Jack Russel teriér dovádí v parku.
Zdroj: Oleksiy Rezin / Shutterstock.com

Co byste měli vědět, než si pořídíte psa

Pořízení psa může hodně proměnit chod celé domácnosti. Co všechno bychom měli zvážit, než takový krok uděláme? Zdaleka to není jen o penězích, které budeme muset do čtyřnohého kamaráda investovat. Příchod nového člena domácnosti může výrazně změnit i náš životní styl.

Počítejme s tím, že pes přináší do domácnosti vedle potěšení také řadu povinností, ke kterým je třeba se zodpovědně přihlásit. Především bych chtěl zdůraznit: Pes vůbec není vhodný jako nečekaný dárek! Než si majitel psa přivede domů, musí být pevně rozhodnut, že se vice než deset let bude starat o všechny jeho potřeby.

Nakrmit ho, to nestačí

Pes je na chovateli celý svůj život závislý, sám si v našem civilizovaném světě neporadí. Jaké jsou tedy potřeby nového člena rodiny?

Včasná socializace má velmi pozitivní vliv na další život psa. Včasná socializace má velmi pozitivní vliv na další život psa. Zdroj: Shutterstock.com / Monkey Business Images

Pes je společenský tvor, zvíře, které žije přirozeně ve smečce a samotu snáší velmi těžko. Proto, než si pořídíme psa, musíme si být jisti, že se mu můžeme věnovat. Nejde jen o to, že ho budeme muset několikrát denně venčit bez ohledu na počasí, ale hlavně o to, že psovi budeme muset přizpůsobit i všechny své aktivity ve volném čase a o dovolených.

Například náruživý cykloturista zvyklý o dovolené jezdit mnohakilometrové výlety bude muset z délky výletů ubrat, nebo psa na dobu své dovolené svěřit do péče někomu, na koho je zvíře zvyklé.

Pes také potřebuje svůj životní prostor. Čím větší pes, tím více místa mu ve své domácnosti musíme poskytnout. Je na nás, abychom včas pečlivě promysleli, jak velkého psa si pořídíme. Nejen s ohledem na prostor, ale i na své fyzické schopnosti. Protože občas, i když spíše vzácně, mohou nastat kritické situace, kdy bude třeba psa udržet, aby se role nevyměnily a pes na vodítku nevedl nás.

A v neposlední řadě zvažujeme i své finanční možnosti. Částka na pořízení psa je sice jednorázová (může se pohybovat od nuly do desítek tisíc). Ale další náklady nás čekají po celý život psa: obecní poplatky za psa, náklady na povinnou veterinární péči, krmivo a léčení nemocí či zranění. Když vše pečlivě zvážíme a na příchod nového čtvernohého člena domácnosti se důkladně připravíme, určitě mu budeme těmi nejlepšími páníčky. A za odměnu s ním zažijeme chvíle, o kterým se nám ani nesnilo.

Pro Receptář MVDr. Roman Masopust

Akční letáky