obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výchova psa (1): Jak se stát skvělým páníčkem

Pes pomáhá člověku, aby si prohloubil kladný vztah ke všemu živému, zprostředkovává mu kontakt s přírodou a dokáže smysluplně zaplnit jeho volný čas, ba i změnit a obohatit životní styl. Ale to vše jen tehdy, když chovatel psovi zajistí to, co mu náleží. Více v našem sedmidílném seriálů o výchově psů.

Počítejme s tím, že pes přináší do domácnosti vedle potěšení také řadu povinností, ke kterým je třeba se zodpovědně přihlásit. Především bych chtěl zdůraznit: Pes vůbec není vhodný jako nečekaný dárek! Než si majitel psa přivede domů, musí být pevně rozhodnut, že se vice než deset let bude starat o všechny jeho potřeby.

Nakrmit ho, to nestačí

virginiamol.jpg virginiamol.jpg Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pes je na chovateli celý svůj život závislý, sám si v našem civilizovaném světě neporadí. Jaké jsou tedy potřeby nového člena rodiny?

Pes je společenský tvor, zvíře, které žije přirozeně ve smečce a samotu snáší velmi těžko. Proto, než si pořídíme psa, musíme si být jisti, že se mu můžeme věnovat. Nejde jen o to, že ho budeme muset několikrát denně venčit bez ohledu na počasí, ale hlavně o to, že psovi budeme muset přizpůsobit i všechny své aktivity ve volném čase a o dovolených.

Na další díl - Štěně, nebo psa z útulku? se můžete těšit ve čtvrtek 26. června

Například náruživý cykloturista zvyklý o dovolené jezdit mnohakilometrové výlety bude muset z délky výletů ubrat, nebo psa na dobu své dovolené svěřit do péče někomu, na koho je zvíře zvyklé.

Pes také potřebuje svůj životní prostor. Čím větší pes, tím více místa mu ve své domácnosti musíme poskytnout. Je na nás, abychom včas pečlivě promysleli, jak velkého psa si pořídíme. Nejen s ohledem na prostor, ale i na své fyzické schopnosti. Protože občas, i když spíše vzácně, mohou nastat kritické situace, kdy bude třeba psa udržet, aby se role nevyměnily a pes na vodítku nevedl nás.

A v neposlední řadě zvažujeme i své finanční možnosti. Částka na pořízení psa je sice jednorázová (může se pohybovat od nuly do desítek tisíc). Ale další náklady nás čekají po celý život psa: obecní poplatky za psa, náklady na povinnou veterinární péči, krmivo a léčení nemocí či zranění. Když vše pečlivě zvážíme a na příchod nového čtvernohého člena domácnosti se důkladně připravíme, určitě mu budeme těmi nejlepšími páníčky. A za odměnu s ním zažijeme chvíle, o kterým se nám ani nesnilo.

Pro Receptář MVDr. Roman Masopust

Akční letáky