Línání je přirozená výměna srsti, která probíhá dvakrát do roka u všech chlupatých zvířat. Vyměňují ji za letní kožich, který je mnohem vzdušnější a chrání je před vyššími teplotami a případným vedrem.

Zimní porost je mnohem hustší a je izolací před zimou a mrazy. Během línání vypadávají z kožichu jen mrtvé chlupy, jež nahrazuje nově rostoucí srst. Pokud tedy nechcete, aby se v tomto období proměnil váš byt ve skladiště chlupů, dodržujte pár osvědčených rad a tipů.

Jak zastavit línání psů? Na snadné triky od veterináře se podívejte na YouTube video na kanálu Ultimate Pet Nutrition:

Zdroj: Youtube

Vyčesávání a odpovídající péče

Po zimě nastává u psů období výměny srsti. Její pravidelné pročesávání by tedy mělo být mnohem pečlivější a také častější. Odstraníte tak dříve nejen odpadající chlupy, ale odumřelé kožní buňky, které mohou být důvodem alergických reakcí u lidí. Srst bude ztrácet méně chlupů a zároveň bude krásná a lesklá. Účinně tak předejdete i výskytu parazitů a plísní. Silné línání by nemělo trvat více než 14 dní až 3 týdny.

Správná výživa

Základem nejen zdraví, ale i dobré kvality srsti je vždy adekvátní výživa. Vždy by měla pro zdraví kůže a srsti obsahovat dostatek bílkovin. V období línání zajistěte zvířeti dostatečný příjem omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, které napomáhají metabolickým procesům.

Stejně tak pozitivně ovlivňují zdraví srdce, centrálního nervového systému a mají silné protizánětlivé účinky. Důležitý je i příjem vitamínů A, B a E a z minerálů je prospěšný zinek. Během línání psa proto investujte do kvalitního krmiva.

Kosmetika pro kvalitní srst

V tomto období nikdy nepodceňujte ani dostatečnou hygienu a vhodné kosmetické prostředky na ošetření srsti i pokožky. Vždy používejte ke koupání psa jen adekvátní šampony a kondicionéry s výživnými látkami. Zvíře vykoupejte jednou až dvakrát během línání nebo až na konci tohoto období.

Záleží na konkrétním plemeni

Každé plemeno dle druhu srsti vyžaduje různou péči. Obecně však platí, že dlouhosrstá plemena línají delší dobu než krátkosrstá. Intenzivnější bývá línání i psů s podsadou.

Související články

Zdroje: www.dogsie.cz, www.akc.org, www.cistapohoda.cz