Podzimní ornitologické vycházky se odehrávají v nádherné zbarvené krajině, často u rybníků, kde migrující ptáci odpočívají a nocují. Některé druhy lze v Česku vidět právě jen při tahu.

Znalci přírody vyprávějí, špekáčky voní

Ornitologové doplňují pozorování zasvěceným vyprávěním o životě opeřenců a informacemi o jejich ochraně. Na programu bývají ukázky kroužkování ptáků, soutěže pro děti, někde zavoní guláš, jinde opékané špekáčky.

První Festival ptactva uspořádalo mezinárodní sdružení pro ochranu ptáků BirdLife International roku 1994. Nyní probíhá ve 40 zemích světa. V roce 1997 byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší akce spojená s pozorováním ptáků.

V Česku se na podzimní ornitologický výlet můžete vydat zhruba na čtyři desítky míst. Mnohé z nich dýchají historií.

Například vycházka v severomoravských Hukvaldech je spojena s pozorováním zvěře v oboře. K vidění tu bývá až čtyřicet ptačích druhů, včetně vzácnějšího datla černého, křivky obecné, krkavce velkého aj.

Bohdanečský rybník nabízí nahlédnutí do rybnikářské historie východních Čech. Vznikl v šestnáctém století a v jeho okolí tehdy člověk utvářel krajinu podobně jako na jihu Čech.

Dnes je rybník národní přírodní rezervací, významnou ptačí oblastí a oblíbeným cílem procházek hostů ze sousedních Lázní Bohdaneč.

Rybník Řežabinec u obce Ražice na Písecku je rovněž cennou přírodní lokalitou. Vede tudy naučná stezka s deseti informačními tabulemi, stojí tu vyhlídková věž. Pozorování ptactva s ukázkami kroužkování a ornitologickým výkladem se tu koná také 4. 10. 2008, a to od 9 hodin.

Tipy na výlet najdete také na stránce Kalendář akcí