířka zednická (Odynerus spinipe) hrnčířka zednická (Odynerus spinipe) Zdroj: Shutterstock.com / Matt Ledwinka

Mezi ty druhé patří hrnčířka zednická (Odynerus spinipe), která své jméno dostala díky neobvyklému umění. Larvy hrnčířky žijí v útulném hnízdečku, které matka vytvořila z hlíny a slin. Jako základ používá hliněný svah, starou cihlovou zídku nebo i zeminou vyplněné skuliny v suché květinové zídce. Vyhrabe v nich důlek a vyhloubenou zeminu použije na stavbu rourkovité předsíně.

Hrnčířka zednická buduje svému potomstvu originální obydlí Hrnčířka zednická buduje svému potomstvu originální obydlí Zdroj: Shutterstock.com / Matt Ledwinka

Živé hmyzí konzervy

Zatímco pro nás není žihadlo hrnčířky vůbec nebezpečné, pro kořist hrnčířky je postrachem – loví napříkald larvy nosatců, které na zahradě obvykle rádi nevidíme. Vosička kořist pouze ochromí a odvleče do hnízda. Zde omráčená, ale nikoli zcela usmrcená a tedy stále čerstvá čeká, až na ni přijde řada. To je velká výhoda, protože po dostatečném zásobení potravou může hrnčířka vchod do hnízdní komůrky uzavřít a rostoucí larvy zde budou v bezpečí.

Akční letáky