budka1_big.jpg
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vyrobte si ptačí budku!

Nejvhodnějším obdobím, kdy vyvěšovat nové hnízdní budky, je podzim. Ptačí obydlí do jara splyne s okolím. Navíc sýkory či šoupálci, kteří neodlétají na jih, si místo k zahnízdění vyhlížejí už od podzimu. K budce vyvěšené na jaře by nemuseli najít důvěru.

Kam ji pověsit

Správně bychom ptákům měli nabídnout příležitost k zahnízdění tam, kde chybí dostatek přirozených dutin. Takovými místy jsou zahrady s mladými a zdravými stromy, ale i udržované hospodářské lesy, parky, sady, mladá stromořadí.

Ornitologové doporučují vyvěšovat budky v zahradách alespoň 15 až 20 m od sebe nebo na opačných koncích zahrady.

Pro drobné pěvce se hodí umístit budku 2 až 3 metry nad zem.

Z čeho vyrobit

budka1_big.jpg budka1_big.jpg Zdroj: Archiv ireceptar.cz Budete potřebovat zhruba 12 až 20 mm silné dřevo. Čím bude silnější, tím bude mít lepší izolační vlastnosti a delší životnost. Síla dřeva ovšem ovlivní i rozměry jednotlivých částí budky.
budka1_big.jpg budka1_big.jpg Zdroj: Archiv ireceptar.cz budka3_big.jpg budka3_big.jpg Zdroj: Archiv ireceptar.cz budka4_big.jpg budka4_big.jpg Zdroj: Archiv ireceptar.cz
Rozměr zadní stěny, která slouží k upevnění budky na strom, může být 35x15 cm. Stříšku (asi 23x28 cm) buď vyřízněte tak, že do ni zadní stěnu zapustíte a zajistěte proti zatékání lištou. Anebo konec zadní stěny umístěte pod střechu.Do čela (16,5x15 cm) budky vyvrtejte vletový otvor (3 cm v průměru). Pro přední a boční části použijte dřevo s kůrou tak, aby vytvořilo přirozený plášť budky. Výšku bočních stěn přizpůsobte mírnému zešikmení střechy. Vycházejte z rozměru 20x15 cm – viz obrázek zcela nahoře. Sestavte plášť budky pomocí vrutů. Horní hranu čela zkoste, aby lícovala k šikmým bočnicícm. Dbejte, aby střechu dobře přiléhala k plášti. Mezi svislé díly vsuňte dno a upevněte ho vruty. Jeho rozměry přizpůsobte síle prken. V našem příkladě bude čtverec velký zhruba 12x12 cm. Dno je třeba vsunout mezi bočnice, aby do budky nezatékalo. Použijte vruty, které vám dovolí budku na podzim kontrolovat a čistit.

Odborníci doporučují velikost vstupního otvoru volit podle druhů, které se v místě vyskytují. Pro sýkory modřinky se hodí průměr asi 28 mm, pro koňadry asi 34 mm.

S použitím knihy Tajemství dědečkovy zahrady z nakladatelství Reader´s Digest Výběr 

Akční letáky